Pokrycie dachu może być wykonane z najróżniejszych materiałów. Obecnie najczęściej wybierane są dachówki ceramiczne i różne rodzaje blachy. To właśnie blacha ma szerokie zastosowanie w budownictwie przemysłowym, rolniczym, użytkowym, a coraz częściej także mieszkaniowym. Czy faktycznie warto wybrać takie pokrycie dachu? Jeśli tak, to jaki rodzaj blachy sprawdzi się najlepiej?
Spis treści
Blacha do wykańczania dachów – jaką wybrać?
Mówiąc o pokryciu dachu, bardzo często wspomina się o blasze trapezowej. Jednak równie ciekawe rozwiązanie stanowi blacha płaska, która może być stosowana zarówno na obiektach przemysłowych, jak i mieszkalnych. Jest ona układana i łączona w specyficzny sposób. Wykonuje się bowiem łączenie blachy na rąbek, który także wykonano z podobnych materiałów. Zazwyczaj producent blachy dachowej oferuje również materiały wykończeniowe. Podobnie jak odmiana trapezowa, blacha płaska daje ciekawy efekt wykończeniowy i nie obciąża zbytnio konstrukcji budynku. Wybierana jest też w przypadku inwestycji o prostym, minimalistycznym charakterze.
Elementy wykończeniowe dla dachu z blachy – co warto o nich wiedzieć?
Do montażu blachy płaskiej należy wybrać odpowiednie materiały pozwalające na połączenie poszczególnych elementów. To specjalne panele, które wykorzystuje się zarówno do łączenia blachy, jak i „zamknięcia” wystających fragmentów dachu, np. znajdujących się nad przybudówką, wykuszem czy lukarną. Wybierając panele do wykańczania dachu, warto postawić na produkty od tego samego producenta. Pozwoli to idealnie dobrać grubość blachy, a także jej kolor, dzięki czemu wszystkie elementy dachu będą ze sobą idealnie współgrać, a to pozwoli zachować estetyczny wygląd. Wybierając blachę na dach, warto też zwrócić na jej wykończenie – powinno zabezpieczać ją przed korozją i uszkodzeniami mogącymi powstać np. w czasie montażu lub intensywniejszych opadów gradu.
Zalety krycia dachu blachą – kiedy warto się na nią zdecydować?
Dach kryty blachą to przede wszystkim wysoka estetyka wykończenia. Blacha płaska łączona na rąbek pasuje do nowoczesnej, minimalistycznej elewacji, ale dobrze też sprawdzi się na klasycznych budynkach. Wykorzystuje się ją zwłaszcza na dachach o dość skomplikowanej konstrukcji. Na dach wykonany z blachy warto się zdecydować, gdy nie chce się za bardzo obciążać konstrukcji budynku, a jednocześnie pragnie się uzyskać trwałe i wytrzymałe pokrycie. Wiele osób decydujących się na taki rodzaj wykończenia, wskazuje, że to ekonomiczne rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu materiału, jak i usługi jego ułożenia. Pozwala także na szybkie zakończenie budowy lub remontu dachu.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
Ja na swoim dachu mam panele „na rąbek” od Regamet, z których jestem mega zadowolony. No i co ważne, całą wykończeniówkę, a więc schody kominiarskie, te płotki na śnieg itd., to również mam od nich. Jest to więc wszystko spójne i naprawdę dobrze spasowane. Polecam, żeby kupując blachę na dach, szukać właśnie w ten sposób, żeby producent miał w ofercie nie tylko samo pokrycie, ale też właśnie wszystkie te elementy dodatkowe.