Garaż jest nieodłącznym elementem w przypadku budynków rodzinnych, ale też użytku publicznego. Coraz częściej stosuje się nie garaże wolnostojące, lecz podziemne. Dzięki temu można zyskać dodatkowe miejsce, ale też wykorzystać dostępną przestrzeń. Oczywiście trzeba zadawać sobie sprawę, że koszt garażu podziemnego może się okazać bardzo duży. Jest rzecz jasna większy niż w przypadku budowy garażu obok domu czy montażu garażu wolnostojącego, choćby z blachy. Ale też takie rozwiązanie ma inne zalety, bo rzeczywiście zapewnia dodatkową przestrzeń pod budynkiem.
Spis treści
Czy na garaż podziemny trzeba mieć pozwolenie?
Cóż, polskie przepisy z zakresu prawa budowlanego są często wykluczające się, trudne do zrealizowania, ale też bywają niejasne. Na szczęście w przypadku body garażu podziemnego przepisy są dosyć klarowne, co jest plusem, ale minusem jest to, że czekają Was dodatkowe formalności do załatwienia. Otóż musicie posiadać pozwolenie na budowę. Nawet jeżeli uzyskaliście pozwolenie na budowę domu z piwnicą czy budynku użytkowego podpiwniczonego i zamierzacie tą przestrzeń przekształcić w podziemny garaż to Wasze działanie bez uzyskania kolejnego zezwolenia jest nielegalne i może wiązać się z wysoką karmą finansową, ale i decyzją inspektoratu dotyczącą zrewidowania prac, czyli oczywiście rozbiórki. Zatem lepiej już na samym początku umieścić w projekcie informację o garażu podziemnym. Dzięki temu nie będzie Was czekało dodatkowe załatwianie formalności, co jest trudne, czasochłonne i męczące.
Oszczędność przestrzeni – tak, oszczędność kosztów – nie
Decydując się na budowę garażu podziemnego, czy to będącego częścią domu jednorodzinnego, czy też budynku użytku publicznego trzeba zdawać sobie sprawę, że czekają Was duże koszty. Owszem zaoszczędzicie miejsce, bo zyskacie sporo dodatkowej przestrzeni, ale też poniesiecie wysokie koszty, bo budowa garażu jest zwyczajnie droga. Czeka Was szereg prac, począwszy od wykonania robót ziemnych, ale i wzmocnionych fundamentów. Także wykonanie samej podłogi nie jest tanie. Do tego konieczne jest postawienie mocnych ścian. Ale koszty w dużej mierze zależą od użytego materiału. Na pewno można nieco oszczędzić, a przy tym nie stracić na jakości, a wręcz przeciwnie, nawet zyskać na jakości, wybierając elki oporowe. Są one bardzo trwałe, odporne na wilgoć, ale i duże obciążenia. Zatem można śmiało powiedzieć, że elki oporowe można wykorzystać zarówno przy budowie garażu podziemnego będącego częścią domu jednorodzinnego, jak i budynku użytku publicznego, gdzie natężenie ruchu jest zdecydowanie większe.
Zalety garażu podziemnego – czy warto się na niego zdecydować?
Garaże podziemne wydają się obowiązkową częścią budynków użytku publicznego, centrów handlowych czy nawet bloków mieszkalnych. Dzięki temu samochód zyskuje ochronę przez warunkami atmosferycznymi, zaś dla inwestora największą zaletą jest wykorzystanie przestrzeni. Ale czy takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych? Oczywiście, że tak. Popularność takich garaży rośnie i coraz więcej osób szuka projektów domów z garażem podziemnym. Tak naprawdę jego metraż może być spory i dzięki temu tę przestrzeń możecie wykorzystać jeszcze jako pralnie czy nawet mały warsztat. Ale jednak nie zawsze jest to dobry wybór. Jeżeli mieszkacie w miejscu potencjalnie zalewowym, to musicie liczyć się z tym, że garaż w przypadku dużej ulewy może być zalany. Dodatkowo już podczas budowy trzeba zastosować większe wzmocnienia fundamentów.
Wolnostojący czy podziemny, a może połączony z domem?
W przypadku garaży mających zastosowanie publiczne najlepiej sprawdza się garaż podziemny. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku bloków mieszkalnych. Natomiast dla domów jednorodzinnych takie rozwiązanie jest uzasadnione, jeżeli działka jest naprawdę mała i nie ma możliwości zastosowania garażu, który jest bezpośrednio połączony z domem czy też modelu wolnostojącego.
Wiecie już naprawdę sporo na temat garażu podziemnego. Pamiętajcie o wyborze elek oporowych, które są trwałe i mocne. Ale nadal czeka Was solidna inwestycja i koszty są dosyć spore, ale też takie garaże mają wiele zalet.
Podobne artykuły
4 przybory kuchenne, które warto mieć!
Planując przeprowadzkę do nowego domu czy mieszkania, warto sporządzić listę niezbędnych gadżetów kuchennych będących gwarancją codziennych sukcesów w gotowaniu. Co…
Pompa ciepła w instalacji hybrydowej a zużycie gazu
Ostatnie bardzo duże podwyżki cen gazu wpłynęły na zwiększenie zainteresowania układami hybrydowymi, czyli wspomaganiem kotła gazowego pompami ciepła. Dodatkowo zmiany…
Kanalizacja grawitacyjna – co to jest i jak działa?
Współcześnie trudno wyobrazić sobie budowę domu bez podłączenia do niego wszelkich niezbędnych mediów. Mowa tutaj nie tylko o prądzie czy…
Jaki chodnik dywanowy wybrać do przedpokoju?
Przedpokój to wnętrze, które stwarza tzw. pierwsze wrażenie naszych mieszkań, biur czy domów. Jego aranżacja musi charakteryzować się nie tylko…
Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?
Stół to symbol jedności, wspólnoty oraz ciepła domowego ogniska. Jest on jednym z najważniejszych mebli w całym domu. Właśnie przy…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?