Popularne

Artykuł

Budownictwo

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła od kilku lat cieszą się coraz to większą popularnością. Czy instalacja pompy ciepła się opłaca? Jaki jest koszt pomp ciepła i jak przebiega montaż pompy ciepła? Od czego zależy cena pompy ciepła?

Pompa ciepła – jak działa?

Pompa ciepła to jeden z najbardziej skutecznych i przyjaznych dla środowiska sposobów pozyskiwania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu. Działa na zasadzie pobierania energii cieplnej z otoczenia i przekształcania jej przy udziale prądu w energię do ogrzewania wody i pomieszczeń. Pompa ciepła składa się ze źródła dolnego, czyli gruntu, powietrza lub wody, pompy, czyli urządzenia, które czerpie energię z otoczenia oraz ze źródła górnego, a więc z instalacji grzewczej budynku.

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Wiele osób zastanawia się, koszt pompy ciepła. Jej cena jest zależna od wielu czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj urządzenia. najdroższe są te pompy, w których źródłem energii jest grunt. Są to gruntowe pompy ciepła. Ich koszt zależy od typu kolektora. Ten rodzaj pomp charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, ale wysokim kosztem inwestycji początkowej. Kosztownym rodzajem pompy jest również pompa wodna. Najdroższe w jej przypadku jest wykonanie potrzebnej instalacji i wyposażenie pompy w filtry i układy kontrolne. Jeśli zależy Ci na tańszym rozwiązaniu, postaw na powietrzną pompę ciepła, która jako źródło energii wykorzystuje powietrze atmosferyczne. W przypadku tego rodzaju pompy nie jest potrzebny kolektor gruntowy ani wykonywanie studni głębinowych czy przekopów, dlatego oszczędności są bardzo duże.

Koszty instalacji z pompą ciepła zależne są też o powierzchni, sposobu użytkowania pomieszczeń, ogrzewania budynku, a także sama technologia budowania domu. Te czynniki warunkują to, jakiej mocy pompa będzie potrzebna, a im mocniejsze urządzenie, tym wyższa jest jego cena. Moc pompy ciepła określa stopień pokrycia na zapotrzebowanie na moc cieplną. Warto zaznaczyć, że pompy o wyższym stopniu zaawansowania technologicznego są droższą inwestycją, ale patrząc długofalowo, opłacają się, gdyż są wydajniejsze i bardziej efektywne w swoim działaniu.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Jeśli zastanawiasz się, czy inwestycja w pompy ciepła ma sens, odpowiedz jest prosta. Zakup pompy ciepła jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. W zależności od tego, jaka to pompa ciepła cena może być inna. Gruntowa pompa ciepła jest droższa niż powietrzna pompa ciepła, ale obie inwestycje z pewnością szybko się zwrócą.

Wiesz już, ile kosztuje pompa ciepła, cena zwykle nie jest wartością zaporową, a tym, co na wpływa jest przede wszystkim efektywność pompy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *