Popularne

Artykuł

Budownictwo

Jaki wybrać styropian na dom?

Jaki wybrać styropian na dom?

Aby ocieplić dom, należy zakupić odpowiednią ilość styropianu. Na tym etapie często pojawia się pytanie, jaki powinien on być. Otóż wybór styropianu jest dzisiaj bardzo duży, przez co niełatwo podjąć decyzję. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak dokonać właściwej decyzji.

Styropian elewacyjny, czyli izolacja cieplna

Zdecydowanie najważniejszym zadaniem styropianu elewacyjnego jest ocieplenie budynku. Tym samym przy wyborze kluczową rolę powinien odgrywać współczynnik przewodzenia ciepła. Im mniejsza przepuszczalność ciepła, tym wyższa skuteczność danego styropianu. Co do zasady, warto wybierać styropian o najmniejszym współczynniku ciepła, ponieważ jest to po prostu produkt najwyższej jakości.

Właściwości wytrzymałościowe

Styropian elewacyjny jest bardzo narażony na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych. Dlatego też wybierając produkt, warto zwrócić uwagę na przykład na jego odporność na rozciąganie. Inną ważną kwestią jest wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych. To wszystko cechy, które decydują o trwałości styropianu. Warto przy tym zaznaczyć, że pod tym względem istotne są nie tylko jakość styropianu czy też jego rodzaj, ale również poprawność montażu.

Styropian grafitowy czy biały?

Styropian można podzielić na wiele kategorii, biorąc pod uwagę rozmaite kryteria. Jednym z najważniejszych jest kolor styropianu, wynikający z jego składu i mający wpływ na właściwości. Otóż wyróżniamy styropian grafitowy i biały. Jeśli chodzi o styropian elewacyjny, stosować można oba rodzaje. Niemniej lepszą jakością cechuje się styropian grafitowy. Jest to materiał o niższym współczynniku przewodzenia ciepła. Zapewnia też lepszą izolację akustyczną oraz jest mniej nasiąkliwy. Aby uzyskać efekty podobne to tych gwarantowanych przez styropian grafitowy, trzeba zastosować wyraźnie grubszą warstwę materiału białego.

Wybór dostosowany do potrzeb

Wspomnieliśmy wcześniej, że polecamy wybór styropianu o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. Jednak nie zawsze konieczne jest radykalne ocieplanie budynku. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad grubością płyt styropianowych. Cieńsza płyta o tych samych właściwościach co grubsza będzie izolować ciepło w mniejszym stopniu. Jednocześnie jej zakup to mniejszy wydatek.

Ponadto wybór styropianu warto uzależnić od poziomu zanieczyszczenia powietrza, nasłonecznienia czy ewentualnych innych czynników, mogących mieć wpływ na jego wytrzymałość. Indywidualne potrzeby zawsze są ważne i należy je uwzględniać, dokonując zakupu styropianu elewacyjnego.

Styropian elewacyjny, czyli posłuchaj fachowców

Wciąż masz wątpliwości, jaki styropian na elewację wybrać? W takim razie skonsultuj się z fachowcami. Z pewnością mogą Ci pomóc specjaliści, których zatrudniłeś do wykonania ocieplenia. Jednak pomoc uzyskasz też w sklepie czy hurtowni styropianu. Często można tam liczyć na darmową, fachową poradę. Poza tym wystarczy wybrać kategorię określoną jako styropian elewacyjny, aby znaleźć materiały, które sprawdzą się jako ocieplenie budynku.

Styropian elewacyjny znajdziesz na: https://styro24.pl/styropian-elewacyjny-c-1/.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *