Popularne

Artykuł

Budownictwo

Co to są wiązary dachowe – ceny, zalety i wady?

Co to są wiązary dachowe – ceny, zalety i wady?

Wiązary dachowe są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych dachu. Ich zadaniem jest rozłożenie i utrzymanie całej konstrukcji dachu. Wybór odpowiedniej jakości elementów jakimi są wiązary, w tym także wiązary prefabrykowane jest kluczowy i należy go podjąć posiadając odpowiednią wiedzę.

Wiązary dachowe – opis technologiczny

Zadaszenie każdego budynku wymaga odpowiedniej konstrukcji. Aby ciężar dachu rozkładał się równomiernie stosuje się więzary. Ich zadaniem jest przede wszystkim przeniesienie obciążenia między dachem, a ścianami nośnymi budynku.

Technologię wiązarową wykorzystuje się, aby dach był bardziej wytrzymały i solidny. To dzięki odpowiednim obliczeniom, dobremu projektowi i zastosowaniu fachowych rozwiązań konstrukcja dachu staje się także odporna na warunki atmosferyczne.

W przypadku wielu elementów konstrukcyjnych budynków coraz większą popularność zyskują elementy prefabrykowane. Cena wykonania więźby dachowej zależna jest od wielu czynników, przy rosnących cenach robocizny i materiałów ciężko ją oszacować. Średnia cena w 2021 roku dachu o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych wahała się od 15 do 20 tysięcy złotych. Więzary prefabrykowane są rozwiązaniem równie solidnym, a bardziej opłacalnym pod względem ekonomicznym. Jest to jeden z powodów, dla których takie rozwiązanie staje się coraz częściej polecane.

Co wyróżnia więzary prefabrykowane

Wiązary prefabrykowane cechuje niski ciężar w stosunku do klasy wytrzymałości. Z tego względu są w stanie z sukcesem podtrzymać konstrukcję dachową i nie wymagają wielu punktów podparcia. Niska waga wiązarów prefabrykowanych stanowi mniejsze obciążenie dla konstrukcji budynku.

Dobre parametry techniczne sprawiają, że wiązary prefabrykowane stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Bez wątpienia technologia prefabrykacji znacznie wpłynęła na technologię budowlaną, także na metody konstrukcji połaci dachowych.

Wiązary prefabrykowane mogą być wykorzystane przy wielu projektach dachów. Niemniej, zdarzają się projekty przy których konieczne będzie wykorzystanie tradycyjnych drewnianych więzarów – dotyczy to jednak dachów o bardzo skomplikowanej i nietypowej bryle.

Co należy wiedzieć o wiązarach dachowych

W przypadku więzarów prefabrykowanych podstawowe zasady sztuki dekarskiej nie ulegają zmianie. Konstrukcja dachu posiadać musi projekt i składać się z kilku obowiązkowych elementów. Więźba dachowa ma swoje stałe elementy także w przypadku stosowania wiązarów prefabrykowanych.

Wieniec jest fragmentem więźby, odpowiadającym za przenoszenie sił między ścianą a zadaszeniem. Jego jakość i zgodność z obliczonymi w projekcie parametrami gwarantuje wzmocnienie konstrukcji. Z kolei, murłaty to belki, które montuje się na murach – ścianach konstrukcyjnych budynku. Dzięki nim ciężar dachu równomiernie rozkłada się na całej długości ścian nośnych. Zastrzał w więźbach dachowych ustawia się na ukos. Jest to element, którego zadaniem jest usztywnienie pionowych komponentów dachu. Kolejnym ważnym elementem jest krokiew. Te pochyłe belki pomagają w mocowaniu poszycia dachowego.

Parametry poszczególnych elementów konstrukcji dachów zależą od obciążeń, powierzchni, pochyłości i innych zmiennych uwzględnionych w projekcie. W większości popularnych projektów domów jednorodzinnych możliwe jest zastosowanie nowoczesnego rozwiązania jakim są wiązary prefabrykowane od Kasmo.

Jakie zadania konstrukcyjne mają wiązary dachowe

Więzary dachowe jako element konstrukcyjny dlatego powinny być przede wszystkim wytrzymałe i trwałe. Ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru poszycia dachowego oraz równomierne i bezpieczne przeniesienie sił i ciężaru na konstrukcję budynku. Więzary muszą być także odporne na warunki atmosferyczne. Z tego względu zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu drewno z drzew iglastych.

Więzary powinny być wykonane z drewna o odpowiedniej klasie wytrzymałości (między C 18 a C 40). Im wyższa klasa wytrzymałościowa, tym lepsza jakość surowca, a w rezultacie także cała konstrukcja zyskuje na wytrzymałości. Stosowane drewno powinno być także w odpowiedni sposób wysuszone. Warunek ten chroni konstrukcję przed wygięciem elementów, ale wpływa także na wytrzymałość, która w konstrukcji dachu jest kluczowa.

Budując dom należy pamiętać, że nie ma rozwiązań uniwersalnych. W przypadku konstrukcji dachowej ważna jest wytrzymałość i wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Stosując nowoczesne rozwiązania jak wiązary prefabrykowane można zoptymalizować koszty i skrócić czas budowy nie rezygnując z innych parametrów ważnych dla konstrukcji dachu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *