O oknach trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. To najlepszy czas, żeby zaznajomić się z ofertą rynkową, porównać dostępne produkty i zadecydować, które z nich spełnią nasze oczekiwania. Choć bazować będziemy na ofercie składającej się z okien PCV, drewnianych i aluminiowych, może pojawić się sporo dylematów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak wybrać okna, by były nie tylko estetyczne?
Spis treści
Parametry – termoizolacyjność i dźwiękoszczelność
O komforcie termicznym w domu i zminimalizowanym ryzyku ucieczki ciepła, głównie w sezonie jesienno-zimowym, zadecyduje parametr termoizolacyjności. Znamy go jako współczynnik ciepła – Uw. Im jest on niższy, tym okna są cieplejsze, a co za tym idzie, łatwiej utrzymać pożądany poziom ciepła w domowych przestrzeniach.
O parametrach izolacyjnych okna decyduje także liczba komór profili okiennych. Im jest ich więcej, tym lepsza izolacja. Okna o konstrukcji bazującej na 6 profilach, dostępne są w ofercie firmy Domel. To zarówno stolarka okienna standardowa, jak i stosowana w budownictwie pasywnym.
Ochronę przed nadmiarem dźwięków dopływających z zewnątrz, są za to w stanie zapewnić szyby dźwiękoszczelne. Warto na nie postawić w szczególności, gdy dom powstaje w okolicy ruchliwej ulicy, a co za tym idzie, nie uda się uniknąć hałasu.
Materiał – dlaczego PCV?
Najchętniej są wciąż wybierane okna z PCV. Dlaczego? Ponieważ oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Są trwałe, wytrzymałe, a swoim wyglądem mogą przypominać nawet drewniane odpowiedniki. Plastikowe okna nie chłoną wilgoci. Te wysokiej jakości, z równie dobrze dobraną okleiną, nie uraczą właścicieli odbarwianiem czy odklejaniem się nawet kolorowej warstwy.
Okna z PCV są ponadto odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie tracą swoich właściwości pod wpływem działania niskich czy wysokich temperatur. Nie poddają się działaniu czynników chemicznych, ponadto same wygasają w przypadku braku dodatkowych źródeł palnych.
Powyższe właściwości decydują o ich łatwości utrzymania w czystości. Nie ma tu potrzeby – poza regularnym myciem z zastosowaniem standardowych detergentów – podejmowania dodatkowych zabiegów impregnacji czy konserwacji. Raz na jakiś czas wystarczy zadbać o okucia.
Estetyka – kształty, rozmiary, kolory
Funkcjonalność, komfort użytkowania i trwałość to elementy, które nie pozostawiają wątpliwości. Stawiamy je na pierwszym miejscu. Jednak jak wybrać okna, by poza tymi cechami były w stanie wkomponować się w architekturę domu, jak i otaczającej go przestrzeni?
Od tego są kolorowe okleiny, a także barwne ramki, które mogą zostać dobrane do odcienia, jaki widnieje na ścianach. Taką opcję oferuje producent okien Domel. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz można zastosować inny kolor okleiny. Nie musi to być standardowa i uniwersalna biel, choć i ona nie wychodzi z mody.
Gdy dom ma charakter bardziej tradycyjny, jego estetyka wiąże się z wykorzystaniem naturalnych materiałów, stolarka okienna powinna być wykonana w podobnym stylu. W takim przypadku poleca się okleinę drewnopodobną. Do złudzenia przypomina naturalny rysunek drzewa, ale wciąż mamy do czynienia z oknami, które są wytrzymałe i mniej podane na uszkodzenia niż ich drewniane odpowiedniki.
Zabezpieczenia przed włamaniem
Jakość, odpowiednio dobrane materiały i solidna konstrukcja, same w sobie stanowią ochronę przed włamaniami. Dodatkowo można zadecydować o instalacji kolejnych elementów, które podnoszą walory zabezpieczenia, a tym samym sprawiają, że dom staje się azylem dla domowników. Mogą to być między innymi zaczepy antywłamaniowe, które instaluje się na całym obwodzie okna.
Zwracając uwagę na powyższe elementy, ale i decydując się na ofertę uznanych na rynku producentów, chociażby firmy Domel, można być pewnym instalacji stolarki okiennej, która będzie zadowalała pod każdym względem. Z powyższym wskazówkami dylematy mijają, a na ich miejscu pojawia się wiedza, jak wybierać w zależności od potrzeb.
Podobne artykuły
Dlaczego warto mieć rolety okienne?
W każdym z domów są okna – czy to aluminiowe, czy też wykonane z tworzywa PCV. To przez nie wpada…
Jakie okna do domu wybrać
Wybór stolarki okiennej do domu to jeden z ważniejszych i kosztowniejszych etapów przy budowie nowego domu jak i tego już…
Co lepsze – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Rodzaj ogrzewania wpływa nie tylko na komfort domowników, ale i na wysokość rachunków za energię. Dwa najpopularniejsze rozwiązania w budownictwie…
Przepływowe podgrzewacze wody – dlaczego warto wybrać?
Popularność elektrycznych podgrzewaczy wody jest coraz większa, a to głównie za sprawą wygody użytkowania oraz stuprocentowego bezpieczeństwa. Godne uwagi jest…
Jak i czym malować blachę na zewnątrz i dookoła domu?
Możesz kupić już kolorowe elementy takie jak parapet czy rynna lub je pomalować. Jaka farba do dachów i innych elementów…
Jakie kabiny prysznicowe warto montować?
Kabiny prysznicowe powinny odznaczać się nie tylko wysoką estetyką, ale także szczelnością i odpornością na uszkodzenia. Sprawdzeni producenci zyskali uznanie na…
Dodatki w stylu skandynawskim – gdzie ich szukać?
Każdy z nas chce atrakcyjnie dla oka wyposażyć swoje mieszkanie. Zależy nam na tym, żeby wnętrze wyglądało modnie oraz gustowne….
Tapety dla dzieci – jakie wybrać?
Choć wydają się nieco przestarzałe i na dobrych kilka lat wyszły z mody, dziś wracają z podwójną siłą. Tapety dla…
Jak wybrać dopasowaną umywalkę nablatową?
Umywalki nablatowe zdobywają coraz większą popularność jako modne i praktyczne elementy wyposażenia łazienek. Ich zastosowanie nie tylko chroni blat przed…
Kuchnia połączona z jadalnią – styl loft w Twoim domu
Wysokie, otwarte pomieszczenia, minimalistyczny design i surowy charakter są kwintesencją stylu loftowego. Inspiracją jego powstania są poprzemysłowe fabryki i magazyny…
Najnowsze komentarze
- Kleje o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- Rob o Elementy blaszane do wykańczania powierzchni dachu – co warto wiedzieć?
- Wienia o Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?
- Rafał o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- uarchitekta o Co każda złota rączka może wykonać samodzielnie w domu? Porady dla (nie)zaradnych Panów