Popularne

Artykuł

Budownictwo

Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!
Spacious and well-kept garden and terrace at the back of detached house

Niemal każdy element stolarki okiennej czy drzwiowej potrzebuje konserwacji lub wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Okna PCV są zdecydowanie bardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne niż modele wykonane z drewna. Większość z nich służy użytkownikom przez długie lata. Jednak nawet modele plastikowe muszą być poddawane kompleksowej renowacji, a czasem nadają się jedynie do wymiany. Podpowiadamy, kiedy warto wymienić okna na nowe.

Wszystko co powinieneś wiedzieć

Okna plastikowe wykonane z dobrej jakości materiałów są zazwyczaj wymieniane średnio raz na dwadzieścia lat. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy profile okienne zostały źle dobrane lub nieprawidłowo zamontowane. W takim przypadku w oknie mogą pojawić się trwałe uszkodzenia, a co za tym idzie powstaje problem z zachowaniem izolacyjności cieplnej czy akustycznej. Jeśli chodzi o szczelność stolarki okiennej, to ma ona znaczący wpływ na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest zmniejszenie strat energii cieplnej, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Po intensywnych opadach atmosferycznych może pojawić się wilgoć w ramie okna. Zwykle też dochodzi do przeciekania parapetu, czego efektem są pożółkłe plamy i pęknięcia w tynku na ścianach. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą sięgać nieco dalej, na przykład w wyniku powstawania nieszczelności w pomieszczeniu pojawia się grzyb. Aby temu zapobiec, należy rozważyć zakup i montaż nowych okien.

Skuteczna renowacja budynku – wymiana okien PCV

Prace montażowe warto powierzyć w ręce fachowców, którzy od wielu lat zajmują się montażem stolarki okiennej. Wymiana okien PCV nie może odbyć się bez dokonania dokładnych pomiarów. Prawidłowo zamontowane profile nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Problem z oknami PCV może się pojawić wyłącznie w przypadku nieodpowiedniego osadzenia. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż, warto zapoznać się z kilkoma prostymi krokami, takimi jak:

  • pomiar otworów okiennych,
  • usunięcie starych profili i fragmentów zaprawy czy tynku,
  • montaż nowej ramy okiennej, w tym odpowiednie zamontowanie dolnych partii ościeżnicy oraz progów pod drzwi balkonowe.

Koszt wymiany okien PCV zależy od wybranego producenta i dotyczy wielu czynników, w tym materiału, rozmiaru czy rodzaju pakietu szybowego. Cena za ich wstawienie rozpoczyna się od kwoty  20 zł za metr. Przykładowym Polskim producentem okien PVC jest firma Domel.

Kiedy wymienić okna plastikowe na nowe?

Skutki wieloletnich zaniedbań mogą być opłakane. Wymiana starych okien PCV na nowe przynosi wiele korzyści, takich jak: dobra izolacja cieplna i podniesienie walorów estetycznych budynku, lepszy dostęp do światła dziennego czy oszczędności, które przekładają się na zasobność portfela. Wymiana zużytych profili okiennych nie musi wiązać się z dużym kosztem. Zmiana bywa konieczna w sytuacji, gdy okna stają się nieszczelne i zniszczone. Z biegiem lat mogą ulec zużyciu uszczelki, okucia, a nawet sama rama. W związku z tym ich naprawa nie jest ani możliwa, ani opłacalna. Wiele osób decyduje się na wymianę starszych modeli na nowe ze względu na obniżoną dźwiękoszczelność. Hałasy, które dobiegają z zewnątrz mogą znacznie obniżać komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Zdarza się również, że klienci decydują się na wymianę okien plastikowych na nowe ze względów estetycznych, na przykład w momencie planowanego remontu lub inwestycji w energooszczędne rozwiązania.

Podsumowanie

Przedstawiamy raz jeszcze najważniejsze informacje na temat innowacyjnych produktów stolarki okiennej. Kiedy wymienić okna PCV? W momencie, gdy profile uległy uszkodzeniu, pęknięciu, wyłamaniu lub jeśli w naszym mieszkaniu zaczyna być zimno. Pierwszym sygnałem wskazującym na konieczność wymiany okien PCV są wyższe koszty za ogrzewanie domu. Mniejsza izolacja termiczna automatycznie przekłada się na temperaturę w pomieszczeniu. Wiele osób decyduje się też na wymianę profili okiennych w momencie planowania generalnego remontu domu lub mieszkania.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *