Popularne

Artykuł

Architektura

Tańczący dom w Pradze – co warto o nim wiedzieć?

Tańczący dom w Pradze – co warto o nim wiedzieć?

Tańczący dom w Pradze powstał dzięki serii niesamowitych i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności. Zaczęło się od tego, że Vlado Milunić mieszkał niegdyś w sąsiednim domu, który należał do rodziny Vaclava Havla. W 1986 roku Havel poprosił go o realizację projektu rozdzielenia ich mieszkania na dwie części. Pracę przeprowadzono dzięki pomocy tajnej policji. Podczas przebudowy mieszkania Frank i Vaclav rozprawiali o tym, że byłoby wspaniale, gdyby na sąsiedniej działce, która została zbombardowana pod koniec drugiej wojny światowej, stał dom całkowicie poświęcony kulturze. Wtedy zdarzył się cud – Aksamitna Rewolucja. I dzięki temu historycznemu wydarzeniu Vaclav został prezydentem państwa.

Tańczący dom Praga – historia powstania unikatowego obiektu kulturowego

Na podstawie przypadkowej wzmianki prezydenta Vlado Milunic otrzymał polecenie zbadania narożnego domu pod kątem treści kulturowych. W rezultacie zaproponował stworzenie obiektu złożonego z dwóch części – statycznej i dynamicznej – które miały obrazować społeczeństwo. Projekt przypadł do gustu Pavlowi Kochowi, który akurat przebywał w Pradze jako przedstawiciel holenderskiej firmy Nationale Nederlanden. Tańczący dom został zaprojektowany przez Milunica wraz z Frankiem O. Gehrym i brytyjską architektką czeskiego pochodzenia Evą Jiřičná. W wyniku tej współpracy powstało prawdziwe arcydzieło, które w swojej betonowej konstrukcji kryje dziewięć pięter i dwa piętra pod ziemią. Tańczący dom stał się symbolem Pragi i pomnikiem końca totalitaryzmów.

Tańczący dom Praga – co wyróżnia ten budynek na tle innych obiektów architektonicznych?

Tańczący Dom to niezwykły i wspaniały budynek, który stał się integralną częścią Pragi. Obecnie służy jako nowo otwarty luksusowy hotel. Oferuje 21 ekskluzywnych pokoi z niezapomnianym widokiem na Zamek Praski, kawiarnię i restaurację na ostatnim piętrze. Na szczycie domu znajduje się niesamowity taras widokowy, z którego można podziwiać miasto i jego panoramę. Budynek zyskał swoją nazwę dzięki wieżom, które przypominają słynne postacie tancerzy, Ginger Rogers i Freda Astaire’a . Kamienna wieża reprezentuje tancerza, a szklana jego partnerkę. Na szczycie wieży symbolizującej tancerkę znajduje się kopuła o konstrukcji z metalowych rurek pokrytych siatką ze stali nierdzewnej. Kopuła jest spowita wyimaginowanymi włosami i symbolizuje głowę meduzy. Tańczący dom został otwarty w 1996 roku i w tym samym roku zdobył prestiżową nagrodę amerykańskiego magazynu Time w kategorii design roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *