Popularne

Artykuł

Budownictwo

Czy opłaca się budować dom energooszczędny?

Czy opłaca się budować dom energooszczędny?

Dom można nazwać energooszczędnym dopiero wtedy, gdy spełnia on określone normy dotyczące zużycia energii. Z tego względu jego budowa kosztuje więcej niż postawienie tradycyjnego budynku jednorodzinnego, pojawia się więc pytanie, czy warto się decydować na taki wydatek?

Coraz mniejsze różnice

W latach 90-tych, gdy budownictwo energooszczędne dopiero się rozwijało, na postawienie takiego domu trzeba było wyłożyć znacznie większą sumę. Różnica sięgała nawet 30 procent, co dla wielu inwestorów było barierą nie do przejścia, w dodatku na zwrot poniesionych kosztów trzeba było poczekać przynajmniej kilkanaście lat.

Dzisiaj te różnice są dużo mniejsze, sięgają raptem kilku procent, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jest to tym łatwiejsze, że ze względu na stale rosnące koszty energii branża budowlana kładzie coraz większy nacisk na rozwój technologii, które umożliwiają redukcję zapotrzebowania na ciepło również w tych zwykłych budynkach. Innymi słowy, materiały potrzebne do budowy domu energooszczędnego są dziś bardziej dostępne, a ich cena nie jest przesadnie wygórowana.

Niższe rachunki i wyższy komfort

Dom spełniający normy budynku energooszczędnego oznacza zużycie blisko pięć razy mniej energii w porównaniu z domami budowanymi tradycyjną metodą. Oszczędności widać już po pierwszym sezonie grzewczym, prócz tego taki dom jest bardziej ekologiczny.

Niższe opłaty to tylko jedna z korzyści. Dom energooszczędny wyróżnia się doskonałą izolacją, a powietrze jest cały czas wentylowane, dzięki czemu w domu nie ma wilgoci, pleśni, grzybów oraz alergenów, łatwo też utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie, zarówno zimą, jak i podczas letnich upałów.

Odpowiedni projekt

To, co może zniechęcać do budowy domu energooszczędnego, to jego wygląd. Dom nie powinien mieć skomplikowanej bryły – im prostsza, tym lepiej, ale nie wszystkim inwestorom się to podoba. Mimo tych ograniczeń można jednak znaleźć bardzo atrakcyjne propozycje, na przykład na projektyzwizja.pl, więc konieczność rezygnacji z fantazyjnych zdobień nie musi iść w parze z nieciekawą formą.

Druga rzecz to wykonanie. Ekipa budowlana musi znać się na budowie tego typu domów, ponieważ nawet te najmniejsze niedoróbki sprawią, że budynek nie osiągnie wymaganych parametrów i nie będzie mógł się kwalifikować jako „energooszczędny”.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *