Popularne

Artykuł

Budownictwo

Jak wybrać okna do domu? Poradnik

Jak wybrać okna do domu? Poradnik

O oknach trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. To najlepszy czas, żeby zaznajomić się z ofertą rynkową, porównać dostępne produkty i zadecydować, które z nich spełnią nasze oczekiwania. Choć bazować będziemy na ofercie składającej się z okien PCV, drewnianych i aluminiowych, może pojawić się sporo dylematów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak wybrać okna, by były nie tylko estetyczne?

Parametry – termoizolacyjność i dźwiękoszczelność

O komforcie termicznym w domu i zminimalizowanym ryzyku ucieczki ciepła, głównie w sezonie jesienno-zimowym, zadecyduje parametr termoizolacyjności. Znamy go jako współczynnik ciepła – Uw. Im jest on niższy, tym okna są cieplejsze, a co za tym idzie, łatwiej utrzymać pożądany poziom ciepła w domowych przestrzeniach.

O parametrach izolacyjnych okna decyduje także liczba komór profili okiennych. Im jest ich więcej, tym lepsza izolacja. Okna o konstrukcji bazującej na 6 profilach, dostępne są w ofercie firmy Domel. To zarówno stolarka okienna standardowa, jak i stosowana w budownictwie pasywnym.

Ochronę przed nadmiarem dźwięków dopływających z zewnątrz, są za to w stanie zapewnić szyby dźwiękoszczelne. Warto na nie postawić w szczególności, gdy dom powstaje w okolicy ruchliwej ulicy, a co za tym idzie, nie uda się uniknąć hałasu.

Materiał – dlaczego PCV?

Najchętniej są wciąż wybierane okna z PCV. Dlaczego? Ponieważ oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Są trwałe, wytrzymałe, a swoim wyglądem mogą przypominać nawet drewniane odpowiedniki. Plastikowe okna nie chłoną wilgoci. Te wysokiej jakości, z równie dobrze dobraną okleiną, nie uraczą właścicieli odbarwianiem czy odklejaniem się nawet kolorowej warstwy.

Okna z PCV są ponadto odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie tracą swoich właściwości pod wpływem działania niskich czy wysokich temperatur. Nie poddają się działaniu czynników chemicznych, ponadto same wygasają w przypadku braku dodatkowych źródeł palnych.

Powyższe właściwości decydują o ich łatwości utrzymania w czystości. Nie ma tu potrzeby – poza regularnym myciem z zastosowaniem standardowych detergentów – podejmowania dodatkowych zabiegów impregnacji czy konserwacji. Raz na jakiś czas wystarczy zadbać o okucia.

Estetyka – kształty, rozmiary, kolory

Funkcjonalność, komfort użytkowania i trwałość to elementy, które nie pozostawiają wątpliwości. Stawiamy je na pierwszym miejscu. Jednak jak wybrać okna, by poza tymi cechami były w stanie wkomponować się w architekturę domu, jak i otaczającej go przestrzeni?

Od tego są kolorowe okleiny, a także barwne ramki, które mogą zostać dobrane do odcienia, jaki widnieje na ścianach. Taką opcję oferuje producent okien Domel. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz można zastosować inny kolor okleiny. Nie musi to być standardowa i uniwersalna biel, choć i ona nie wychodzi z mody.

Gdy dom ma charakter bardziej tradycyjny, jego estetyka wiąże się z wykorzystaniem naturalnych materiałów, stolarka okienna powinna być wykonana w podobnym stylu. W takim przypadku poleca się okleinę drewnopodobną. Do złudzenia przypomina naturalny rysunek drzewa, ale wciąż mamy do czynienia z oknami, które są wytrzymałe i mniej podane na uszkodzenia niż ich drewniane odpowiedniki.

Zabezpieczenia przed włamaniem

Jakość, odpowiednio dobrane materiały i solidna konstrukcja, same w sobie stanowią ochronę przed włamaniami. Dodatkowo można zadecydować o instalacji kolejnych elementów, które podnoszą walory zabezpieczenia, a tym samym sprawiają, że dom staje się azylem dla domowników. Mogą to być między innymi zaczepy antywłamaniowe, które instaluje się na całym obwodzie okna.

Zwracając uwagę na powyższe elementy, ale i decydując się na ofertę uznanych na rynku producentów, chociażby firmy Domel, można być pewnym instalacji stolarki okiennej, która będzie zadowalała pod każdym względem. Z powyższym wskazówkami dylematy mijają, a na ich miejscu pojawia się wiedza, jak wybierać w zależności od potrzeb.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *