Śnieg zbierający się na dachu nie wygląda szczególnie groźnie, jeśli jednak taka masa zsunie się w dół, może poczynić szkody dla przechodzących osób lub zaparkowanych samochodów. Warto więc rozpatrzyć wyposażenie dachu budynku w bariery śniegowe, które będą chronić przed nieszczęśliwymi wypadkami. Jak wybrać właściwy system bezpieczeństwa dachowego?
Jakie funkcje pełnią bariery śniegowe?
Wbrew pozorom, nie tylko w regionach górskich, czyli tam, gdzie występują bardzo duże opady śniegu, potrzebne są dodatkowe elementy bezpieczeństwa dachowego. Nawet gdy śnieg pada rzadko i w małych ilościach, wciąż jest poważnym zagrożeniem, zwłaszcza gdy pogoda się zmienia i topniejący podczas odwilży śnieg spada z dachu. Śnieg jest ciężki i zazwyczaj dość mocno się lepi, dlatego z dachu zsuwają się najczęściej duże śniegowe czapy, które potrafią zniszczyć lub uszkodzić pokrycie dachowe oraz orynnowanie budynku, uszkodzić stojący w pobliżu samochód lub inny sprzęt, są także sporym zagrożeniem dla osób, które przechodzą obok budynku.
Szczególnie ważny jest montaż śniegołapów na dachach stromych, ponieważ właśnie z nich śnieg najczęściej się zsuwa i generuje największe szkody. Na długich dachach wskazane jest umieszczenie dwóch rzędów zabezpieczeń, przy okapie i w połowie połaci, tak by nie doszło do nadmiernego obciążenia dachu wywołanego nagromadzeniem się dużych mas śniegu w jednym miejscu.
Jak wybrać rodzaj zabezpieczenia?
Bariery śniegowe przydadzą się na każdym dachu, a użycie konkretnego ich rodzaju zależy od pokrycia dachowego zastosowanego na budynku. Ważne w doborach składowych systemu bezpieczeństwa dachowego są materiały, z których poszczególne elementy są one wykonane (np. dobrej jakości stal) oraz potwierdzone normami gwarantującymi parametry wytrzymałości i czas użytkowania. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie system Lindab Safety, który można zamontować na stalowym pokryciu dachowym. System jest łatwy w montażu, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i sprawdzi się nawet w trudnych warunkach górskich, gdzie śnieg zalega na dachu przez kilka miesięcy w roku.
Założenie akcesoriów ochronnych to dodatkowy wydatek, ale wciąż dużo niższy od kosztów naprawy uszkodzonego domu, nie mówiąc już o uszczerbku na zdrowiu, jakiego można doznać, gdy zalegający śnieg zsunie się z dachu.
Podobne artykuły
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…