Popularne

Artykuł

Architektura

Adaptacja projektu domu – zakres, cena i czas trwania

Adaptacja projektu domu – zakres, cena i czas trwania

Praktycznie każdy gotowy projekt domu, dostępny w ofercie pracowni architektonicznych, wymaga przeprowadzenia stosownej adaptacji. Umożliwia ona precyzyjne dopasowanie jego funkcjonalności do potrzeb i upodobań przyszłych mieszkańców, a także lokalnych warunków zabudowy. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co obejmuje adaptacja domu, jaki jest jej koszt, i jak długo potrwają niezbędne formalności.

Czym jest adaptacja projektu domu?

Adaptacja projektu domu to nic innego, jak dopasowanie typowego, gotowego projektu do parametrów posiadanej działki, wymagań planu zagospodarowania oraz potrzeb inwestorów. Zakupiony zestaw czterech egzemplarzy projektu architektonicznego nie jest wystarczający do uzyskania pozwolenia na budowę. Wymaga naniesienia niezbędnych zmian oraz dopasowania go do terenu, na którym ma powstać. Wykonanie adaptacji należy powierzyć architektowi z uprawnieniami, zezwalającymi mu na legalne wykonywanie zawodu. Wszelkie zmiany muszą zostać wykonane trwałą techniką w kolorze czerwonym, pozwalającym odróżnić pierwotny projekt od jego zaadaptowanej wersji. Jeżeli poprawki nanoszone są na rysunkach, projekt powinien przygotować w dokumentacji zarówno oryginalną wersję planu, jak i aneks z naniesionymi zmianami.

Co obejmuje adaptacja projektu?

Adaptacja projektu gotowego obejmuje między innymi:

  • Naniesienie zmian, takich jak inne przeznaczenie pomieszczeń, przesunięcie ścian działowych, otworów drzwiowych i okiennych, adaptacja poddasza, nowy przebieg instalacji, zastosowanie innych materiałów wykończenia elewacji i dachu budynku, czy zmiana kąta jego nachylenia, a także zmniejszenie lub zwiększenie wysokości, długości i szerokości domu. Są to zmiany nieobowiązkowe, ale istotne dla niektórych inwestorów pod kątem późniejszej użytkowości budynku.
  • Wykonanie projektu zagospodarowania terenu z naniesionym nań planem budynku.
  • Dostosowanie warunków posadowienia budynku do istniejącego typu gruntu oraz kształtu i wielkości parceli.
  • Zaadaptowanie projektu domu do obowiązujących warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania.
  • Uzyskanie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień.

Ile kosztuje adaptacja projektu?

Koszty wykonania adaptacji projektu każdorazowo zależą od zakresu pracy, jaki musi wykonać architekt nanoszący zmiany. Zazwyczaj cena zależy także od ich rodzaju i wielkości opracowywanego budynku. Przekształcenie układu funkcjonalnego, takie jak postawienie lub usunięcie ścian działowych, czy zmiana kolorystyki dachu są zazwyczaj najtańsze. Największą kwotę zapłacimy za ingerencję w konstrukcję budynku – przeniesienie ścian nośnych, zaaranżowanie piwnicy, czy zamianę poddasza z nieużytkowego na mieszkalne.

W przypadku gotowych projektów domów pochodzących z dużych pracowni, zgoda autorów na wykonanie modyfikacji jest wydawana bezpłatnie. Pozwolenie na naniesienie poprawek do planów mniej znanych biur architektonicznych może wymagać dodatkowej opłaty. Do tego dochodzi koszt kompleksowej adaptacji. Jej cena zaczyna się od około 2000 złotych. I więcej zmian planujemy, tym większa będzie ostateczna kwota. Nie bez znaczenia jest także nasza lokalizacja. Usługa wykonywana w niedużych, lokalnych biurach z dala od wielkich miast jest zazwyczaj tańsza, niż ten sam zakres prac, przeprowadzony przez dużą pracownię w miejskiej aglomeracji.

Ile trwa adaptacja projektu?

Podobnie jak w przypadku kosztu adaptacji, także czas jej wykonania zależy od ilości i rodzaju nanoszonych zmian. Standardowo niezbyt skomplikowana adaptacja będzie trwała od 3 do 6 tygodni. W przypadku konieczności uzyskania dodatkowych zgód, opinii i weryfikacji zgodności rozwiązań projektowych z aktualnym prawem budowlanym, czas adaptacji może się znacząco wydłużyć.

Po wykonaniu adaptacji i złożeniu dokumentacji Wydział architektury ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli złożony projekt wraz z załącznikami będzie wykonany prawidłowo i kompletny, pozytywną decyzję można uzyskać szybciej. Zgodnie z obecnymi przepisami, jeżeli obszar oddziaływania budynku nie będzie wykraczał poza posiadaną działkę, wystarczy jedynie dokonanie zgłoszenia jego budowy i odczekanie 30 dni na decyzję urzędu.

Wykonanie adaptacji projektu warto powierzyć profesjonalnemu architektowi, działającemu w lokalnym środowisku. Dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, szybko naniesie niezbędne zmiany, przystosowując dom do miejscowych warunków i potrzeb inwestora.

Księgarka

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    Usmiechneta30

    Mnie czeka niedługo adaptacja poddasza. Dobrze, że mam co adaptować 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *