Popularne

Artykuł

Budownictwo

Jaki powinien być system odwodnieniowy dachu?

Jaki powinien być system odwodnieniowy dachu?

Bezpieczne odprowadzenie wody opadowej oraz powstałej z topniejącego śniegu jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu rynnowego. Poszczególne elementy takiego układu powinny mieć odpowiednie wymiary przekrojów zapewniające właściwą wydajność w przejmowaniu napływającej cieczy. Całość systemu powinna być do siebie ściśle dopasowana, aby ograniczyć prawdopodobieństwo przecieków.

Głównymi elementami każdego zewnętrznego systemu odwodnieniowego dachu są rynny oraz zbiorcze rury spustowe. W układzie umożliwiającym efektywne odprowadzanie wody z połaci można wyróżnić także haki mocujące, kształtki łączące, akcesoria zapobiegające zamulaniu systemu oraz inne elementy uzupełniające.

Dlaczego właściwe odprowadzenie wody opadowej z dachu jest tak ważne?

Dach jest najwyższą zewnętrzną warstwową przegrodą budynku. Połacie dachowe są narażone na działanie czynników atmosferycznych, w tym opady deszczu i śniegu. Takie warunki pogodowe wiążą się z kontaktem powierzchni dachowych z wodą opadową. Oczywiście ze względu na mniejsze lub większe nachylenie połaci dachu woda jest odprowadzana w kierunku najniższego punktu dachu (najczęściej okapu) na skutek oddziaływania sił grawitacji. Należy jednak pamiętać, że w celu zapewnienia trwałości warstw dachowych oraz bezpieczeństwa i komfortu ludzi przebywających w otoczeniu zewnętrznym budynku napływająca woda musi zostać zebrana i odprowadzona zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi.

Zasadniczym elementem każdego zewnętrznego (okołookapowego) systemu odwodnieniowego umożliwiającego odprowadzenie wody z połaci są rynny na dach. W skład takiego kompletnego układu wchodzi jednak znacznie więcej elementów składowych.

Jaki powinien być system odwodnieniowy dachu?

Będąc na etapie wyboru systemu odwodnieniowego dachu, warto skupić się na kompletnych układach, w których poszczególne elementy są do siebie ściśle dopasowane. Dzięki takiemu podejściu minimalizuje się prawdopodobieństwo powstania nieszczelności skutkujących ryzykiem wystąpienia przecieków.

Wybierając układ do odprowadzania wody z połaci, trzeba wziąć pod uwagę także aspekt estetyczny. Rynny, rury spustowe oraz pozostałe elementy powinny być spójne z kolorystyką pokrycia dachowego. Układy odwodnieniowe są tworzone z odpowiednio zabezpieczonej blachy stalowej. Porównując różne systemy tego typu, warto zwrócić uwagę na rodzaj powłok ochronnych oraz gwarantowaną trwałość.

Przystępując do montażu systemu odprowadzającego wodę z dachu, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich kierunków i wartości spadków, które umożliwią skierowanie wody z rynien do zbiorczych rur spustowych, ale nie spowodują przelania się cieczy w najniższym punkcie danej części linii transportującej wodę. Na etapie wykonawstwa trzeba także dopilnować szczegółów technicznych umożliwiających skierowanie całej wody opadowej z danej połaci do rynien bez powstania zacieków w okolicach górnej części ścian zewnętrznych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *