Podstawowym wyznacznikiem przyjętym na potrzeby określania izolacyjności cieplnej przegrody budowlanej jest współczynnik przenikania ciepła. Współczynnik ten oznaczany jest wielką literą U a jego jednostką jest W/(m2K). Nie inaczej jest w przypadku okien, drzwi, rolet, połaci dachu jak również ścian i podłóg
Z dniem 1-go stycznia 2021 r. doświadczymy kolejnego już zaostrzenia norm dot. współczynnika przenikania ciepła U, który nie będzie mógł przekraczać:
- 0,20 W/(m2K) – dla ścian zewnętrznych
- 0,9 W/(m2K) – dla okien i drzwi zewnętrznych
- 1,1 W/(m2K) – dla okien połaciowych (dachowych)
W tym artykule skupimy się na energooszczędnych oknach wykonanych z PCV. W tym wypadku głównym wyznacznikiem jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Najistotniejsze przy określeniu współczynnika przenikania ciepła całego okna są składowe Ug oraz Uf, gdzie:
- Ug definiuje parametry cieplne pakietu szybowego,
- Uf określa parametry profilu okna.
Energooszczędne pakiety szybowe
Oszklenie okna składa się z pojedynczych szyb układanych w pakiety. W zależności od standardu ich liczba wacha się od 2 do nawet 4. Wedle współczesnych standardów przestrzenie między szybami są hermetyczne, najczęściej wypełnione gazem szlachetnym. Popularnym rozwiązaniem w tym względzie jest stosowanie argonu – zapewnia dobry stosunek jakości do ceny. Pakiety szybowe o najlepszych (najniższych) współczynnikach Ug posiadają wypełnienie w postaci kryptonu lub ksenonu. Oszklenie składające się z pakietu 4 szyb z wypełnieniem z kryptonu może osiągać Ug nawet na poziomie 0,3 W/(m2K). Z kolei tanie rozwiązanie (które już niebawem nie będzie spełniać minimalnych wymagań) to pakiet szybowy składający się z dwóch szyb z standardowym wypełnieniem posiada współczynnik Ug sięgający 1W/(m2K). Poszczególne szyby są przedzielone specjalną ramką dystansową. Okna najwyższej jakości posiadają ramki wykonane z tworzyw sztucznych, w miejsce gorszego (pod względem izolacyjności) aluminium.
Ramka okna
Wcześniej już wspomnieliśmy o drugim z współczynników mających istotny wpływ na przenikalność cieplną całego okna. Jest nim współczynnik przenikania ciepła ramki okna. Zależy on przede wszystkim od grubości profilu okna oraz od ilości komór. Niestety profile wykonane z samego PCV są zbyt delikatne. Tak wykonana rama okna nie zapewniałaby dostatecznej sztywności dla całego okna. Dlatego niezbędne jest stosowanie dodatkowych usztywnień. Tanie, aczkolwiek znacznie gorsze rozwiązanie pod względem przenikalności cieplnej jest zastosowanie stali. Stal jak wiadomo jest bardzo dobrym przewodnikiem i jej opór cieplny jest bardzo znikomy. Zdecydowanie lepsze w tym względzie są tworzywa sztuczne, z których wykonywane są usztywnienia okien o podwyższonych parametrach cieplnych. Bilans cieplny profilu okiennego może być dodatkowo poprawiony poprzez wpuszczenie materiału izolacyjnego w pusty z reguły profil okna. Typowe wartości współczynnika Uf wahają się pomiędzy 0.9 – 1.4 (m2K). Jak widać, jest on wyraźnie gorszy aniżeli współczynnik Ug dla pakietu szybowego.
Prawidłowy montaż okna
Na koniec kilka słów dotyczących samego montażu okna. Trzeba bowiem mieć świadomość że nawet okna o bardzo dobrych parametrach nie będą spełniały odpowiednio swojej roli jeśli montaż został wykonany niezgodnie z sztuką. Obecnie standardem staje się ciepły montaż okien. W takim przypadku dodatkowo wykorzystuje się taśmy – paroizolacyjne od strony wewnętrznej okna oraz paro przepuszczalne od strony zewnętrznej. Stosowanie taśm zabezpiecza warstwę izolacyjną wokół okna przed degradacyjnym wpływem wilgoci.
Podobne artykuły
Jak stworzyć niebanalne oświetlenie w pomieszczeniu?
Wykonanie aranżacji pomieszczenia w taki sposób, aby powstała w nim odpowiednia atmosfera nie jest dzisiaj trudne. Dostęp do dekoracji oraz…
Jak wykorzystać wykończone poddasze z płyt gipsowo-kartonowych? Kilka pomysłów
Płyty gipsowo-kartonowe w budownictwie jednorodzinnym znalazły zastosowanie przede wszystkim przy wykańczaniu poddasza użytkowego. Wszystko to dzięki łatwości ich montażu oraz…
Czy warto postawić na producenta grzejników Pro-Term?
Niejedna osoba poszukuje wysokojakościowych grzejników do domu lub mieszkania. Powinny one cechować się nie tylko wysoką wytrzymałością, ale również atrakcyjnym…
Loggia a balkon – podstawowe różnice, o których warto wiedzieć
Loggia a balkon to często mylone ze sobą pojęcia, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Przede wszystkim zastanówmy się nad…
Mieszkanie bezczynszowe – najważniejsze sekrety
Mieszkanie bezczynszowe to jeden z najciekawszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Jesteśmy nimi zainteresowani głównie z tego względu, iż nie trzeba w nich…
Chodniki sznurkowe – nowa retro moda
Obraz chodnika w przedpokoju nieodzownie kojarzy się z mieszkaniami osób starszych. Takie rozwiązanie było hitem w czasach Polski Ludowej. Obecnie…
Jak wykorzystać wykończone poddasze z płyt gipsowo-kartonowych? Kilka pomysłów
Płyty gipsowo-kartonowe w budownictwie jednorodzinnym znalazły zastosowanie przede wszystkim przy wykańczaniu poddasza użytkowego. Wszystko to dzięki łatwości ich montażu oraz…
Styl eklektyczny – jak zaaranżować dostępną przestrzeń?
Zainteresowanie stylem eklektycznym w ostatnim czasie stale rośnie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ dzięki niemu możemy skutecznie zaaranżować dostępną przestrzeń. Styl ten…
Łazienka glamour – Urządzanie i podstawowe zasady
Łazienka glamour to marzenie wielu domowników, chociaż powinniśmy pamiętać o tym, że nie w każdym wnętrzu będzie to optymalne rozwiązanie….
Jakie kabiny prysznicowe warto montować?
Kabiny prysznicowe powinny odznaczać się nie tylko wysoką estetyką, ale także szczelnością i odpornością na uszkodzenia. Sprawdzeni producenci zyskali uznanie na…
Najnowsze komentarze
- Loftowa Ola o Kuchnia połączona z jadalnią – styl loft w Twoim domu
- Kleje o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- Rob o Elementy blaszane do wykańczania powierzchni dachu – co warto wiedzieć?
- Wienia o Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?
- Rafał o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”