Popularne

Artykuł

Budownictwo

Najczęstsze usterki maszyn budowlanych

Najczęstsze usterki maszyn budowlanych

Maszyny budowlane to sprzęt do zadań specjalnych – to przy ich pomocy budowane są drogi, budynki – bez ich obecności na placu budowy prace przebiegałyby o wiele wolniej, a niektóre ciężko byłoby w ogóle wykonać. Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek, nawet małą budowę bez koparki, podnośnika, zagęszczarki, dźwigu czy wózków widłowych – nie wszystkie prace mogą być wykonane przy użyciu rąk, zresztą mamy do czynienia z tak szybkim rozwojem technologicznym, że wciąż pojawiają się coraz to nowsze, nowocześniejsze maszyny i udogodnienia usprawniające wszelkie prace i przyspieszające sam proces budowy. Nowoczesne maszyny budowlane dają wiele możliwości, usprawniają wszelkie prace i nierzadko są to zaawansowane, skomplikowane technologicznie sprzęty wymagające fachowej obsługi i wiedzy popartej dużym doświadczeniem. Mimo nowoczesnych rozwiązań technologicznych bywa, że sprzęty budowlane ulegają awariom – następuje wtedy przestój i opóźnienia na budowie, toteż ważnym staje się utrzymanie sprzętu budowlanego w dobrym stanie, by każdego dnia zaplanowane prace przebiegały sprawnie. Maszyny budowlane charakteryzują się dużą wytrzymałością na wszelkie, trudne warunki otoczenia jak i zmienne warunki atmosferyczne, są skuteczne w ciężkich warunkach terenowych i niesamowicie wydajne, toteż awaria powoduje przestój i stanowi nie lada problem dla przebiegu poprawności procesu budowy. Jakie są przyczyny awarii sprzętu budowlanego, jakie są najczęstsze uszkodzenia i jak sobie z nimi radzić przeczytasz poniżej.

Przyczyny awarii sprzętu budowlanego

Spotykamy się z dwoma przyczynami awarii sprzętu budowlanego:

  • awarie spowodowane zaniedbaniem lub nieodpowiednią obsługą – przyjmuje się, że co trzecia awaria maszyny budowlanej zdarza się przez błąd operatora – zaniedbanie, brawura, nieprzestrzeganie przepisów bhp, brak systematycznej kontroli stanu technicznego, w tym płynów technicznych. Operator wszelkich maszyn powinien być dopuszczony do pracy na danym sprzęcie po przeszkoleniu i musi mieć do tego uprawnienia. Uprawnienia poprzedzone egzaminem oraz badania lekarskie odnawiane okresowo dają możliwość pracy na sprzęcie budowlanym, a operator prócz umiejętności pracy na koparce czy dźwigu powinien znać podstawy serwisowania sprzętu, jednakże poprzez ludzkie zaniedbania czasami dochodzi do uszkodzeń sprzętu. Drobne usterki powinny być szybko i na bieżąco usuwane, zanim zniszczeniu ulegnie poważniejsza część czy cała maszyna -nawet drobne usterki mogą być zagrożeniem bezpieczeństwa czy nawet życia zarówno operatora jak i innych, pracujących na budowie osób;
  • awarie techniczne – awarie są niestety nieuniknione, zarówno z przyczyn eksploatacyjnych jak i z powodu wad technicznych części czy podzespołów.
    Z biegiem czasu, w miarę eksploatacji maszyny oraz warunków, w jakich ona pracuje, następuje zużycie maszyny i konieczność wymiany niektórych części na nowe, dlatego tak ważne są okresowe przeglądy stanu technicznego.

Najczęstsze awarie maszyn budowlanych

typowe awarie maszyn budowlanych

Oto typowe awarie spotykane w maszynach budowlanych:

  • awaria układu chłodzenia – układ chłodzenia sprawia, że silnik pracuje
    w odpowiedniej temperaturze – dzięki niemu silnik chroniony jest zarówno przed przegrzaniem jak i niedogrzaniem. Ciepło generowane podczas pracy silnika odbierane jest przez ciecz chłodzącą i oddawane do otoczenia. Kontrola wskazań ilość płynów chłodniczych i szczelność całego układu jest więc ważnym elementem sprawnej pracy nie tylko pompy wody, ale tym samym całej maszyny;
  • awaria układu hydraulicznego – układ hydrauliczny ma w maszynach budowlanych ogromne znaczenie – bez niego nie byłoby pracy dźwigów, koparek, podnośników. Hydraulika w tym wypadku polega na przenoszeniu energii pod sporym ciśnieniem w układzie zamkniętym, czyli układzie hydraulicznym, który powinien być szczelny – by praca tego układu przebiegała prawidłowo, potrzebny jest płyn/olej hydrauliczny, którego poziom powinien być często kontrolowany;
  • awaria układu elektrycznego – na placu budowy panują różnorodne, często niekorzystne warunki pogodowe, duże skoki temperatury, zmienna wilgotność, toteż niezbędny jest sprawnie funkcjonujący układ elektryczny, który narażony jest na uszkodzenia spowodowane takimi warunkami. Należy więc często sprawdzać wszelkie dostępne kable, wtyczki, klemy, które nie powinny być popękane, zaśniedziałe, czy zardzewiałe;
  • awaria silnika – awarie silników mogą być spowodowane wieloma czynnikami, jak choćby pęknięciem pierścieni tłokowych, uszkodzeniem łożysk, uszkodzeniem tłoków, zatarciem łożyska korbowego czy uszkodzeniem turbiny. By silnik pracował prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia ilość oleju silnikowego zapobiegająca tarciu metalowych części o siebie i tym samym uszkodzenie ich, stąd dbałość o stan oleju jest tak ważna;
  • awaria mechaniczna – awarie takie to najczęściej np. uszkodzenia gąsienic koparek, urwanie wszelkiego rodzaju łańcuchów, usterki osprzętu typu łyżka koparki, nożyce itp. Przeciążenie, trudny teren lub po prostu wiek maszyny powoduje uszkodzenia części maszyn.

Naprawy i serwisowanie maszyn budowlanych

serwis, naprawa maszyn budowlanych i drogowych

Wspomnieliśmy wcześniej, że każdy operator pracujący na sprzęcie budowlanym powinien na co dzień o niego dbać – dokonywać przeglądów płynów, kontrolować pracę podstawowych układów.

Niemniej jednak mimo to każdy sprzęt może ulec uszkodzeniu, więc ważne jest wtedy szybkie zareagowanie, by sprawnie doprowadzić do naprawy urządzenia.

Nie wszystkie firmy posiadają swój park maszynowy i remontowy, gdyż bywa to zbyt kosztowne, choć bywają i takie place budowy, gdzie dostępni są w razie awarii mechanicy dokonujący drobnych napraw.

Poza codziennym nadzorem ważne jest serwisowanie każdego sprzętu
w wyspecjalizowanych punktach, gdzie fachowcy dokonują wnikliwych oględzin
i dopuszczają dane urządzenie do dalszej pracy. Ewentualna naprawa maszyn budowlanych i drogowych, wymiana części na nowe, jest też możliwa w takich punktach, gdzie uzyskamy gwarancję na to, że maszyna pracuje prawidłowo.

Podsumowanie

Maszyny budowlane to nieodzowny warunek sprawnie przeprowadzanych prac budowlanych.

Przyspieszają, usprawniają pracę, wyręczają ludzi podczas trudnych prac i wykonują takie, które byłyby ciężkie lub nawet niemożliwe do wykonania przy pomocy rąk ludzkich.

By nie narazić się na niepotrzebne przestoje, niedotrzymywanie terminów prac i na uszkodzenia sprzętu, należy w porę o niego dbać i konserwować – z całą pewnością systematyczny serwis i dbałość o niego przedłuży żywotność każdej maszyny i urządzenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *