Popularne

Artykuł

Budownictwo

Ogrzewanie gazowe domu – najważniejsze informacje

Ogrzewanie gazowe domu – najważniejsze informacje

Wybór metody ogrzewania domu to jeden z najważniejszych obowiązków przed którym stają domownicy. Coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie gazowe. Dbamy o to, aby koszty ogrzewania nie były zbyt wysokie, a jednocześnie chcemy czuć się we własnych domach komfortowo i bezpiecznie. W razie potrzeby możemy oczywiście porozmawiać z osobami, które zdecydowały się już na wypróbowanie takiego ogrzewania. Wybór konkretnego sposobu ogrzewania ma niebagatelny wpływ na dobranie grzejników czy też formę sterowania całością. Z racji tego powinniśmy wziąć pod uwagę przynajmniej kilka różnych rozwiązań, tak aby podjąć świadomą i racjonalną decyzję. Ogrzewanie gazowe domu ma wiele zalet, lecz na samym początku musimy zwrócić uwagę na plany zagospodarowania przestrzennego oraz ewentualne warunki konkretnej zabudowy. Niekiedy natrafimy na pewne ograniczenia, jednak pomoc profesjonalistów pozwoli nam je pokonać.

Ogrzewanie gazowe domu na powierzchni 150 metrów kwadratowych – ile to może kosztować?

Bazujmy na domach o powierzchni około 150 metrów kwadratowych. W ten sposób łatwo przeprowadzić rzetelne i wiążące wyliczenia. Zastanówmy się nad tym, ile konkretnie pieniędzy możemy przeznaczyć na ogrzewanie gazowe domu. Przeanalizowanie aktualnej sytuacji finansowej to klucz do sukcesu. Dzięki temu będziemy wiedzieć na jakie posunięcia możemy sobie pozwolić, a przed czym powinniśmy się wzbraniać.

gaz

Pamiętajmy o tym, że sezon grzewczy na terenie Polski trwa przez około pół roku, choć okres ten może być nieco wydłużony w wyniku panowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często zdarza się tak, że w Polsce nieprzychylna pogoda panuje od stycznia do marca oraz od września do grudnia. Gaz ziemny jest nieco droższym wyborem niż popularny wśród wielu domowników węgiel, jednak dużo tańszy niż gaz z przydomowego zbiornika. Warto to wiedzieć i się tym kierować przy podejmowaniu finalnych decyzji. Cena gazu ziemnego wynosi około 0,25 zł/kWh. Do ogrzania budynku potrzebny będzie nam gazowy kocioł kondensacyjny. Na samym początku zajmijmy się jego prawidłowym montażem. Co istotniejsze trzeba znaleźć dla niego optymalne miejsce, a poza tym warto zatrudnić fachowców, którzy przeprowadzą prace montażowe sprawnie i bezstresowo.

Domowników będą obowiązywać limity zużycia energii, które są ustalone poprzez konkretne rozporządzenie w zakresie tzw. Warunków Technicznych. Często dochodzi jednak do sytuacji, w których faktyczne zużycie energii stoi na wyższym poziomie, niż wskazane limity. Mówią o tym rzetelnie przeprowadzane audyty energetyczne. Zużywana energia będzie pochłaniana przez/na:

  • ogrzanie domu,
  • wentylację,
  • przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Dokonane obliczenia pomogą nam zdobyć niezbędną wiedzę na temat tego, jakie będą koszty ogrzewania nowych domów, ale też jak poprawi się standard energetyczny w danym budynku. Na budynek o powierzchni 150 metrów kwadratowych będziemy potrzebować około 2300-4500 złotych rocznie. Wiele zależy od tego, jakimi limitami będziemy się posługiwać. Obowiązują limity WT 2014, 2017 oraz 2021. Najkorzystniejsze wyliczenia mają miejsce przy standardzie WT 2021.

grzejnik

Im wyższy standard budynku, tym niższe koszty za ogrzewanie

Ogrzewanie gazowe domu nie powinno być dla nas większym wyzwaniem. Musimy mieć świadomość tego, że im wyższy będzie standard naszego budynku, tym niższe koszty za ogrzewanie będą nas obowiązywać. Problemy zaczynają się w starym budownictwie. Starych domów na terenie Polski nie brakuje, a istotne jest to, że charakteryzują się one zdecydowanie wyższymi stratami ciepła. Dobrze wykonana izolacja zabezpiecza przed utratą ciepła, a tym samym więcej pieniędzy zostaje w naszych portfelach.

