Popularne

Artykuł

Budownictwo

Drogi tymczasowe – na jakim etapie budowy muszą się pojawić?

Drogi tymczasowe – na jakim etapie budowy muszą się pojawić?
fot. Chanwit

Jaka jest właściwa kolejność prac na budowie? Na jakim etapie powinny pojawić się drogi tymczasowe, by nie spowodować niepotrzebnych przestojów i komplikacji? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Tymczasowe utwardzenie drogi dojazdowej – kiedy trzeba o nim pomyśleć?

Od czego zacząć przygotowanie terenu pod budowę? Na początek najważniejsze jest ogrodzenie wybranego miejsca oraz uzbrojenie go w podstawowe instalacje. Jeśli prace te zostały zakończone, można przystąpić do wykonania tymczasowej drogi dojazdowej. Ważne jest, aby przygotować ją, zanim na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt.

Drogi tymczasowe na budowie – jak je zaplanować?

Drogi tymczasowe na placu budowy mogą mieć różny układ. Najlepiej jest, kiedy na plac budowy prowadzą dwie różne drogi – wówczas będzie można wprowadzić ruch jednostronny. Nie trzeba wyznaczać miejsc do zawracania pojazdów budowlanych, spada też ryzyko kolizji.

Tymczasowe drogi dojazdowe mogą mieć też układ dwukierunkowy. Takie rozwiązanie jest zwykle tańsze (drogi są krótsze), ale wymaga większej wprawy w planowaniu.

Budowa drogi tymczasowej

Przy projektowaniu drogi dojazdowej należy jeszcze przemyśleć, z czego powinna zostać wykonana. Można postawić na tymczasowe drogi modułowe (z płyt) lub drogi wykonane z kruszywa.

  • l Drogi tymczasowe z płyt są najbardziej popularne. Tradycyjnie układa się drogi z płyt betonowych – solidnych, lecz wymagających uprzedniego przygotowania terenu. Bardziej nowoczesne rozwiązanie to droga tymczasowa gumowa lub ułożona z płyt plastikowych. Tego typu płyty drogowe wykonane z tworzywa, są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Sprawdzą się zarówno na terenie podmokłym, jak i piaszczystym.
  • l Budowę drogi dojazdowej z kruszywa lub żwiru można rozważyć przy niewielkich inwestycjach (ma niedużą nośność).

Droga tymczasowa – cena

Ile kosztuje ułożenie drogi tymczasowej? Wiele zależy od wybranego materiału. Droga tymczasowa z płyt betonowych jest rozwiązaniem kosztownym – do materiału doliczyć trzeba ceny transportu oraz sprzętu wykorzystywanego przy układaniu płyt.

Gdy tymczasowa droga dojazdowa jest wyłożona płytami plastikowymi, koszty znacznie spadają. Lekkie płyty (dostępne na https://www.geoproduct.pl) są łatwe w montażu – do ich ułożenia nie trzeba wykorzystywać żadnego sprzętu!

Decyzja o tym, na jakim etapie budowy ułożyć drogi tymczasowe, jest niezwykle istotna. Właściwa kolejność prac sprawia, że cały proces budowy przebiega szybko i sprawnie. Równie ważny jest wybór materiału, z którego zostanie wybudowana droga. Tylko właściwie dobrany do rodzaju podłoża i inwestycji daje pewność, że droga przetrwa w dobrym stanie aż do zakończenia prac.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *