Budowa hali magazynowej jest zadaniem rozłożonym w czasie. Każdy etap ma wyznaczone konkretne miejsce w harmonogramie robót. W artykule wyjaśniamy, jak przebiega proces powstawania magazynu, począwszy od fazy koncepcyjnej aż po moment oddania hali do użytku.
Spis treści
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Dla osoby postronnej budowa hal magazynowych, na przykład takich, w jakich specjalizuje się firma Ocmer, może wydawać się czynnością stosunkowo prostą. Nieskomplikowana bryła, gotowe elementy konstrukcji montowane w większą całość na placu budowy, arkusze blach tworzące dach, płyty warstwowe pokrywające ściany – i hala jest gotowa do użytku. W praktyce sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.
Prace związane z przygotowaniem gruntu
Warto uzmysłowić sobie, iż nie każda działka będzie odpowiednim miejscem pod budowę hali. Dlatego przed zakupem terenu, na którym planujemy zrealizować inwestycję, należy:
- zlecić badania geologiczne, by zorientować się, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia,
- sprawdzić dostępność mediów,
- sprawdzić możliwość dojazdu większych pojazdów do hali z drogi publicznej,
- zweryfikować, czy hala może zostać postawiona na danej działce i jaką jej powierzchnię może zajmować (takie informacje znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego),
- wystąpić o mapę zasadniczą do miejscowego ośrodka geodezji, by zorientować się w położeniu obiektów otaczających teren budowy.
Informacje dotyczące specyfiki hali
Druga faza powstawania hali rozgrywa się w biurach firmy odpowiedzialnej za generalne wykonawstwo obiektu albo w zewnętrznym biurze projektowym. Na tym etapie dochodzi do przekazania przez inwestora szczegółowych informacji na temat specyfiki przyszłego magazynu.
Faza projektów
Następnym etapem jest projektowanie obiektu, w ramach którego należy wziąć pod uwagę kwestie uwzględniające specyfikę danej hali magazynowej:
- wybór materiałów do użycia w procesie budowy hali,
- rozwiązania architektoniczne,
- rozwiązania technologiczne,
- obliczenia elementów konstrukcyjnych,
- wytyczne przeciwpożarowe,
- wytyczne sanitarne.
Instalacje wewnętrzne i zagospodarowanie terenu wokół hali
Kolejny etap realizacji inwestycji dotyczy również aspektów projektowych. W tym przypadku chodzi o media, które będą funkcjonować na terenie przyszłej hali. Mowa tu zarówno o rozprowadzeniu instalacji wewnętrznych (elektrycznych, wodociągowych czy gazowych), jak i o przyłączeniu ich do budynku. Ostatnią kwestią, którą należy rozpatrzyć, jest zaprojektowanie obszaru wokół magazynu.
Pozwolenie na budowę magazynu
Kluczowym punktem na mapie inwestycji jest uzyskanie pozwolenia na budowę hali magazynowej. Na liście dokumentów, które należy zamówić, by pozytywnie przejść ten etap, znajdują się między innymi:
- projekt zagospodarowania terenu i architektoniczno-budowlany,
- projekt geotechniczny,
- projekt fundamentów i konstrukcji hali,
- projekty branżowe czyli instalacji wewnętrznych i sieci zewnętrznych,
- projekt technologii.
Budowa hali magazynowej
Dopiero po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności następuje etap rozgrywający się na terenie placu budowy przyszłej hali. Do czynności, które odbywają się w tym miejscu, należą między innymi:
- przygotowanie terenu (tzw. makroniwelacja),
- wykonanie fundamentów i osadzenie belek podwalinowych,
- montaż konstrukcji nośnej, dachu, ścian, okien, bram,
- wykonanie posadzki w hali,
- rozprowadzenie instalacji wewnętrznych.
Pozwolenie na użytkowanie magazynu
Finał wszystkich prac związanych z budową hali magazynowej oznacza możliwość złożenia wniosku o uzyskanie pozwolenia na jej użytkowanie. Do czynności, które wieńczą proces inwestycyjny, należą tutaj:
- zgromadzenie dokumentacji geodezyjnej i powykonawczej,
- przygotowanie dziennika budowy,
- skontaktowanie się z nadzorem budowlanym,
- przeprowadzenie kontroli przez PSP i PIS.
Skorzystać z pomocy renomowanych wykonawców
Budowa hali magazynowej to zadanie bardziej skomplikowane niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Inwestując (niemałe) środki w obiekt magazynowy, który z założenia ma generować przychody, warto postawić na wykonawcę mogącego pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, np. cenioną na rynku firmę Ocmer https://www.ocmer.com.pl/hale-ocmer/budowa-hal-magazynowych.
Podobne artykuły
Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania
Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania….
Czym jest parownica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Parownica to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające czyścić – i co ważne również dezynfekować – wiele różnych powierzchni. Takie urządzenie jest stosunkowo…
Przechowywanie w kuchni — wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Funkcjonalne i praktyczne rozplanowanie i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni stanowi klucz do zwiększenia jej intuicyjnego i przyjemnego użytkowania. Tylko wtedy, gdy…
Jak zaprojektować pokój dla dziecka?
Przyjście na świat dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Tuż obok szykowania wprawki, przygotowywania się do powitania najważniejszej…
Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć
Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem,…
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design
Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz…
Gotowe firany do salonu – jak wybrać dobrze?
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tam przyjmowani są goście. To w pokoju dziennym spędza się czas…
Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady
Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy….
Jak urządzić garderobę?
Od dziecka marzyłaś o własnej garderobie? Właśnie remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz wreszcie zrealizować to marzenie? Zastanawiasz się, jak…
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?