Z biegiem czasu zmieniają się standardy ocieplania:

  • dachów,
  • ścian,
  • okien.

Właściciele starszych budynków powinni w pierwszej kolejności pomyśleć o małym remoncie, a dopiero potem zdecydować się na wybór konkretnej metody ogrzewania. Współczesne kotły kondensacyjne wykazują się zdecydowanie większą sprawnością. Kluczowe jest to, aby zadbać o prawidłową izolację ścian i poprawić aktualny standard energetyczny. Działania na własną rękę mogą okazać się niewystarczające, dlatego nie bójmy się szukać uznanych fachowców, których na polskim rynku jest pod dostatkiem. To oni zajmą się poprawą standardu energetycznego w zamieszkiwanych przez nas budynkach, a następnie będziemy mogli zająć się ogrzaniem takiego domu.

Domy, które nie posiadają żadnej izolacji lub jest ona niewystarczająca potrzebują około 3 razy więcej ciepła i paliwa. Jak widać zmartwień unikniemy przede wszystkim wtedy, gdy domy są wznoszone z aktualnie panującymi standardami i są uważane za nowoczesne budownictwo. W starszych budynkach zainwestujmy w systemy docieplające, a dopiero potem przechodźmy do kolejnych kroków. Uczulą nas na to doświadczeni specjaliści, których warto słuchać na każdym kroku. Ogrzewanie gazowe domu jest skutecznym rozwiązaniem, lecz najpierw trzeba przeprowadzić prace przygotowawcze. Nie wszystko musi być „usłane różami”.

piec gazowy

Przygotowanie miejsca na kocioł

Nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić na zainwestowanie w ogrzewanie gazowe domu. Tyczy się to tych sytuacji, w których nasze budynki nie mają zbyt dużo wolnej przestrzeni użytkowej. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne będzie wygospodarowanie wolnej przestrzeni na kocioł. Do tego dochodzi specjalny zbiornik c.w.u. i przestrzeń na skład wybranego paliwa. To duże problemy, z którymi nie każdy jest sobie w stanie poradzić. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie nowoczesnej kotłowni, w której mogłyby się odbywać wszelkie prace grzewcze. Taka kotłownia potrzebuje jednak dużo miejsca, więc sprawdzi się to jedynie w przestronnych domach jednorodzinnych.

Jeśli ma to być paliwo stałe konieczne będzie utworzenie kotłowni z wyjściem na zewnątrz. W ten sposób nie mamy żadnych problemów z wnoszeniem niezbędnego opału oraz wynoszeniem popiołu. Porozmawiajmy na ten temat z fachowcami i wspólnie podejmijmy odpowiednie decyzje. Przygotowanie zapasu paliwa to podstawa, lecz blisko kotła może znaleźć się zapas wyłącznie na dwa najbliższe dni. Nie musimy przesadzać. Zbędne okaże się przygotowanie w tym miejscu tygodniowego zapasu.

Właściwy zapas paliwa powinien znaleźć się w innym pomieszczeniu, a konkretniej może to być nasza piwnica, garaż lub też budynek gospodarczy. Osoby zainteresowane ogrzewaniem gazowym domu muszą stworzyć profesjonalny plan działania i to właśnie na jego podstawie wykonywać dalsze kroki. W ten sposób cały proces zakończy się powodzeniem. Jeśli wybierzemy węgiel lub pellet musimy mieć świadomość tego, że dysponują one wysoką wartością opałową i nie będą zabierać dużo miejsca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opał przechowywać w workach. W przypadku drewna napotkamy na zdecydowanie więcej przeszkód, ponieważ do jego przechowywania będzie nam potrzebna sporych rozmiarów wiata. W sytuacji, gdy będzie to kocioł zasilany gazem płynnym niezbędne okaże się posiadanie zbiornika na terenie naszej prywatnej posesji. Mamy do wyboru:

  • zbiorniki zakopywane w ziemi,
  • zbiorniki naziemne.

Popularniejszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach są zbiorniki naziemne, które nie prezentują się zbyt atrakcyjnie i nie mogą być ukryte za domem. Warto pamiętać o tym, że stały dostęp musi mieć do nich cysterna napełniająca. Zbiorniki naziemne przeważają ze względu na nieco niższe koszty montażowe. Kluczowe okaże się więc przeanalizowanie sytuacji finansowej. Zróbmy to z fachowcami, tak abyśmy mieli pewność, że po drodze nie popełniamy żadnych błędów.

