Dom można nazwać energooszczędnym dopiero wtedy, gdy spełnia on określone normy dotyczące zużycia energii. Z tego względu jego budowa kosztuje więcej niż postawienie tradycyjnego budynku jednorodzinnego, pojawia się więc pytanie, czy warto się decydować na taki wydatek?
Coraz mniejsze różnice
W latach 90-tych, gdy budownictwo energooszczędne dopiero się rozwijało, na postawienie takiego domu trzeba było wyłożyć znacznie większą sumę. Różnica sięgała nawet 30 procent, co dla wielu inwestorów było barierą nie do przejścia, w dodatku na zwrot poniesionych kosztów trzeba było poczekać przynajmniej kilkanaście lat.
Dzisiaj te różnice są dużo mniejsze, sięgają raptem kilku procent, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jest to tym łatwiejsze, że ze względu na stale rosnące koszty energii branża budowlana kładzie coraz większy nacisk na rozwój technologii, które umożliwiają redukcję zapotrzebowania na ciepło również w tych zwykłych budynkach. Innymi słowy, materiały potrzebne do budowy domu energooszczędnego są dziś bardziej dostępne, a ich cena nie jest przesadnie wygórowana.
Niższe rachunki i wyższy komfort
Dom spełniający normy budynku energooszczędnego oznacza zużycie blisko pięć razy mniej energii w porównaniu z domami budowanymi tradycyjną metodą. Oszczędności widać już po pierwszym sezonie grzewczym, prócz tego taki dom jest bardziej ekologiczny.
Niższe opłaty to tylko jedna z korzyści. Dom energooszczędny wyróżnia się doskonałą izolacją, a powietrze jest cały czas wentylowane, dzięki czemu w domu nie ma wilgoci, pleśni, grzybów oraz alergenów, łatwo też utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie, zarówno zimą, jak i podczas letnich upałów.
Odpowiedni projekt
To, co może zniechęcać do budowy domu energooszczędnego, to jego wygląd. Dom nie powinien mieć skomplikowanej bryły – im prostsza, tym lepiej, ale nie wszystkim inwestorom się to podoba. Mimo tych ograniczeń można jednak znaleźć bardzo atrakcyjne propozycje, na przykład na projektyzwizja.pl, więc konieczność rezygnacji z fantazyjnych zdobień nie musi iść w parze z nieciekawą formą.
Druga rzecz to wykonanie. Ekipa budowlana musi znać się na budowie tego typu domów, ponieważ nawet te najmniejsze niedoróbki sprawią, że budynek nie osiągnie wymaganych parametrów i nie będzie mógł się kwalifikować jako „energooszczędny”.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…