Popularne

Artykuł

Budownictwo

Ochrona stopów żelaza przed korozją – gruntoemalia

Ochrona stopów żelaza przed korozją – gruntoemalia

Korozja jest poważnym problemem. Takie zjawisko może wpłynąć nie tylko na wygląd elementów metalowych, lecz także ich trwałość. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie żelaza przed rdzą. W tym celu warto wykorzystać m.in. gruntoemalię.

Czym jest gruntoemalia?

Gruntoemalia łączy w sobie właściwości farby gruntującej i nawierzchniowej. Nadaje powierzchni gładkość, a jednocześnie zabezpiecza ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Gruntoemalie do żelaza zawierają specjalne pigmenty antykorozyjne, które działają na podłoże pasywująco. Przed naniesieniem takiego preparatu na powierzchnię warto ją oczyścić, jednak w przypadku wielu współczesnych środków nie jest to konieczne – gruntoemalia trzyma się również podłoża, na którym już pojawiła się rdza. Jej najważniejszą zaletą jest fakt, że pozwala na przekształcenie produktów korozji w związki nierozpuszczalne, dzięki czemu hamuje ona dalszy rozwój rdzy.

Czym cechuje się gruntoemalia?

Gruntoemalia to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy Ci na maksymalnym przyspieszeniu procesu malowania – nie trzeba bowiem korzystać z osobnej farby i preparatu gruntującego. Oprócz tego, wysokiej jakości produkt powinien cechować się:

  • wysokim kryciem,
  • krótkim czasem schnięcia,
  • niewielką podatnością na blaknięcie i kredowanie,
  • wysoką przyczepnością,
  • odpornością na działanie warunków atmosferycznych.

Na rynku istnieją preparaty bazujące na różnych składnikach. Wśród nich pojawia się m.in. gruntoemalia akrylowa, poliwinylowa, epoksydowa, poliuretanowa czy alkidowa. Różnią się one od siebie przede wszystkim zastosowaniem – w przypadku zastosowań przemysłowych warto postawić na wariant alkidowy lub epoksydowy. Do malowania mebli i dekoracji ogrodowych wystarczy zastosować gruntoemalię akrylową.

malowanie metalowego płotu gruntoemalią

Do czego stosuje się gruntoemalię?

Gruntoemalia na rdzę jest produktem bardzo uniwersalnym. Wiele preparatów tego typu można wykorzystać nie tylko w przypadku wyrobów wykonanych z metalu. Oznacza to, że da się zastosować ten sam produkt w przypadku mebli drewnianych, żelaznych elementów czy nawet PCV – w ten sposób można zachować spójność odcieni, co ma ogromne znaczenie m.in. w ogrodach.

Gruntoemalia na ocynk ma za zadanie zabezpieczać element metalowy przed działaniem wilgoci i rozwojem korozji. Jednocześnie wygładza ona powierzchnię, nawet w sytuacji, gdy pojawiły się na niej odbarwienia czy nierówne fragmenty. Gruntoemalię można stosować również w przypadku przedmiotów, które już wcześniej zostały pokryte farba lub bejcą.

Jak stosować gruntoemalię?

Gruntoemalię można nakładać na nierówne powierzchnie metalowe, na których znajduje się już rdza, jednak przed rozpoczęciem aplikacji warto dodatkowo je oczyścić.

Ogromne znaczenie ma oczyszczenie powierzchni poprzez pozbycie się warstw starej farby, która zaczęła już odchodzić. W tym celu warto wykorzystać drobnoziarnisty papier ścierny. Następnie powierzchnia musi zostać odpylona i odtłuszczona. Dzięki temu gruntoemalia będzie lepiej trzymać się elementów metalowych – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź oferującej farby o wielu zastosowaniach.

Na trwałość gruntoemalii na rdzę w dużej mierze wpływa również jej jakość. Z tego powodu w sytuacji, gdy nie wiesz, jaki preparat wybrać, warto poprosić o pomoc specjalistów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *