Popularne

Artykuł

Budownictwo

Metody łączenia i spoinowania rur

Metody łączenia i spoinowania rur

Rury mogą być łączone i spoinowane na wiele różnych sposobów, a ostateczny wybór konkretnej metody determinuje zazwyczaj materiał wykonania samych przewodów wykorzystanych w systemie. Istotną kwestią pozostają również inne ważne czynniki, takie jak chociażby konstrukcja wykonanej instalacji czy specyfika przesyłanego medium. Zastosowanie właściwej techniki łącznia ma istotne znaczenie dla utrzymania wydajnej pracy systemu rurociągów, a także zwiększenia jego bezpieczeństwa poprzez obniżenie ryzyka awarii.

Rozwiązania dla rur ze stali

Rury stalowe pozwalają na zastosowanie połączeń stałych, bądź też systemów opracowanych z myślą o wielokrotnym rozłączaniu i dołączaniu poszczególnych elementów. Przewody z tego materiału są obecnie wypierane przez inne, bardziej nowoczesne rozwiązania. Do łączenia rur ocynkowanych zwykle stosuje się metodą gwintowania, co wymaga użycia odpowiednich gwintownic, gwinciarek czy rowkarek. W wielu projektach bardzo dobrze sprawdzają się dedykowane obejmy do łączenia rur stalowych, które utrzymują ciężar przewodów zamontowanych do ściany czy stropu. Ich dobór powinien uwzględniać obciążenia całego systemu. Niektóre instalacje wymagają użycia elementów ze stali o zwiększonej kwasoodporności, dlatego dla nich zalecane są
obejmy do rur z kwasówki. Materiał ten bardzo dobrze sprawdza się chociażby w przemyśle nawozowym czy farbiarskim. Oprócz tego można wyróżnić dedykowane obejmy ze stali nierdzewnej, które ze względu na podwyższoną wytrzymałość nie ulegają korozji pod wpływem oddziaływania czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Technologie dla przewodów z miedzi

W przypadku rur miedzianych, preferowaną techniką łączenia jest zwykle lutowanie. Jego specyfika powinna być dobrana do konstrukcji samej instalacji. Duże znaczenie mają chociażby warunki pracy, w których odbywa się proces łączenia. Lutowanie miękkie w temperaturze ok. 450 stopni C sprawdza się w przypadku niektórych układów C.O. czy instalacja wody zimnej i ciepłej. Lutowanie twarde w temperaturze ok. 590-815 stopni C jest z kolei zalecane dla instalacji gazowych, olejowych i sprzężonego powietrza. Jako inne rozwiązanie można zastosować obejmy metalowe do rur, które oferuje firma Sikla. Mocowania te służą jako stałe punkty podparcia, które zwiększają stabilność układu. Obejmy do mocowania rur mogą też umożliwiać ich ruch wzdłużny i ograniczać poprzeczny. To z koli poprawia bezpieczeństwo systemu przy dynamicznych obciążeniach termicznych i mechanicznych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obejmy do mocowania rur są szybkie i łatwe w montażu oraz występują w licznych wariantach konstrukcyjnych.

Systemy dla rur z tworzyw sztucznych

Wiele technologii jest dostępnych także dla rur z polietylenu, polipropylenu, polibutylenu i innych tworzyw sztucznych. Standardowo są one zgrzewane, co pozwala na uzyskanie trwałego połączenia ze złączką. Proces zespojenia odbywa się pod wpływem temperatury, która topi materiał. Rury takie da się też skręcać, np. w przypadku łączenia ich z urządzeniami i armaturą z innych tworzyw. Zaletą tej metody jest jej odwracalność. Obecnie w wielu zakładach przemysłowych stosuje się także obejmy zaciskowe do rur, które efektywnie współpracują z przewodami wielowarstwowymi. Ich wykorzystanie jest polecane dla instalacji chłodzących i klimatyzacyjnych, szczególnie elementów dysponujących warstwą izolacji. Obejma stalowa do rur o takiej konstrukcji posiada specjalną wkładkę, dzięki czemu spada ryzyko powstawania mostków termicznych pod wpływem gromadzenia kondensatu. Przewody z tworzyw sztucznych można łączyć również poprzez klejenie, co zapewnia dobre efekty w przypadku elementów wykonanych chociażby z PVC. Końcówki rur są ze sobą wówczas szczelnie i trwale zespojone, a wykorzystanie odpowiednio dobranego kleju daje pewność solidnej przyczepności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *