Dom można nazwać energooszczędnym dopiero wtedy, gdy spełnia on określone normy dotyczące zużycia energii. Z tego względu jego budowa kosztuje więcej niż postawienie tradycyjnego budynku jednorodzinnego, pojawia się więc pytanie, czy warto się decydować na taki wydatek?
Coraz mniejsze różnice
W latach 90-tych, gdy budownictwo energooszczędne dopiero się rozwijało, na postawienie takiego domu trzeba było wyłożyć znacznie większą sumę. Różnica sięgała nawet 30 procent, co dla wielu inwestorów było barierą nie do przejścia, w dodatku na zwrot poniesionych kosztów trzeba było poczekać przynajmniej kilkanaście lat.
Dzisiaj te różnice są dużo mniejsze, sięgają raptem kilku procent, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jest to tym łatwiejsze, że ze względu na stale rosnące koszty energii branża budowlana kładzie coraz większy nacisk na rozwój technologii, które umożliwiają redukcję zapotrzebowania na ciepło również w tych zwykłych budynkach. Innymi słowy, materiały potrzebne do budowy domu energooszczędnego są dziś bardziej dostępne, a ich cena nie jest przesadnie wygórowana.
Niższe rachunki i wyższy komfort
Dom spełniający normy budynku energooszczędnego oznacza zużycie blisko pięć razy mniej energii w porównaniu z domami budowanymi tradycyjną metodą. Oszczędności widać już po pierwszym sezonie grzewczym, prócz tego taki dom jest bardziej ekologiczny.
Niższe opłaty to tylko jedna z korzyści. Dom energooszczędny wyróżnia się doskonałą izolacją, a powietrze jest cały czas wentylowane, dzięki czemu w domu nie ma wilgoci, pleśni, grzybów oraz alergenów, łatwo też utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie, zarówno zimą, jak i podczas letnich upałów.
Odpowiedni projekt
To, co może zniechęcać do budowy domu energooszczędnego, to jego wygląd. Dom nie powinien mieć skomplikowanej bryły – im prostsza, tym lepiej, ale nie wszystkim inwestorom się to podoba. Mimo tych ograniczeń można jednak znaleźć bardzo atrakcyjne propozycje, na przykład na projektyzwizja.pl, więc konieczność rezygnacji z fantazyjnych zdobień nie musi iść w parze z nieciekawą formą.
Druga rzecz to wykonanie. Ekipa budowlana musi znać się na budowie tego typu domów, ponieważ nawet te najmniejsze niedoróbki sprawią, że budynek nie osiągnie wymaganych parametrów i nie będzie mógł się kwalifikować jako „energooszczędny”.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…