Śnieg zbierający się na dachu nie wygląda szczególnie groźnie, jeśli jednak taka masa zsunie się w dół, może poczynić szkody dla przechodzących osób lub zaparkowanych samochodów. Warto więc rozpatrzyć wyposażenie dachu budynku w bariery śniegowe, które będą chronić przed nieszczęśliwymi wypadkami. Jak wybrać właściwy system bezpieczeństwa dachowego?
Jakie funkcje pełnią bariery śniegowe?
Wbrew pozorom, nie tylko w regionach górskich, czyli tam, gdzie występują bardzo duże opady śniegu, potrzebne są dodatkowe elementy bezpieczeństwa dachowego. Nawet gdy śnieg pada rzadko i w małych ilościach, wciąż jest poważnym zagrożeniem, zwłaszcza gdy pogoda się zmienia i topniejący podczas odwilży śnieg spada z dachu. Śnieg jest ciężki i zazwyczaj dość mocno się lepi, dlatego z dachu zsuwają się najczęściej duże śniegowe czapy, które potrafią zniszczyć lub uszkodzić pokrycie dachowe oraz orynnowanie budynku, uszkodzić stojący w pobliżu samochód lub inny sprzęt, są także sporym zagrożeniem dla osób, które przechodzą obok budynku.
Szczególnie ważny jest montaż śniegołapów na dachach stromych, ponieważ właśnie z nich śnieg najczęściej się zsuwa i generuje największe szkody. Na długich dachach wskazane jest umieszczenie dwóch rzędów zabezpieczeń, przy okapie i w połowie połaci, tak by nie doszło do nadmiernego obciążenia dachu wywołanego nagromadzeniem się dużych mas śniegu w jednym miejscu.
Jak wybrać rodzaj zabezpieczenia?
Bariery śniegowe przydadzą się na każdym dachu, a użycie konkretnego ich rodzaju zależy od pokrycia dachowego zastosowanego na budynku. Ważne w doborach składowych systemu bezpieczeństwa dachowego są materiały, z których poszczególne elementy są one wykonane (np. dobrej jakości stal) oraz potwierdzone normami gwarantującymi parametry wytrzymałości i czas użytkowania. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie system Lindab Safety, który można zamontować na stalowym pokryciu dachowym. System jest łatwy w montażu, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i sprawdzi się nawet w trudnych warunkach górskich, gdzie śnieg zalega na dachu przez kilka miesięcy w roku.
Założenie akcesoriów ochronnych to dodatkowy wydatek, ale wciąż dużo niższy od kosztów naprawy uszkodzonego domu, nie mówiąc już o uszczerbku na zdrowiu, jakiego można doznać, gdy zalegający śnieg zsunie się z dachu.
Podobne artykuły
Jak zamontować balustradę na balkonie?
Balustrada to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Dlatego podczas montażu musisz zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność tej przestrzeni, jak…
Rolety dachowe – praktyczne i stylowe rozwiązanie
Pomieszczenia na poddaszu niewątpliwie mają swój urok. Umieszczone pod skosem okna, które nadają miejscu klimatu, wymagają odpowiedniej oprawy. Sposobem na…
Jakie wady i zalety mają lampy stojące?
Lampy stojące są jednym z rodzajów oświetlenia, który niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Cenione są nie tylko ze…
Czy zlewozmywaki stalowe to dobry wybór do kuchni?
Biorąc pod uwagę, że żadna kuchnia nie obejdzie się bez zlewozmywaka, warto zastanowić się, jaki najlepiej byłoby wybrać. W końcu…
Jak wybrać dobry materac?
Planujesz zmianę materaca? Chcesz zastąpić swoją kanapę nowoczesnym łóżkiem? Marzysz, aby zacząć wstawać rano wypoczętym, pełnym sił? Idealnie trafiłeś! Przeczytaj…
Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?
Chociaż drewno uznaje się za jeden z najstarszych i najtrwalszych budulców, to nie zawsze nadaje się do zastosowania, chociażby ze…
Modny dywan do salonu – jaki wybrać?
Dodatki mogą całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Jednym z nich jest dywan, którego dobór jest kluczowy w procesie aranżacji salonu. To…
Najmodniejsze wzory tapet ściennych ‒ zobacz nasz ranking!
Kolorowe, przyciągające uwagę, pełniące rolę doskonałego tła, albo wręcz przeciwnie, grające pierwsze skrzypce we wnętrzach – tapety ścienne to jeden…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?