Praktycznie każdy gotowy projekt domu, dostępny w ofercie pracowni architektonicznych, wymaga przeprowadzenia stosownej adaptacji. Umożliwia ona precyzyjne dopasowanie jego funkcjonalności do potrzeb i upodobań przyszłych mieszkańców, a także lokalnych warunków zabudowy. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co obejmuje adaptacja domu, jaki jest jej koszt, i jak długo potrwają niezbędne formalności.
Spis treści
Czym jest adaptacja projektu domu?
Adaptacja projektu domu to nic innego, jak dopasowanie typowego, gotowego projektu do parametrów posiadanej działki, wymagań planu zagospodarowania oraz potrzeb inwestorów. Zakupiony zestaw czterech egzemplarzy projektu architektonicznego nie jest wystarczający do uzyskania pozwolenia na budowę. Wymaga naniesienia niezbędnych zmian oraz dopasowania go do terenu, na którym ma powstać. Wykonanie adaptacji należy powierzyć architektowi z uprawnieniami, zezwalającymi mu na legalne wykonywanie zawodu. Wszelkie zmiany muszą zostać wykonane trwałą techniką w kolorze czerwonym, pozwalającym odróżnić pierwotny projekt od jego zaadaptowanej wersji. Jeżeli poprawki nanoszone są na rysunkach, projekt powinien przygotować w dokumentacji zarówno oryginalną wersję planu, jak i aneks z naniesionymi zmianami.
Co obejmuje adaptacja projektu?
Adaptacja projektu gotowego obejmuje między innymi:
- Naniesienie zmian, takich jak inne przeznaczenie pomieszczeń, przesunięcie ścian działowych, otworów drzwiowych i okiennych, adaptacja poddasza, nowy przebieg instalacji, zastosowanie innych materiałów wykończenia elewacji i dachu budynku, czy zmiana kąta jego nachylenia, a także zmniejszenie lub zwiększenie wysokości, długości i szerokości domu. Są to zmiany nieobowiązkowe, ale istotne dla niektórych inwestorów pod kątem późniejszej użytkowości budynku.
- Wykonanie projektu zagospodarowania terenu z naniesionym nań planem budynku.
- Dostosowanie warunków posadowienia budynku do istniejącego typu gruntu oraz kształtu i wielkości parceli.
- Zaadaptowanie projektu domu do obowiązujących warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania.
- Uzyskanie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień.
Ile kosztuje adaptacja projektu?
Koszty wykonania adaptacji projektu każdorazowo zależą od zakresu pracy, jaki musi wykonać architekt nanoszący zmiany. Zazwyczaj cena zależy także od ich rodzaju i wielkości opracowywanego budynku. Przekształcenie układu funkcjonalnego, takie jak postawienie lub usunięcie ścian działowych, czy zmiana kolorystyki dachu są zazwyczaj najtańsze. Największą kwotę zapłacimy za ingerencję w konstrukcję budynku – przeniesienie ścian nośnych, zaaranżowanie piwnicy, czy zamianę poddasza z nieużytkowego na mieszkalne.
W przypadku gotowych projektów domów pochodzących z dużych pracowni, zgoda autorów na wykonanie modyfikacji jest wydawana bezpłatnie. Pozwolenie na naniesienie poprawek do planów mniej znanych biur architektonicznych może wymagać dodatkowej opłaty. Do tego dochodzi koszt kompleksowej adaptacji. Jej cena zaczyna się od około 2000 złotych. I więcej zmian planujemy, tym większa będzie ostateczna kwota. Nie bez znaczenia jest także nasza lokalizacja. Usługa wykonywana w niedużych, lokalnych biurach z dala od wielkich miast jest zazwyczaj tańsza, niż ten sam zakres prac, przeprowadzony przez dużą pracownię w miejskiej aglomeracji.
Ile trwa adaptacja projektu?
Podobnie jak w przypadku kosztu adaptacji, także czas jej wykonania zależy od ilości i rodzaju nanoszonych zmian. Standardowo niezbyt skomplikowana adaptacja będzie trwała od 3 do 6 tygodni. W przypadku konieczności uzyskania dodatkowych zgód, opinii i weryfikacji zgodności rozwiązań projektowych z aktualnym prawem budowlanym, czas adaptacji może się znacząco wydłużyć.
Po wykonaniu adaptacji i złożeniu dokumentacji Wydział architektury ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli złożony projekt wraz z załącznikami będzie wykonany prawidłowo i kompletny, pozytywną decyzję można uzyskać szybciej. Zgodnie z obecnymi przepisami, jeżeli obszar oddziaływania budynku nie będzie wykraczał poza posiadaną działkę, wystarczy jedynie dokonanie zgłoszenia jego budowy i odczekanie 30 dni na decyzję urzędu.
Wykonanie adaptacji projektu warto powierzyć profesjonalnemu architektowi, działającemu w lokalnym środowisku. Dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, szybko naniesie niezbędne zmiany, przystosowując dom do miejscowych warunków i potrzeb inwestora.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Wymiana okien – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Wymiana okien w domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Wybór energooszczędnego rozwiązania oraz zadbanie o prawidłowy…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Folia grzewcza pod płytki. Korzyści z wyboru tego systemu
Ogrzewanie podłogowe można podzielić na: elektryczne, wodne i powietrzne. W tym tekście skupimy się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wyjaśnimy,…
Jak urządzić biuro w domu? Porady i wskazówki do domowego biura
Centralną częścią każdego biura domowego jest biurko. Ważne jest, aby było dostosowane do wnętrza i odpowiednio zabezpieczone. Zamykane na kluczyk…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Wnętrze jak z filmu
Jest miłośnikiem kina? Lubisz nietypowe, nietuzinkowe rzeczy, a niektóre osoby z Twojego otoczenia uważają Cię za dziwaka? Marzysz o tym,…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?
Mnie czeka niedługo adaptacja poddasza. Dobrze, że mam co adaptować 🙂