Popularne

Artykuł

Budownictwo

Kiedy należy stosować kaski ochronne?

Kiedy należy stosować kaski ochronne?

Zgodnie z obowiązującym prawem kask ochronny jest niezbędnym elementem wyposażenia osób wykonujących prace na wysokości powyżej 2 metrów, gdy są one wykonywane na masztach, słupach, wieżach, kominach, drabinach i innego rodzaju konstrukcjach, w tym obiektach budowlanych bez stropów, a także w przypadku prac polegających na stawianiu i rozbieraniu rusztowań. Nie oznacza to jednak, że stosowanie kasków przy pracach na ziemi jest niewskazane. Wręcz przeciwnie.

Kiedy ochrona głowy jest niezbędna?

Pomijając prace na wysokości powyżej 2 metrów wymienione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, noszenie kasku ochronnego jest wymagane zawsze wtedy, gdy istnieje zagrożenie doznania urazu głowy, czy to poprzez uderzenie o różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, czy też w wyniku uderzenia przedmiotu spadającego z wysokości. W związku z tym kask ochronny powinien być nieodłącznym elementem indywidualnego wyposażenia praktycznie każdego pracownika budowlanego oraz osób trzecich, które wkraczają na plac budowy. W taką formę ochrony indywidualnej wyposażani są również pracownicy magazynowi, zwłaszcza osoby pracujące w magazynach wysokiego składowania, pracownicy wystawieni na ryzyko kontaktu z elementami znajdującymi się pod wysokim napięciem, przebywający w środowisku zagrożonym wybuchem czy narażeni na kontakt z odpryskami stopionego metalu.

kask na budowie

Kiedy zabezpieczenie głowy kaskiem jest korzystne?

Poza pracami związanymi ze szczególnym ryzykiem urazu głowy istnieje także szereg innych zajęć, w których stosowanie kasków ochronnych, choć nieobowiązkowe, jest jednak jak najbardziej wskazane. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju prace fizyczne wymagające częstego schylania się lub ciągłej pracy w pozycji pochylonej – w niskich budynkach, piwnicach, strychach, grotach czy jaskiniach. Kask ochronny przyda się również pracownikom leśnym, zwłaszcza zajmującym się wyrębem i konserwacją terenów zielonych, chroniąc przed uderzeniami o wystające konary czy od spadających gałęzi. Taki sprzęt może zainteresować również osoby prywatne zajmujące się realizacją drobnych prac remontowych lub konstrukcyjnych.

Osoba zabezpieczona profesjonalnym kaskiem ochronnym jest w zdecydowanie mniejszym stopniu narażona na poważny uraz głowy, a tym samym na ryzyko utraty zdrowia lub życia. Gdy tylko istnieje ryzyko takiego urazu, zawsze warto sięgać po kask, tym bardziej że jest to element niezwykle tani, a w przypadku nowoczesnych konstrukcji, również bardzo wygodny w użytkowaniu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *