Tańczący dom w Pradze powstał dzięki serii niesamowitych i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności. Zaczęło się od tego, że Vlado Milunić mieszkał niegdyś w sąsiednim domu, który należał do rodziny Vaclava Havla. W 1986 roku Havel poprosił go o realizację projektu rozdzielenia ich mieszkania na dwie części. Pracę przeprowadzono dzięki pomocy tajnej policji. Podczas przebudowy mieszkania Frank i Vaclav rozprawiali o tym, że byłoby wspaniale, gdyby na sąsiedniej działce, która została zbombardowana pod koniec drugiej wojny światowej, stał dom całkowicie poświęcony kulturze. Wtedy zdarzył się cud – Aksamitna Rewolucja. I dzięki temu historycznemu wydarzeniu Vaclav został prezydentem państwa.
Spis treści
Tańczący dom Praga – historia powstania unikatowego obiektu kulturowego
Na podstawie przypadkowej wzmianki prezydenta Vlado Milunic otrzymał polecenie zbadania narożnego domu pod kątem treści kulturowych. W rezultacie zaproponował stworzenie obiektu złożonego z dwóch części – statycznej i dynamicznej – które miały obrazować społeczeństwo. Projekt przypadł do gustu Pavlowi Kochowi, który akurat przebywał w Pradze jako przedstawiciel holenderskiej firmy Nationale Nederlanden. Tańczący dom został zaprojektowany przez Milunica wraz z Frankiem O. Gehrym i brytyjską architektką czeskiego pochodzenia Evą Jiřičná. W wyniku tej współpracy powstało prawdziwe arcydzieło, które w swojej betonowej konstrukcji kryje dziewięć pięter i dwa piętra pod ziemią. Tańczący dom stał się symbolem Pragi i pomnikiem końca totalitaryzmów.
Tańczący dom Praga – co wyróżnia ten budynek na tle innych obiektów architektonicznych?
Tańczący Dom to niezwykły i wspaniały budynek, który stał się integralną częścią Pragi. Obecnie służy jako nowo otwarty luksusowy hotel. Oferuje 21 ekskluzywnych pokoi z niezapomnianym widokiem na Zamek Praski, kawiarnię i restaurację na ostatnim piętrze. Na szczycie domu znajduje się niesamowity taras widokowy, z którego można podziwiać miasto i jego panoramę. Budynek zyskał swoją nazwę dzięki wieżom, które przypominają słynne postacie tancerzy, Ginger Rogers i Freda Astaire’a . Kamienna wieża reprezentuje tancerza, a szklana jego partnerkę. Na szczycie wieży symbolizującej tancerkę znajduje się kopuła o konstrukcji z metalowych rurek pokrytych siatką ze stali nierdzewnej. Kopuła jest spowita wyimaginowanymi włosami i symbolizuje głowę meduzy. Tańczący dom został otwarty w 1996 roku i w tym samym roku zdobył prestiżową nagrodę amerykańskiego magazynu Time w kategorii design roku.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…