Grzejniki – jakie wybrać i czym się kierować?

montaż grzejnika

Ciepło musi być przede wszystkim skutecznie wytworzone, ale również przekazane do innych pomieszczeń mieszkalnych. W związku z tym pomyślmy o dobraniu właściwych grzejników. Najpopularniejszą odmianą grzejników, które pojawiają się w wielu gospodarstwach domowych są grzejniki stalowe (wersja płytowa). Ich atuty to:

  • oddawanie ciepła na skutek konwekcji i promieniowania,
  • stały ruch ogrzewanego powietrza,
  • duża ilość wzorów.

Jak widać takie grzejniki powinny nas w pełni usatysfakcjonować, a co najważniejsze nie będziemy mieć żadnych problemów z ich dobraniem do naszych gospodarstw domowych. Do wyboru są grzejniki niskie oraz bardzo długie, ale też te wyższe i wąskie. Trzeba je między sobą porównać, a następnie zbadać swoje osobiste preferencje, aby mieć pewność, że wybrane modele będą dla nas optymalne. Bardziej neutralną propozycją są grzejniki w kolorze białym, natomiast w nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się grzejniki kolorowe.

Ciekawą propozycją są grzejniki aluminiowe i żeliwne. Sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, skandynawskich czy też angielskich. Wersja żeliwna to typowa klasyka, która pojawia się od lat w wielu polskich domach. Składają się z niewielkich elementów (żeberek), które mogą być swobodnie łączone w kompletne zestawy. Dodatkowym udogodnieniem dla zainteresowanych osób jest to, że nie należą do najdroższych rozwiązań rynkowych. Istotne jest to, że ogrzewanie gazowe domu musi współgrać z wieloma innymi czynnikami, a grzejniki są jednym z tych elementów.

Nieco lżejszą konstrukcją są grzejniki konwektorowe, które dysponują dużą mocą cieplną, a poza tym wykazują się minimalną pojemnością wodną. Są solidne, cechują się długą żywotnością i atrakcyjnym wyglądem. Domownicy docenią z pewnością to, że szybko się nagrzewają i bezproblemowo stygną. To dobra informacja przede wszystkim dla tych osób, które wychowują w domach małe dzieci. Swobodnie steruje się ilość dostarczanego ciepła do konkretnych pomieszczeń. Oprócz powyższych modeli warto wziąć pod lupę również grzejniki kanałowe. To umiejętne połączenie ogrzewania grzejnikowego i podłogowego, które sprawdzi się na nieco większych powierzchniach. Występują w kanałach podłogowych, dzięki czemu nie będą zabierać wolnego miejsca na ścianie. Zyska na tym cały budynek, a do tego zyska się pełen komfort termiczny. To jedno z najlepszych rozwiązań dla przeszklonych pomieszczeń.

Ogrzewanie płaszczyznowe – kilka istotnych informacji dla domowników

ogrzewanie płaszczynkowe

W przypadku ogrzewania gazowego domu często mamy do czynienia również z tzw. ogrzewaniem płaszczyznowym. Chodzi tutaj o:

  • ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie ścienne,
  • ogrzewanie sufitowe.

Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło z całej powierzchni podłogi, dlatego jest najczęściej spotykane w naszych domach. Pamiętajmy o tym, że koszt takiej inwestycji będzie dość duży, lecz z pewnością nam się to zwróci.

W przypadku sufitów oraz ścian powierzchnia oddająca ciepło jest nieco mniejsza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć wtedy na podłogach puszyste i ciepłe dywany. Wypada poddać to dogłębnej analizie, tak aby mieć stuprocentową pewność tego, że dobrane ogrzewanie płaszczyznowe spełni nasze oczekiwania. Jeśli potrzebujemy ogrzewania o niskiej temperaturze najkorzystniejszą opcją będzie dla nas wersja sufitowa, ponieważ przy ścianach można zauważyć zazwyczaj wiele różnych mebli, np. komody oraz szafy. W tym przypadku napotykamy na dość problematyczne ograniczenia. W każdym z tych przypadków opłaci się jednak współpracować z fachowcami, którzy wytłumaczą nam różnice pomiędzy konkretnymi wariantami ogrzewania płaszczyznowego.

