Aby plac budowy funkcjonował sprawnie i efektywnie, od samego początku należy zadbać o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i otoczenia. To istotne, zwłaszcza gdy jest to teren położony w ruchliwej okolicy. W szerokim zakresie mówią o tym same przepisy prawa budowlanego. Jednym z najważniejszych aspektów jest stworzenie odpowiedniego ogrodzenia budowy. Jak zrobić to prawidłowo? Oto najważniejsze informacje.
Spis treści
Ogrodzenie budowy – co mówi prawo?
Minimalna wysokość ogrodzenia, na jaką wskazują przepisy ustawy Prawo budowlane, to 1,5 metra. Z kolei odległość ogrodzenia od budynku powinna stanowić przynajmniej 1/10 wysokości budynku. Kolejny zapis wskazuje na 0,75 metra odległości od krawędzi płotu, gdy w grę wchodzi składowanie materiałów budowlanych.
W kwestii zabezpieczenia placu budowy największą popularnością cieszą się obecnie ogrodzenia tymczasowe. To elastyczne rozwiązanie – poszczególne moduły płotu rozkłada się na czas prac, a składa w momencie, gdy budynek jest oddawany do użytku.
Teren budowy musi być zabezpieczony m.in. po to, aby na posesję nie dostał się nikt niepowołany. Działa to jednak także w drugą stronę – dzięki solidnie postawionemu ogrodzeniu żadne zanieczyszczenia czy pyły powstające podczas prac nie wydostają się poza ich obszar. Co ważne, od lipca 2015 roku nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na postawienie płotu tymczasowego ani konieczności zgłoszenia jego montażu.
Czy ogrodzenia tymczasowe są skuteczne?
Obecnie najczęściej stosuje się ogrodzenie pełne – składa się ono z modułów o różnych wymiarach. Przęsła wykonuje się przeważnie z blachy. Alternatywą są natomiast transparentne przęsła z metalowej siatki. Jednak nawet płoty w wersji pełnej są lekkie i nie stanowią problemu w transporcie.
Pełna blacha pozwala także na zachowanie większej dyskrecji – nie zawsze to, co dzieje się na placu budowy, jest przeznaczone dla oczu osób postronnych. Co istotne, ogrodzenia tymczasowe można zastosować nawet na bardziej wymagającym, nierównym terenie i tworzyć z nich różne kształty.
Co bardziej się opłaca – zakup czy wynajem ogrodzenia?
Inwestor może podjąć decyzję o zakupie paneli ogrodzeniowych lub zdecydować się na ich wynajem. Wszystko zależy od tego, jakiego standardu potrzebuje oraz jak często i długo będzie korzystał z ogrodzenia. Od wybranej opcji będzie zależał koszt zabezpieczenia placu budowy.
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wynajem płotu mobilnego, nawet jeśli konieczność zabezpieczenia obszaru prac to dla nich chleb powszedni. Kluczowe znaczenie mają bogata oferta firm takich jak choćby mToilet oraz atrakcyjne warunki cenowe. Czynniki, które będą bezpośrednio wpływały na warunki umowy wynajmu ogrodzenia tymczasowego, to:
- rodzaj płotu (czy ma być pełny, czy ażurowy),
- liczba paneli lub metrów bieżących ogrodzenia (im ta wartość będzie wyższa, tym niższą cenę można wynegocjować),
- cena transportu elementów ogrodzenia (stawki zależą w dużej mierze od odległości do miejsca dostaw czy objętości zamówienia),
- ewentualne dodatkowe usługi (poza dowiezieniem i udostępnieniem samego ogrodzenia, firma może wyrównać teren, jeśli jest taka potrzeba – odbędzie się to za dodatkową opłatą),
- koszt niezbędnych akcesoriów do montażu paneli (aby postawić solidne ogrodzenie, niezbędne są m.in. trwałe łączenia między modułami – to choćby klamry, stopy betonowe, ale także furtki czy bramy pozwalające dostać się na teren budowy).
Jakie ogrodzenia tymczasowe można wynająć?
Oferta wynajmu ogrodzeń tymczasowych sukcesywnie się poszerza i staje się coraz bardziej zróżnicowana. Przykładowe produkty dostępne na rynku to:
- ogrodzenia pełne – są to płoty wypełnione falistą blachą, która skutecznie ogranicza widoczność; najczęściej stosuje się je właśnie na placach budowy, podczas imprez masowych czy przy robotach drogowych,
- ogrodzenia wysokie – to płoty ażurowe, które są bardzo łatwe w montażu i sprawdzają się w niemal każdym terenie; wyposaża się je w betonowe podstawy, które gwarantują najwyższą stabilność,
- ogrodzenia niskie – to również ażurowe panele na nóżkach, które powszechnie nazywa się barierkami eventowymi; nie ograniczają widoczności, ale stanowią przy tym skuteczną barierę tam, gdzie jest to konieczne.
Odpowiednia organizacja placu budowy to jeden z najważniejszych aspektów realizacji inwestycji. Ma znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich, którzy biorą w niej udział. Pamiętaj, że zapewnienie stosownych warunków pracy, ochrona zdrowia i życia pracowników czy osób postronnych to również wymogi prawne.
Podobne artykuły
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…