Zgodnie z obowiązującym prawem kask ochronny jest niezbędnym elementem wyposażenia osób wykonujących prace na wysokości powyżej 2 metrów, gdy są one wykonywane na masztach, słupach, wieżach, kominach, drabinach i innego rodzaju konstrukcjach, w tym obiektach budowlanych bez stropów, a także w przypadku prac polegających na stawianiu i rozbieraniu rusztowań. Nie oznacza to jednak, że stosowanie kasków przy pracach na ziemi jest niewskazane. Wręcz przeciwnie.
Spis treści
Kiedy ochrona głowy jest niezbędna?
Pomijając prace na wysokości powyżej 2 metrów wymienione w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, noszenie kasku ochronnego jest wymagane zawsze wtedy, gdy istnieje zagrożenie doznania urazu głowy, czy to poprzez uderzenie o różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, czy też w wyniku uderzenia przedmiotu spadającego z wysokości. W związku z tym kask ochronny powinien być nieodłącznym elementem indywidualnego wyposażenia praktycznie każdego pracownika budowlanego oraz osób trzecich, które wkraczają na plac budowy. W taką formę ochrony indywidualnej wyposażani są również pracownicy magazynowi, zwłaszcza osoby pracujące w magazynach wysokiego składowania, pracownicy wystawieni na ryzyko kontaktu z elementami znajdującymi się pod wysokim napięciem, przebywający w środowisku zagrożonym wybuchem czy narażeni na kontakt z odpryskami stopionego metalu.
Kiedy zabezpieczenie głowy kaskiem jest korzystne?
Poza pracami związanymi ze szczególnym ryzykiem urazu głowy istnieje także szereg innych zajęć, w których stosowanie kasków ochronnych, choć nieobowiązkowe, jest jednak jak najbardziej wskazane. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju prace fizyczne wymagające częstego schylania się lub ciągłej pracy w pozycji pochylonej – w niskich budynkach, piwnicach, strychach, grotach czy jaskiniach. Kask ochronny przyda się również pracownikom leśnym, zwłaszcza zajmującym się wyrębem i konserwacją terenów zielonych, chroniąc przed uderzeniami o wystające konary czy od spadających gałęzi. Taki sprzęt może zainteresować również osoby prywatne zajmujące się realizacją drobnych prac remontowych lub konstrukcyjnych.
Osoba zabezpieczona profesjonalnym kaskiem ochronnym jest w zdecydowanie mniejszym stopniu narażona na poważny uraz głowy, a tym samym na ryzyko utraty zdrowia lub życia. Gdy tylko istnieje ryzyko takiego urazu, zawsze warto sięgać po kask, tym bardziej że jest to element niezwykle tani, a w przypadku nowoczesnych konstrukcji, również bardzo wygodny w użytkowaniu.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…