Ogrzewanie gazowe domu ma wielu zwolenników nie tylko wśród dojrzałych domowników, ale też tych zdecydowanie młodszych. Przekazując swoje pieniądze na ogrzewanie podłogowe pamiętajmy o tym, że wybór istnieje pomiędzy wersją wodną i elektryczną:

  • wersja wodna składa się z zespołu solidnych rurek, w których swobodnie przepływa woda. Woda będzie podgrzewana przez zakupiony wcześniej kocioł. Rurki mogą być pokrywane płytami gipsowo-kartonowymi. Najlepiej jeśli będą nad tym pracować doświadczeni profesjonaliści. W tym przypadku mamy pewność, że ogrzewanie okaże się strzałem w dziesiątkę, a zyska na tym każdy domownik. Wersja wodna sprawdza się zwłaszcza w nieco nowszych budynkach, ponieważ jest nieco cięższa,
  • wersja elektryczna – druga z możliwości, na którą możemy się zdecydować. Najlepsza opcja dla pomieszczeń remontowanych, dlatego jeśli decydujemy się na wykonanie generalnego lub drobnego remontu weźmy pod uwagę właśnie ogrzewanie podłogowe w wersji elektrycznej. Wyjdzie nam to na dobre. Kluczową rolę w tym systemie odgrywają tzw. elementy oporowe. Przepływa przez nie prąd i na tej podstawie wydzielane jest ciepło. Dociera praktycznie do całego pomieszczenia i tym samym ma się gwarancję satysfakcjonującego komfortu cieplnego. Atutem takich rozwiązań jest ich prostota budowy, łatwy montaż oraz wydajność. Poza tym takie systemy zaskakują użytkowników swoją bezawaryjnością i niezawodnością.

Ostateczne decyzje powinny być podejmowane po analizach. Jeśli nie mamy na ten temat dostatecznie dużej wiedzy pozostawmy to fachowcom, których najpierw musimy wyszukać. Taka współpraca nie pochłonie z naszego budżetu zbyt dużych środków finansowych za to mamy pewność, że zainwestowaliśmy we właściwe systemy grzewcze do starych i nowych budynków.

Ogrzewanie gazowe domu – kilka słów podsumowania

Ogrzewanie gazowe domu jest jednym z najpopularniejszych wyborów dla współczesnych domowników. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego oraz ogólne warunki zabudowy. Od tego uzależniona jest w dużej mierze wybrana metoda ogrzewania naszego domu. Jeśli nie za bardzo się na tym znamy nie pozostaje nam nic innego jak skonsultowanie się z wykwalifikowanymi profesjonalistami.

gaz w piecu gazowym

Sezon grzewczy w Polsce trwa przynajmniej przez pół roku. Musimy być przygotowani na to, że okres ten może się wydłużyć na skutek niesprzyjającej pogody. Biorąc pod uwagę ogrzewanie gazowe domu musimy mieć świadomość ceny gazu ziemnego, która stoi na poziomie około 0,25 zł/kWh. To tańsza propozycja niż gaz z przydomowego zbiornika, ale droższa od węgla. W związku z tym przyda się sprawdzenie aktualnych możliwości finansowych. Koszt ogrzewania gazowego domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych będzie uzależniony od tzw. standardu WT (2014, 2017 lub 2021). Może się wahać w granicach 2300-4500 złotych rocznie. Nie są to zbyt duże pieniądze, jak na uzyskanie zadowalającego komfortu cieplnego.

Im wyższy standard naszego budynku, tym mniejsze koszty na ogrzewanie poniesiemy. Stare budynki wykazują się dużymi stratami ciepła, a to za sprawą braku właściwej izolacji. Odpowiednia izolacja zabezpieczy nas przed nadmierną utratą ciepła, a więc na ogrzewaniu będziemy mogli sporo zaoszczędzić. W niektórych przypadkach opłaca się wykonać prace docieplające lub remontowe. Przy wyborze metody ogrzewania przygotujmy również dużo wolnego miejsca na kocioł oraz zapasy paliwa. W przypadku kotła zasilanego gazem płynnym mamy do wyboru zbiorniki naziemne (popularniejsze, choć niezbyt estetyczne) oraz podziemne (droższe).

Kluczowe jest też umiejętne dobranie grzejników, aby ciepło nie było jedynie wytwarzane, ale też rozprzestrzeniane po całym gospodarstwie domowym. Do wyboru mamy grzejniki stalowe (płytowe), aluminiowe, żeliwne, konwektorowe i kanałowe. Istotnym elementem jest też tzw. ogrzewanie płaszczyznowe, a konkretniej ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne. Najpopularniejszą odmianą jest wersja podłogowa, która dzieli się dodatkowo na wodną i elektryczną.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *