Tańczący dom w Pradze powstał dzięki serii niesamowitych i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności. Zaczęło się od tego, że Vlado Milunić mieszkał niegdyś w sąsiednim domu, który należał do rodziny Vaclava Havla. W 1986 roku Havel poprosił go o realizację projektu rozdzielenia ich mieszkania na dwie części. Pracę przeprowadzono dzięki pomocy tajnej policji. Podczas przebudowy mieszkania Frank i Vaclav rozprawiali o tym, że byłoby wspaniale, gdyby na sąsiedniej działce, która została zbombardowana pod koniec drugiej wojny światowej, stał dom całkowicie poświęcony kulturze. Wtedy zdarzył się cud – Aksamitna Rewolucja. I dzięki temu historycznemu wydarzeniu Vaclav został prezydentem państwa.
Spis treści
Tańczący dom Praga – historia powstania unikatowego obiektu kulturowego
Na podstawie przypadkowej wzmianki prezydenta Vlado Milunic otrzymał polecenie zbadania narożnego domu pod kątem treści kulturowych. W rezultacie zaproponował stworzenie obiektu złożonego z dwóch części – statycznej i dynamicznej – które miały obrazować społeczeństwo. Projekt przypadł do gustu Pavlowi Kochowi, który akurat przebywał w Pradze jako przedstawiciel holenderskiej firmy Nationale Nederlanden. Tańczący dom został zaprojektowany przez Milunica wraz z Frankiem O. Gehrym i brytyjską architektką czeskiego pochodzenia Evą Jiřičná. W wyniku tej współpracy powstało prawdziwe arcydzieło, które w swojej betonowej konstrukcji kryje dziewięć pięter i dwa piętra pod ziemią. Tańczący dom stał się symbolem Pragi i pomnikiem końca totalitaryzmów.
Tańczący dom Praga – co wyróżnia ten budynek na tle innych obiektów architektonicznych?
Tańczący Dom to niezwykły i wspaniały budynek, który stał się integralną częścią Pragi. Obecnie służy jako nowo otwarty luksusowy hotel. Oferuje 21 ekskluzywnych pokoi z niezapomnianym widokiem na Zamek Praski, kawiarnię i restaurację na ostatnim piętrze. Na szczycie domu znajduje się niesamowity taras widokowy, z którego można podziwiać miasto i jego panoramę. Budynek zyskał swoją nazwę dzięki wieżom, które przypominają słynne postacie tancerzy, Ginger Rogers i Freda Astaire’a . Kamienna wieża reprezentuje tancerza, a szklana jego partnerkę. Na szczycie wieży symbolizującej tancerkę znajduje się kopuła o konstrukcji z metalowych rurek pokrytych siatką ze stali nierdzewnej. Kopuła jest spowita wyimaginowanymi włosami i symbolizuje głowę meduzy. Tańczący dom został otwarty w 1996 roku i w tym samym roku zdobył prestiżową nagrodę amerykańskiego magazynu Time w kategorii design roku.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?