Popularne

Artykuł

Budownictwo

Bariery śniegowe na dach – system bezpieczeństwa dachowego od Lindab

Bariery śniegowe na dach – system bezpieczeństwa dachowego od Lindab

Śnieg zbierający się na dachu nie wygląda szczególnie groźnie, jeśli jednak taka masa zsunie się w dół, może poczynić szkody dla przechodzących osób lub zaparkowanych samochodów. Warto więc rozpatrzyć wyposażenie dachu budynku w bariery śniegowe, które będą chronić przed nieszczęśliwymi wypadkami. Jak wybrać właściwy system bezpieczeństwa dachowego?

Jakie funkcje pełnią bariery śniegowe?

Wbrew pozorom, nie tylko w regionach górskich, czyli tam, gdzie występują bardzo duże opady śniegu, potrzebne są dodatkowe elementy bezpieczeństwa dachowego. Nawet gdy śnieg pada rzadko i w małych ilościach, wciąż jest poważnym zagrożeniem, zwłaszcza gdy pogoda się zmienia i topniejący podczas odwilży śnieg spada z dachu. Śnieg jest ciężki i zazwyczaj dość mocno się lepi, dlatego z dachu zsuwają się najczęściej duże śniegowe czapy, które potrafią zniszczyć lub uszkodzić pokrycie dachowe oraz orynnowanie budynku, uszkodzić stojący w pobliżu samochód lub inny sprzęt, są także sporym zagrożeniem dla osób, które przechodzą obok budynku.

Szczególnie ważny jest montaż śniegołapów na dachach stromych, ponieważ właśnie z nich śnieg najczęściej się zsuwa i generuje największe szkody. Na długich dachach wskazane jest umieszczenie dwóch rzędów zabezpieczeń, przy okapie i w połowie połaci, tak by nie doszło do nadmiernego obciążenia dachu wywołanego nagromadzeniem się dużych mas śniegu w jednym miejscu.

Jak wybrać rodzaj zabezpieczenia?

Bariery śniegowe przydadzą się na każdym dachu, a użycie konkretnego ich rodzaju zależy od pokrycia dachowego zastosowanego na budynku. Ważne w doborach składowych systemu bezpieczeństwa dachowego są materiały, z których poszczególne elementy są one wykonane (np. dobrej jakości stal) oraz potwierdzone normami gwarantującymi parametry wytrzymałości i czas użytkowania. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie system Lindab Safety, który można zamontować na stalowym pokryciu dachowym. System jest łatwy w montażu, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i sprawdzi się nawet w trudnych warunkach górskich, gdzie śnieg zalega na dachu przez kilka miesięcy w roku.

Założenie akcesoriów ochronnych to dodatkowy wydatek, ale wciąż dużo niższy od kosztów naprawy uszkodzonego domu, nie mówiąc już o uszczerbku na zdrowiu, jakiego można doznać, gdy zalegający śnieg zsunie się z dachu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *