Popularne

Artykuł

Budownictwo

Budowa okna PVC – z czego zbudowane jest okno plastikowe?

Budowa okna PVC – z czego zbudowane jest okno plastikowe?

Plastikowe okna cieszą się dużym zainteresowaniem. Są ładne, trwałe i niedrogie. Łatwo utrzymać je w czystości, nie sprawiają też problemów eksploatacyjnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zbudowane są poszczególne elementy okna, poniżej przedstawiamy opis przekroju okna PVC.

Polichlorek winylu – co to jest PVC?

Zanim zapoznasz się ze szczegółami budowy okna, zacznij od określenia, z czego jest ono zbudowane. Plastik to podstawowy budulec futryny okiennej. Tworzywo to nazywane jest PCV, choć prawidłowo jego nazwa brzmi PVC, czyli polichlorek winylu (ang. polyvinyl chloride). Skrót PCV pochodzi od polskiej nazwy PCW, która początek wzięła od tej właśnie nazwy.

Przekrój okna – z jakich elementów składa się konstrukcja okna?

Okno ma dość prostą konstrukcję i składa się z 4 podstawowych elementów, tj.:

  • szyby,
  • profilu,
  • okucia,
  • uszczelek.

Wszystkie wyżej wymienione części są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania okien. Każda z nich pełni ważną rolę w izolowaniu pomieszczeń i budynków od warunków zewnętrznych. Budowa okna PCV (prawidłowo PVC) nie należy do skomplikowanych, jednak kluczowa jest jakość wykonania poszczególnych części oraz ich połączenia. Dobrej klasy okno wraz z profesjonalnym montażem daje gwarancję, że użytkownik odniesie wszystkie korzyści wynikające z wyboru określonego modelu okna.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Pakiety szybowe w oknach plastikowych

Standardowo współczesne pakiety szybowe składają się z 2 lub 3 szyb, co wpływa pośrednio na grubość okna. Pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny. Uwięziony pomiędzy taflami szyb, zapewnia lepszą izolację termiczną. Budowa szyb jest nieco odmienna w przypadku okien antywłamaniowych, które pokryte są folią. Szkło może być klejone i przełożone specjalnym materiałem, aby utrudnić ewentualne zbicie szyby.

Budowa ramy okna – profile okienne PVC

Plastikowe profile z których montowane są ościeżnice oraz skrzydła okienne mają budowę wielokomorową ze wzmocnieniami stalowymi, zdarzają się również profile z wypełnieniem  termoizolacyjnym. Ościeżnica okna składa się z poziomych ramiaków oraz stojaka. Profile wykonane są z plastiku, czyli tzw. PVC. W ich konstrukcji warto zwrócić uwagę na głębokość oraz liczbę komór. Oba te parametry wpływają na izolację. Im głębsze profile z większą liczbą komór, tym lepsze właściwości izolacyjne ma okno. Na zewnętrznej części u dołu skrzydła okna znajduje się też listwa przyszybowa PVC. Jest ona elementem wykończeniowym i pełni funkcję ochronną części konstrukcyjnych, przedłużając żywotność okna.

Co to są okucia okienne?

budowie okna plastikowego ważne są elementy służące do otwierania i zamykania. Widoczna na pierwszy rzut oka klamka powiązana jest z mechanizmem blokującym okno w określonej pozycji. Okucia umożliwiają blokowanie, uchylenie i rozszczelnienie skrzydła okiennego. Najlepszą opcją jest połączenie zaryglowania oraz rozszczelnienia, które skutkuje odpowiednią wentylacją połączoną z bezpieczeństwem mieszkania i ochroną przed włamaniem.

Uszczelki do okien plastikowych

Uszczelki przyszybowe do okien PVC zapewniają skuteczną ochronę przed przenikaniem wilgoci, pyłu i dźwięków z zewnątrz do pomieszczenia. Uszczelki powinny być wykonane z EPDM lub TPS. Ich liczba powinna odpowiadać liczbie szyb. Istotne jest również odpowiednie ich przymocowanie do okien – uszczelki powinny być dobrze dociśnięte. Należy zwrócić uwagę, aby uszczelki nie zostały zgniecione.

Najważniejsze parametry okien PVC

Jakie parametry okna dają gwarancję, że będzie ono dobrze spełniać swoją funkcję izolacyjną? Najlepsze modele wyposażone są w profile 5 i 6-komorowe. Wpływają one korzystnie na sztywność konstrukcji. Doskonałą izolację termiczną i akustyczną zapewniają okna PVC o trzyszybowych pakietach.

Poznanie elementów konstrukcyjnych okien PVC umożliwi ci dokonanie precyzyjnych oględzin przed zakupem. Warto wiedzieć, z czego składa się okno, jakie parametry gwarantują wysoką jakość i szukać u producenta takich modeli, które spełnią twoje oczekiwania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *