Przenikanie wilgoci to dość częsty problem dotyczący powierzchni płaskich i pionowych wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkodliwego oddziaływania wody jest założenie odpowiedniej warstwy hydroizolacjnej. Czym jest hydroizolacja, jakie wyróżniamy jej rodzaje oraz gdzie i w jaki sposób należy ją wykonywać – o tym dowiesz się w dalszej części niniejszego artykułu.
Spis treści
Czym jest hydroizolacja i jakie są jej rodzaje?
Hydroizolacje budowlane to zabezpieczenia powierzchni budynku przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci. W tym celu wykorzystuje się różne gatunki materiałów o specyficznych właściwościach. Zasadniczo na rynku dostępne są trzy rodzaje warstw hydroizolacyjnych, a mianowicie:
- hydroizolacja lekka – używana wyłącznie do ochrony przed wilgocią podziemnych fragmentów budynków postawionych na gruntach przepuszczalnych, takich jak żwir lub piasek. Warunkiem koniecznym do zastosowania tego typu izolacji jest usytuowanie konstrukcji budowlanej powyżej lustra wody gruntowej. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są tutaj asfaltowe powłoki bitumiczne, masy uszczelniające i tworzywa sztuczne;
- hydroizolacja średnia – zapewniająca efektywne zabezpieczenie wszelkich powierzchni pozostających w styczności z wodą opadową; ten rodzaj izolacji, do wykonania której używa się głównie papy, doskonale nadaje się zwłaszcza do ochrony dachów; odmiennym przykładem średniej hydroizolacji jest również stosowana np. w łazienkach folia w płynie;
- hydroizolacja ciężka – idealnie sprawdza się do zabezpieczenia powierzchni wyeksponowanych na intensywny kontakt z wodą o dużym ciśnieniu hydrostatycznym (np. posadzek tarasów, balkonów i schodów wejściowych do budynku); do jej wykonania niezbędne są wysoce wytrzymałe materiały, jak emulsje bitumiczno-lateksowe, polimerowe masy asfaltowe, laminaty z tworzyw sztucznych, a nawet cienkie blachy metalowe o właściwościach antykorozyjnych.
Miejsca gdzie powinno stosować się hydroizolację
Hydroizolacja znajduje zastosowanie zarówno na zewnątrz budynku oraz w jego wnętrzu. Kluczowe znaczenie posiada zwłaszcza w przypadku:
- dachów
- balkonów i tarasów
- schodów zewnętrznych
- piwnic
- łazienek
- kuchni
Jeśli chodzi o wskazanie pomieszczenia w którym występuje największe zawilgocenie, jest nim bez wątpienia łazienka. Szkodliwy wpływ wilgoci może się tutaj przejawiać rozwojem grzybów, pleśni albo przenikaniem wody przez podłogę i sufit niżej położonej kondygnacji. Dlatego tak ważna jest właściwa hydroizolacja posadzki oraz ścian w pobliżu prysznica lub wanny. Można ją wykonać np. za pomocą polimerowej folii w płynie, dzięki której uzyskamy wodoodporną, bezspoinową powłokę o wysokiej elastyczności.
W przypadku posadzek tarasowych, balkonowych bądź schodów znajdujących się na zewnątrz budynku najbardziej odpowiednie będą z kolei emulsje bitumiczno-lateksowe lub polimerowe masy asfaltowe. Materiały te cechują się wysoką sprężystością, dużą odpornością na obecne w gruncie substancje niszczące i znaczną wytrzymałością na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.
Jak prawidłowo wykonać hydroizolację?
Aby hydroizolacja spełniała swoje zadanie ważne jest jej poprawne nałożenie. Czynność tę należy przeprowadzić zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- po pierwsze musimy starannie oczyścić powierzchnię na której zostanie położona warstwa izolacyjna w celu zapewnienia jej dobrej przyczepności;
- pełna hydroizolacja składa się z dwóch warstw- ochronnej i właściwej; tę drugą należy nałożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej powłoki;
- niezwykle istotne jest równomierne rozprowadzenie materiału na całości powierzchni, zwracając szczególnie uwagę na narożniki podłogi.
Zastosowanie się do powyższych zaleceń to gwarancja trwałości przeprowadzonych prac hydroizolacyjnych.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…