Popularne

Artykuł

Budownictwo

Jaki jest zakres usług firmy budowlanej?

Jaki jest zakres usług firmy budowlanej?

Budowa domu to duże i wymagające przedsięwzięcie, trudno je przeprowadzić samodzielnie. Inwestycje warto więc powierzyć profesjonalnej firmie budowlanej. Zajmie się ona zarówno pracami początkującymi, jak i końcowymi aspektami budowy. Co dokładnie wchodzi w zakres prac firmy budowlanej? Jakie zadania można jej powierzyć?

Czym jest firma budowlana?

W zakres działań przedsiębiorstw budowlanych może wchodzić zarówno budowa domów jednorodzinnych i kubaturowych, jak i obiektów komercyjnych. Najogólniej mówiąc firma budowlana to ta zajmująca się robotami budowlanymi polegających na odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie, montażu, remontach, rozbiórkach. Zakres usług jest jednak szeroki i nie wszystkie firmy oferują kompleksowy zakres prac. Na rynku istnieją i te wyspecjalizowane w określonych zadaniach i przedsiębiorstwa ogólnobudowlane, które doskonale poradzą sobie z budową od A do Z.

Co w chodzi w zakres prac firmy ogólnobudowlanej?

Firma ogólnobudowlana to ta o najszerszym zakresie usług. Podejmuje się ona zadań związanych z budową i modernizacją budynków. Zlecić można jej stawianie obiektów od fundamentów, a także prace wykończeniowe. Firma budowlana może podjąć się wykopania fundamentów, postawienia ścian, prac ziemnych i wykopów, prac ciesielskich, dekarskich, stolarskich, spawalniczych, dekarskich, brukarskich, wykonania tynków tradycyjnych i maszynowych, ocieplenia nieruchomości. Szczegółowy zakres prac najlepiej ustalić bezpośrednio z firmą budowlaną – jeszcze przed podpisaniem umowy i podjęciem współpracy.

Czy firma budowlana wykonuje instalacje wewnętrzne?

Budowa domów jednorodzinnych to nie tylko wykopanie fundamentów, postawienie ścian i przykrycie całości dachem, ale także wykonanie instalacji wewnętrznych. Ich zadaniem jest dostarczenie podstawowych mediów – wody, prądu, gazu – do nieruchomości. Prace instalacyjne również można powierzyć firmie budowlanej, jednak tylko tej posiadającej uprawnienia i doświadczenie w tym zakresie. Każda instalacja musi bowiem spełniać wymogi bezpieczeństwa i nie narażać zdrowia i życia użytkowników nieruchomości. Profesjonalna firma budowlana podjąć się może wykonania instalacji wewnętrznej i zewnętrznej, całej sieci elektrycznej, montażu klimatyzacji czy wentylacji.

Budowa domów – niejedyne zajęcie firm budowlanych

Budowa obiektów kubaturowych i domów jednorodzinnych to nie jedyne zadania wchodzące w zakres usług firm budowlanych. Wiele przedsiębiorstw zajmuje się również pracami remontowo – wykończeniowymi. Pod tym pojęciem kryje się aranżacja budynku do potrzeb jego przyszłych użytkowników. Oznacza to, że firma budowlana może zająć się malowaniem, tapetowaniem, kładzeniem podłóg, tynków ozdobnych, glazury, montażem sufitów podwieszanych, okien, drzwi, adaptacją poddasza do warunków mieszkalnych. Powierzyć można jej również pracę wokół budynku np. zaaranżowanie ogrodu. Oznacza to, że z pomocy firmy budowlanej skorzystać mogą nie tylko osoby budujące dom, ale i chcące przeprowadzić remont generalny/częściowy lub wykończyć nieruchomość pod klucz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *