Popularne

Artykuł

Architektura

Jej wysokość ANTRESOLA

Jej wysokość ANTRESOLA

Antresola to sposób na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki niej zyskuje się drugi poziom, który można użytkować w bardzo szerokim zakresie. Przepisy z 2002 roku ściśle definiują czym jest antresola. Zgodnie z wytycznymi powinna ona spełniać określone warunki m.in. powinna być wydzielona z jednoprzestrzennej kondygnacji i musi się nad nią bezpośrednio znajdować, nie może być obudowana ścianami, a jej powierzchnia powinna być mniejsza od pomieszczenia nad którym jest usytuowana.

Antresola – czy tylko w domach?

Zazwyczaj jeśli rozważa się antresolę we wnętrzu myśli się o domu. Nic bardziej mylnego. Antresolę, jako rozwiązanie architektoniczne z powodzeniem można stosować w mieszkaniach, we wnętrzach o wysokości co najmniej 2,7 metra. Doskonale sprawdzi się ona w miejscach, gdzie dodatkowe pomieszczenie jest bardzo wskazane np. gdy potrzebna jest biblioteka, gabinet czy schowek. Należy przy tym rozważyć takie rozwiązanie, aby korzystanie z antresoli było jak najbardziej komfortowe i nie trzeba się było pochylać. Przyjmuje się, że antresola, na której znajdują się miejsce do spania powinna mieć co najmniej 1 – 1,5 metra wysokości. Antresole świetnie sprawdzają się w przestrzeniach loftów niwelując w nich nadmierną wysokość pomieszczeń.

Z czego budować antresolę?

Najlepiej antresolę uwzględnić już na etapie projektu – istnieje wtedy możliwość idealnego zaplanowania i wpisania jej w konstrukcję budynku. Wtedy może być wykonana z takiego samego materiału, jak reszta budynku. Mniejsze antresole można wykonać z drewna i oprzeć je na legarach i słupach. Istnieją również antresole podwieszane, ale nie nadają się one do każdej konstrukcji i przed jej wybudowaniem należy zasięgnąć opinii specjalisty. Jeżeli antresola ma powstać w istniejącym wnętrzu nie jest to praca, którą można wykonać samemu – musi być zbudowana przez doświadczonych fachowców.

Pomysły na aranżacje antresoli.

Antresola nie jest obudowana ścianami, co podkreśla otwarty charakter przestrzeni. Z racji tego generuje dwa bardzo ważne elementy wyposażenia: schody i barierkę, które muszą być spójne z ogólnym charakterem wnętrza. Sposób zagospodarowania i zaaranżowania antresoli musi być powiązany ze stylem reszty pomieszczeń, a szczególnie miejsca z którym jest ona bezpośrednio połączona. Nie bez znaczenia jest funkcja, jaką antresola ma spełniać. Szczególnej uwagi wymagają wspomniane już schody i balustrada, które odpowiednio zaplanowane i wykonane mogą pięknie zdobić i nadawać wnętrzu charakteru. Najczęściej stosuje się szkło, drewno idealnie pasujące do skandynawskiego minimalizmu czy metal, który zazwyczaj najlepiej sprawdza się w loftowych wnętrzach. Stosuje się również niestandardowe materiały, takie jak siatka czy grube sznury albo liny. Przed przystąpieniem do planowania trzeba wziąć pod uwagę zwyczaje domowników zwłaszcza jeśli są nimi dzieci. Po pierwsze trzeba uwzględnić bezpieczne użytkowanie antresoli, po drugie estetykę – na szkle będą widoczne ciągle odciskane ślady palców. Jeżeli antresola nie ma okna warto zastanowić się nad przeszkleniami, które umożliwią dotarcie światła z niższego poziomu. Ciekawym pomysłem jest urządzenie na antresoli strefy dla dzieci z prawdziwego zdarzenie z huśtawką, czy ścianką wspinaczkową. Trzeba tu pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Zalety antresoli

Posiadanie antresoli ma swoje zalety zarówno z czysto architektonicznego, ale również psychologicznego punktu widzenia. Są to między innymi:

  • Lepsza integracja mieszkańców. Brak ścian powoduje, że członkowie rodziny są zawsze dla siebie dostępni. Sprawdzi się ona tam, gdzie życie rodzinne oraz to żeby zawsze być w zasięgu swych głosów jest bardzo ważne.
  • Wykorzystanie kubatury budynku. Antresola daje możliwość zagospodarowania poddaszy czy wysokich sufitów. Sprawi, że skosy stają się bardziej funkcjonalne.
  • Ciekawszy widok na wnętrze. Zyskuje się niejako taras widokowy np. na salon i zyskuje lepszą perspektywę. Pomieszczenie z antresolą nabiera również stylu.
  • Wydzielenie i zyskanie dodatkowej przestrzeni o ściśle wydzielonej funkcji np. biblioteki czy garderoby, co pomaga utrzymać porządek.
  • Uzyskanie dodatkowych, ciekawych elementów dekoracyjnych pomieszczenia (schody, barierki), nadających wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Wady antresoli

Z posiadaniem antresoli mogą się także wiązać problemy. Oto niektóre z nich:

  • Ogrzewanie. Pomieszczenia z antresolą muszą być ogrzewane z uwzględnieniem tego, że ciepłe powietrze unosi się ku górze. Oznacza to, że antresola będzie niejako wysysała je z niższej kondygnacji. Rozwiązaniem, które doskonale się tutaj sprawdza jest ogrzewanie podłogowe. Pomieszczenia z półpiętrem z reguły generują również większe koszta ogrzewania zwłaszcza jeśli antresola graniczy ze szczytem dachu budynku.
  • Wspólna przestrzeń akustyczna i zapachowa. Coś, co dla jednych może być zaletą, dla innych będzie wadą. Otwarta przestrzeń powoduje, że dźwięki i zapachy swobodnie się przemieszczają.
  • Trudność z dobraniem optymalnego oświetlenia. Wszystko na ogół zależy od projektu, ale trzeba wziąć pod uwagę oddzielne oświetlenie obu poziomów.

Jak widać antresola ma swoje dobre i te nieco gorsze strony. Warto jednak zastanowić się nad takim rozwiązaniem we wnętrzu.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *