Popularne

Artykuł

Architektura

Jak powinna wyglądać strefa wejścia do budynku aby zachęcić potencjalnego klienta?

Jak powinna wyglądać strefa wejścia do budynku aby zachęcić potencjalnego klienta?

Strefa wejścia do budynku jest bardzo ważnym elementem wielu obiektów, takich jak przede wszystkim hotele, biura czy lokale usługowe. Obszar ten powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny. Przestrzeń wejściowa ma szczególne znaczenie w budynkach publicznych, ponieważ jest bardzo intensywnie i często użytkowana. Z tego względu szczególny nacisk warto położyć na trwałość, jakość i żywotność stosowanych materiałów, technologii i innych rozwiązań wykończeniowych.

Wizytówka budynku

Strefa wejściowa często uznawana jest za wizytówkę budynku. Przestrzeń ta stanowi miejsce spotkań pracowników, a także gości i klientów. Jej głównym zadaniem jest wzbudzenie w odwiedzających pozytywnych odczuć, dzięki którym poczują się zaproszeni do wejścia. W zależności od specyfiki budynku oraz charakteru samego wnętrza, strefa wejściowa powinna tez zapewniać łatwą i szybką obsługę interesantów. Jej wystrój jest w znacznej mierze determinowany od położenia i dostępności samego obiektu. Strefa wejścia może być wspólna dla całego budynku, co pozostaje często spotykanym rozwiązaniem w dużych biurowcach. Takie obiekty nierzadko mieszczą w sobie siedzibę wielu firm o różnych profilach działalności, przez co przestrzeń powinna być zaaranżowana w stonowany i neutralny sposób.

Dopasowanie do architektury

Duże znaczenie przy projektowaniu ma architektura budynku. Strefę warto wpasować w zbliżony styl, aby była harmonijna z wykorzystanymi materiałami czy kolorami. Nieco większa swoboda występuje w przypadku budynków, które są indywidualnie użytkowane przez pojedyncze firmy. W takim przypadku strefa wejścia powinna być przede wszystkim spójna z wystrojem pomieszczeń. Wiele marek wykorzystuje w aranżacji charakterystyczne elementy, takie jak firmowe fonty czy logotypy. Styl wystroju powinien być też spójny z ogólną filozofią firmy czy profilem jej działalności. Przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży spożywczej często decydują się na zaprojektowanie minimalistycznej strefy wejściowej, w które dominują naturalne materiały i stonowane barwy. Dla firm przemysłowych idealnym rozwiązaniem będzie z kolei styl industrialny, kojarzony z surowością i prostotą.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Ważnym aspektem w projektowaniu strefy wejściowej do budynku jest zapewnienie jej funkcjonalności i bezpieczeństwa. Do najbardziej istotnych elementów należą wycieraczki obiektowe, które pozwalają na znaczące ograniczenie ilości zanieczyszczeń wnoszonych do wnętrz na podeszwach obuwia. Ich konstrukcja powinna być wytrzymała, a przy tym optymalnie dopasowana pod względem wymiarów czy innych parametrów. Szeroką ofertę takich produktów posiada ceniony producent wycieraczek systemowych, czyli Polentex. Firma proponuje rozwiązania z różnych surowców, w tym modele gumowe, aluminiowe, tekstylne czy stalowe. Producent wycieraczek zajmuje się też tworzeniem stref czystego wejścia na potrzeby różnych obiektów, włącznie z budynkami użyteczności publicznej, galeriami handlowymi, restauracjami, hotelami czy budynkami mieszkalnymi w Polsce i za granicą.

Odpowiednie wyposażenie

W strefie wejściowej warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Kluczowym aspektem jest odpowiednie oświetlenie, którego umiejętna aranżacja może efektownie podkreślić architekturę wnętrza oraz ułatwić podział pomieszczeń na strefy. Lampy powinny znaleźć się przede wszystkim nad blatami recepcyjnymi, a jako dodatkowe źródła światła można zastosować listwy dekoracyjne. Atmosferę wnętrza można kreować na wiele różnych sposobów. Innego oświetlenia wymaga lobby hotelu czy hol biurowca, niż chociażby magazynu wyposażonego w wycieraczki przemysłowe. Odpowiednie światło pomaga też w podkreślaniu identyfikacji wizualnej marki, pozwalając na usprawnienie nawigacji czy zlokalizowanie kluczowych punktów na mapie budynku. W strefie wejściowej nie może zabraknąć również lady recepcyjnej, która może występować w formie zabudowy lub mebla wolnostojącego. Jej projekt powinien pasować do potrzeb użytkowników, a także specyfiki dostępnej przestrzeni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *