Popularne

Artykuł

Budownictwo

Hydroizolacja budowlana: czym jest? Jak i gdzie ją stosować?

Hydroizolacja budowlana: czym jest? Jak i gdzie ją stosować?

Przenikanie wilgoci to dość częsty problem dotyczący powierzchni płaskich i pionowych wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkodliwego oddziaływania wody jest założenie odpowiedniej warstwy hydroizolacjnej. Czym jest hydroizolacja, jakie wyróżniamy jej rodzaje oraz gdzie i w jaki sposób należy ją wykonywać – o tym dowiesz się w dalszej części niniejszego artykułu.

Czym jest hydroizolacja i jakie są jej rodzaje?

Hydroizolacje budowlane to zabezpieczenia powierzchni budynku przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci. W tym celu wykorzystuje się różne gatunki materiałów o specyficznych właściwościach. Zasadniczo na rynku dostępne są trzy rodzaje warstw hydroizolacyjnych, a mianowicie:

 • hydroizolacja lekka – używana wyłącznie do ochrony przed wilgocią podziemnych fragmentów budynków postawionych na gruntach przepuszczalnych, takich jak żwir lub piasek. Warunkiem koniecznym do zastosowania tego typu izolacji jest usytuowanie konstrukcji budowlanej powyżej lustra wody gruntowej. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są tutaj asfaltowe powłoki bitumiczne, masy uszczelniające i tworzywa sztuczne;
 • hydroizolacja średnia – zapewniająca efektywne zabezpieczenie wszelkich powierzchni pozostających w styczności z wodą opadową; ten rodzaj izolacji, do wykonania której używa się głównie papy, doskonale nadaje się zwłaszcza do ochrony dachów; odmiennym przykładem średniej hydroizolacji jest również stosowana np. w łazienkach folia w płynie;
 • hydroizolacja ciężka – idealnie sprawdza się do zabezpieczenia powierzchni wyeksponowanych na intensywny kontakt z wodą o dużym ciśnieniu hydrostatycznym (np. posadzek tarasów, balkonów i schodów wejściowych do budynku); do jej wykonania niezbędne są wysoce wytrzymałe materiały, jak emulsje bitumiczno-lateksowe, polimerowe masy asfaltowe, laminaty z tworzyw sztucznych, a nawet cienkie blachy metalowe o właściwościach antykorozyjnych.

Miejsca gdzie powinno stosować się hydroizolację

Hydroizolacja znajduje zastosowanie zarówno na zewnątrz budynku oraz w jego wnętrzu. Kluczowe znaczenie posiada zwłaszcza w przypadku:

 • dachów
 • balkonów i tarasów
 • schodów zewnętrznych
 • piwnic
 • łazienek
 • kuchni

Jeśli chodzi o wskazanie pomieszczenia w którym występuje największe zawilgocenie, jest nim bez wątpienia łazienka. Szkodliwy wpływ wilgoci może się tutaj przejawiać rozwojem grzybów, pleśni albo przenikaniem wody przez podłogę i sufit niżej położonej kondygnacji. Dlatego tak ważna jest właściwa hydroizolacja posadzki oraz ścian w pobliżu prysznica lub wanny. Można ją wykonać np. za pomocą polimerowej folii w płynie, dzięki której uzyskamy wodoodporną, bezspoinową powłokę o wysokiej elastyczności.

W przypadku posadzek tarasowych, balkonowych bądź schodów znajdujących się na zewnątrz budynku najbardziej odpowiednie będą z kolei emulsje bitumiczno-lateksowe lub polimerowe masy asfaltowe. Materiały te cechują się wysoką sprężystością, dużą odpornością na obecne w gruncie substancje niszczące i znaczną wytrzymałością na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację?

Aby hydroizolacja spełniała swoje zadanie ważne jest jej poprawne nałożenie. Czynność tę należy przeprowadzić zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • po pierwsze musimy starannie oczyścić powierzchnię na której zostanie położona warstwa izolacyjna w celu zapewnienia jej dobrej przyczepności;
 • pełna hydroizolacja składa się z dwóch warstw- ochronnej i właściwej; tę drugą należy nałożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej powłoki;
 • niezwykle istotne jest równomierne rozprowadzenie materiału na całości powierzchni, zwracając szczególnie uwagę na narożniki podłogi.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń to gwarancja trwałości przeprowadzonych prac hydroizolacyjnych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *