Chcąc chronić płyty balkonowe przed działaniem wody i nadmierną wilgocią, należy odpowiednio je zabezpieczyć. Położenie warstwy płytek ceramicznych jest jednak niewystarczającym działaniem, dlatego powinno się wykonać hydroizolację balkonu. Lepiej wtedy uniknąć popełnienia kilku popularnych błędów.
Spis treści
Czym jest hydroizolacja i dlaczego warto ją stosować?
Większość płyt balkonowych wykonana jest z betonu. Materiał ten, choć wydaje się mocny, w rzeczywistości wykazuje dużą wrażliwość na zamakanie i zamarzanie. Pod wpływem dużej wilgoci wewnętrzne zbrojenie takich płyt może ulegać korozji. Ponadto, ze względu na klimat panujący w Polsce w czasie zimy beton poddawany jest wielokrotnemu przechodzeniu przez punkt zamarzania (0℃). W takiej sytuacji nawet mała ilość wody może doprowadzić do jego rozsadzenia. Dlatego też konieczne jest wykonanie hydroizolacji. Stanowi ona rodzaj bariery chroniącej przed przenikaniem wody do konstrukcji balkonu, a tym samym zabezpieczającej przed kruszeniem, pękaniem i przeciekami.
Zastanawiając się, jak właściwie wykonać izolację balkonu, należy pamiętać, że najczęściej robi się to przy pomocy tzw. szlamu mineralnego. Taka cementowa zaprawa wyróżnia się dużą elastycznością oraz odpornością na zmieniające się temperatury. Choć jej nakładanie jest proste, lepiej wystrzegać się podczas tej czynności kilku popularnych błędów. Dzięki temu można mieć pewność, że balkon został zabezpieczony we właściwy sposób.
Hydroizolacja – o czym trzeba pamiętać?
Hydroizolacja powinna zostać wykonana na odpowiednio przygotowanym podłożu. Trzeba przy tym pamiętać, że balkon musi mieć spadek, który umożliwia spływanie wody. Optymalna wartość takiego nachylenia to 1–2% ku zewnętrznej stronie tarasu.
Na rynku dostępne są hydroizolacje dwuskładnikowe, które należy odpowiednio ze sobą wymieszać. Konieczne jest przy tym zachowanie stosownych proporcji, które zostały podane na opakowaniu danego produktu. Błędem jest więc robienie hydroizolacji „na oko”, ponieważ w ten sposób szlam mineralny może stracić swoje właściwości. Warto również pamiętać, aby nie wyrabiać za jednym razem zbyt dużej ilości materiału uszczelniającego, ponieważ niezużytą masę trzeba będzie wyrzucić.
Typowym błędem, który pozornie ma pozwolić zaoszczędzić czas, jest stosowanie jednej, grubej warstwy hydroizolacji. Takie działanie może znacząco wydłużyć wysychanie, a także zwiększyć ryzyko powstania pęknięć skurczowych. Dlatego też zawsze należy wykonywać hydroizolację w dwóch prostopadłych do siebie warstwach.
Wiele osób, chcąc skrócić czas wykonania hydroizolacji, nie zachowuje odpowiedniego odstępu między nakładaniem jej poszczególnych warstw. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest odczekanie minimum 4 godzin – taka przerwa pozwala też na właściwe położenie szlamu. Po wykonaniu całej hydroizolacji powinno się odczekać przynajmniej 12 godzin, zanim ułoży się na niej płytki. Skrócenie tego czasu może skutkować różnymi problemami. Należy więc wziąć pod uwagę to, że przed jakimikolwiek dalszymi pracami wykończeniowymi hydroizolacja musi dobrze związać się z podłożem.
Dużym niedopatrzeniem jest też brak uszczelnienia pod cokołem. Styk balkonu i ściany jest bardzo narażony na zamoknięcie, dlatego należy zabezpieczyć go taśmą uszczelniającą. W przypadku narożnika cokołu nie można również zapomnieć o uszczelnieniu go przeznaczonym do tego klejem.
Podobne artykuły
Wymiana okien – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Wymiana okien w domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Wybór energooszczędnego rozwiązania oraz zadbanie o prawidłowy…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Folia grzewcza pod płytki. Korzyści z wyboru tego systemu
Ogrzewanie podłogowe można podzielić na: elektryczne, wodne i powietrzne. W tym tekście skupimy się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wyjaśnimy,…
Jak urządzić biuro w domu? Porady i wskazówki do domowego biura
Centralną częścią każdego biura domowego jest biurko. Ważne jest, aby było dostosowane do wnętrza i odpowiednio zabezpieczone. Zamykane na kluczyk…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Wnętrze jak z filmu
Jest miłośnikiem kina? Lubisz nietypowe, nietuzinkowe rzeczy, a niektóre osoby z Twojego otoczenia uważają Cię za dziwaka? Marzysz o tym,…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?