Popularne

Artykuł

Budownictwo

Ile kosztuje kontener na gruz i inne odpady budowlane?

Ile kosztuje kontener na gruz i inne odpady budowlane?

Wywóz odpadów budowlanych takich jak gruz musi wiązać się z dostarczeniem materiału do punktu, w którym zostanie on odpowiednio przetworzony. Z tego powodu nie możemy po prostu wyrzucić śmieci, które zostały po wszelkiego rodzaju remontach czy pracach budowlanych do osiedlowego kosza – trzeba będzie do tego celu zamówić kontener na gruz, odpady gabarytowe czy odpady komunalne. Ile taki kontener będzie nas kosztować, gdzie można go zamówić i wreszcie jaki rodzaj kontenera wybrać? Na te pytanie odpowiedź w artykule. 

Kiedy warto zaopatrzyć się w kontener na gruz i inne odpady budowlane?

Kontener na gruz jest przydatny w sytuacjach, kiedy podejmujemy się wszelkich prac remontowo-budowlanych, prac ogrodowych, wymiany starych drzwi czy okien. Korzystają z niego nie tylko firmy budowlane, ale też osoby prywatne, a oprócz gruzu można w nich umieszczać duże ilości gałęzi i odpadów zielonych, materiały izolacyjne takie jak styropian czy wełna mineralna, wreszcie elementy odrzwi, bram garażowych itp. Dlaczego składowanie i wywóz gruzu warto zlecić profesjonalnej firmie? Nie jest to tylko kwestia wygody składowania odpadów podczas prac, ale też wymogów polskiego prawa, które reguluje wywożenie tego typu odpadów. Zgodnie z nim nie można ich składować – obowiązkowe jest dostarczenie ich do miejsca, gdzie zostaną przetworzone. W przypadku mniejszej ilości odpadów możemy samodzielnie zapakować je w wiader i dostarczyć do najbliższego oddziału Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeśli odpadów jest dużo, pozostaje nam wynajem kontenera – niektóre gminy oferują to za darmo raz na jakiś czas, w innych przypadkach trzeba będzie skorzystać z usługi wyspecjalizowanej firmy, takiej jak np. kontenery BM-Rent.

Rodzaje kontenerów na odpady – jak wybrać odpowiedni?

Kontenery budowlane różnią się od siebie wymiarami i typami. W zależności od rodzaju odpadów, które chcemy składować, będziemy potrzebować innego pojemnika. Istnieją więc pojemniki na czysty gruz, gruz zmieszany, śmieci wielkogabarytowe, drewno i odpady zielone, odpady zmieszane, odpady biodegradowalne, styropian. Osobną kategorią są kontenery na wynajem przeznaczone do przewożenia niebezpiecznych dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego materiałów, takich jak azbest czy papa, często usuwanych przy wymianie dachu.

Osobną kwestią są wymiary kontenera. Leży to w gestii zamawiającego, żeby ocenić wielkość potrzebnego pojemnika na gruz. Najczęściej wykorzystywane kontenery pomieszczą od 3,5 do 7 metrów kwadratowych odpadów. To optymalne rozwiązanie także w przypadku, gdy ostatecznie gruzu czy odpadów będzie więcej, ponieważ łatwiej jest wywieść kontener na dwa czy trzy razy, niż zagracać dużą, cenną przestrzeń przez wiele dni podczas remontu. Zdarzają się jednak kontenery znacznie mniejsze (zaledwie metr sześcienny objętości) oraz znacznie większe (potrafiące pomieścić aż 36 metrów kwadratowych odpadów!).

Ile kosztuje kontener na śmieci i gruz? Ceny wynajmu i wywozu

Cena wynajmu kontenera na śmieci i gruz różni się w zależności od regionu oraz oczywiście wymiarów kontenera. Trzeba liczyć się jednak z ceną powyżej 1000 złotych za kontener o pojemności 6 metrów kwadratowych na 3 do 6 dni. Jednak sam wynajem to nie koniec kosztów – wraz z nim zamawiamy także usługę, czyli transport kontenera na miejsce prac i następnie wywóz odpadów do miejsca utylizacji. Można też zamówić dodatkowe usługi, np. załadowanie gruzu (jeśli dotąd składowaliśmy go gdzieś na podwórku i chcemy się go natychmiastowo pozbyć). W każdym razie do ceny wynajmu należy doliczyć kilkaset złotych za te dodatkowe kwestie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *