Popularne

Artykuł

Budownictwo

Elementy blaszane do wykańczania powierzchni dachu – co warto wiedzieć?

Elementy blaszane do wykańczania powierzchni dachu – co warto wiedzieć?

Pokrycie dachu może być wykonane z najróżniejszych materiałów. Obecnie najczęściej wybierane są dachówki ceramiczne i różne rodzaje blachy. To właśnie blacha ma szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym, rolniczym, użytkowym, a coraz częściej także mieszkaniowym. Czy faktycznie warto wybrać takie pokrycie dachu? Jeśli tak, to jaki rodzaj blachy sprawdzi się najlepiej?

Blacha do wykańczania dachów – jaką wybrać?

Mówiąc o pokryciu dachu, bardzo często wspomina się o blasze trapezowej. Jednak równie ciekawe rozwiązanie stanowi blacha płaska, która może być stosowana zarówno na obiektach przemysłowych, jak i mieszkalnych. Jest ona układana i łączona w specyficzny sposób. Wykonuje się bowiem łączenie blachy na rąbek, który także wykonano z podobnych materiałów. Zazwyczaj producent blachy dachowej oferuje również materiały wykończeniowe. Podobnie jak odmiana trapezowa, blacha płaska daje ciekawy efekt wykończeniowy i nie obciąża zbytnio konstrukcji budynku. Wybierana jest też w przypadku inwestycji o prostym, minimalistycznym charakterze.

Elementy wykończeniowe dla dachu z blachy – co warto o nich wiedzieć?

Do montażu blachy płaskiej należy wybrać odpowiednie materiały pozwalające na połączenie poszczególnych elementów. To specjalne panele, które wykorzystuje się zarówno do łączenia blachy, jak i „zamknięcia” wystających fragmentów dachu, np. znajdujących się nad przybudówką, wykuszem czy lukarną. Wybierając panele do wykańczania dachu, warto postawić na produkty od tego samego producenta. Pozwoli to idealnie dobrać grubość blachy, a także jej kolor, dzięki czemu wszystkie elementy dachu będą ze sobą idealnie współgrać, a to pozwoli zachować estetyczny wygląd. Wybierając blachę na dach, warto też zwrócić na jej wykończenie – powinno zabezpieczać ją przed korozją i uszkodzeniami mogącymi powstać np. w czasie montażu lub intensywniejszych opadów gradu.

Zalety krycia dachu blachą – kiedy warto się na nią zdecydować?

Dach kryty blachą to przede wszystkim wysoka estetyka wykończenia. Blacha płaska łączona na rąbek pasuje do nowoczesnej, minimalistycznej elewacji, ale dobrze też sprawdzi się na klasycznych budynkach. Wykorzystuje się ją zwłaszcza na dachach o dość skomplikowanej konstrukcji. Na dach wykonany z blachy warto się zdecydować, gdy nie chce się za bardzo obciążać konstrukcji budynku, a jednocześnie pragnie się uzyskać trwałe i wytrzymałe pokrycie. Wiele osób decydujących się na taki rodzaj wykończenia, wskazuje, że to ekonomiczne rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu materiału, jak i usługi jego ułożenia. Pozwala także na szybkie zakończenie budowy lub remontu dachu.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    Rob

    Ja na swoim dachu mam panele „na rąbek” od Regamet, z których jestem mega zadowolony. No i co ważne, całą wykończeniówkę, a więc schody kominiarskie, te płotki na śnieg itd., to również mam od nich. Jest to więc wszystko spójne i naprawdę dobrze spasowane. Polecam, żeby kupując blachę na dach, szukać właśnie w ten sposób, żeby producent miał w ofercie nie tylko samo pokrycie, ale też właśnie wszystkie te elementy dodatkowe.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *