Popularne

Artykuł

Budownictwo

Elewacje zewnętrzne – trendy, które musisz znać!

Elewacje zewnętrzne – trendy, które musisz znać!

Szukasz pomysłu na eleganckie, efektowne i estetyczne wykończenie ścian zewnętrznych? Zależy Ci na rozwiązaniach, które zaskoczą Cię nie tylko wyglądem, ale też niesłabnącą trwałością? Poznaj najnowsze trendy elewacyjne i daj się zainspirować!

Elewacje zewnętrzne z drewna

Klasyczne drewniane deski na zewnętrznych ścianach chyba nigdy nie wyjdą z mody. Świerk, sosna, a nawet bardziej egzotyczne, zagraniczne gatunki – wybór materiałów na drewniane elewacje jest przeogromny. Co więcej, bardzo pasują one do domów budowanych w ekologicznym stylu. Drewno ma z reguły dobre właściwości termoizolacyjne, a jego odporność na działanie warunków atmosferycznych będzie zależała w dużej mierze od konkretnego gatunku. Koniecznie jednak musisz pamiętać o zabezpieczeniu drewna impregnatem i odnawianiu tego zabiegu co 5 lat.

Tynk w kolorze

Jeszcze do niedawna tynk pokrywał większość nowo wybudowanych domów. Obecnie od tego rozwiązania się odchodzi, a na takie elewacje zewnętrzne decydują się głównie inwestorzy o ograniczonym budżecie. Ostatnio jednak tynk zdaje się dostawać drugą szansę, dzięki odkryciu jego możliwości dekoracyjnych. Nowoczesny tynk silikonowy jest bowiem dostępny w szerokiej gamie barw, a przy tym odporny na uszkodzenia i rozwój grzybów, i pleśni. Kolorowe, geometryczne akcenty potrafią pięknie przełamać biele i szarości tak wszechobecne w nowoczesnych domach.

Panele kompozytowe elewacyjne

Ciekawym pomysłem, zdobywającym rosnącą popularność jest wykorzystanie paneli kompozytowych. Są one odporne nawet na skrajnie niekorzystne warunki pogodowe. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają impregnacji, a mimo to wytrzymują w niezmienionej formie dziesiątki lat. Występują w wielu kolorach. Panele kompozytowe elewacyjne mogą też świetnie imitować naturalne drewno, a więc osoby, które marzą o drewnianej elewacji, mogą za ich pomocą uzyskać wymarzony efekt estetyczny.

Elewacje zewnętrzne z dużą ilością przeszkleń

To rozwiązanie jest bardzo nowoczesne, nieco luksusowe i bardzo odważne. Bez względu na to, czy elewację tworzą panele kompozytowe elewacyjne, drewno czy inny materiał, możesz zdecydować się na wzbogacenie kilku ścian dużymi przeszkleniami. Mogą one być jednocześnie drzwiami tarasowymi, jak również się nie otwierać (taka opcja będzie nieco tańsza). Z reguły szklane ściany montuje się w reprezentacyjnych pomieszczeniach, takich jak salon, ale bywają też domy, które są prawie w całości szklane. Ściany ze szkła wpuszczają dużo światła i ciepła, co może stanowić zaletę, ale należy mieć na uwadze również ryzyko przegrzania. Każdy rodzaj elewacji ma więc swoje plusy i minusy, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretne rozwiązania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *