Popularne

Artykuł

Budownictwo

Okna dachowe – wszystko co musisz wiedzieć, wybierając je do swojego domu

Okna dachowe – wszystko co musisz wiedzieć, wybierając je do swojego domu

Stolarka okienna jest jednym z najważniejszych elementów domu. To właśnie, między innymi, jej zadaniem jest zatrzymywanie ciepła i zapewnienie dopływu światła słonecznego oraz świeżego powietrza do budynku. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów okien, a jednym z nich są okna dachowe. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje na ich temat.

Podczas budowy domu warto jak najlepiej zagospodarować jego przestrzeń. Okna dachowe są niezbędne do właściwego przystosowania poddasza. Jest to specjalny rodzaj okien, które montuje się w zadaszeniu budynku. Dzięki nim światło słoneczne może swobodnie wpadać do pomieszczenia. Obecnie na rynku istnieje wiele ciekawych rozwiązań, a znane na całym świecie okna dachowe Velux wytwarzane są z zachowaniem najnowszych standardów. Poznaj sekrety, jakie skrywają okna dachowe i dokonaj satysfakcjonującego zakupu.

Okna dachowe – jakie rodzaje znajdziesz na rynku?

To, na jakie okna dachowe się zdecydujesz, zależy tak naprawdę od Twoich indywidualnych potrzeb. Producenci dostarczają wiele innowacyjnych rozwiązań, a oferowane przez nich okna różnią się między sobą sposobem ich otwierania oraz wymaganiami dotyczącymi montażu. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje okien dachowych.

Okna dachowe obrotowe

Okna dachowe obrotowe, są o wiele bardziej funkcjonalne, niż okna uchylne. Jest to model najpopularniejszy. Oś, wokół której można obrócić skrzydło, znajduje się pośrodku ramy okna, co sprawia, że może ono zmienić swoje położenie o 180 stopni. Umożliwia to o wiele lepszą wentylację oraz swobodny dostęp do zewnętrznej szyby.

Okna dachowe klapowo-obrotowe

Jednym z powszechniejszych rodzajów okien dachowych są okna klapowo-obrotowe, znane również jako okna uchylno-obrotowe. Jak sama nazwa wskazuje, łączą one dwie szczególne cechy, co sprawia, że są o wiele bardziej funkcjonalne niż wcześniej wymienione w artykule typy. Okna dachowe klapowo-obrotowe wyposażone są w niezależne mechanizmy, które umożliwiają zarówno uchylanie całego skrzydła, jak i jego obrót o 180 stopni. Dzięki tej drugiej funkcji mycie szyb nie tylko staje się prostsze, ale również bezpieczniejsze.

Okna dachowe wyłazowe

Cechą szczególną tych okien jest sposób ich otwierania. W zależności od konstrukcji skrzydło może poruszać się do boku lub do góry. Okna wyłazowe zapewniają szeroki kąt otwarcia, dzięki czemu umożliwiają swobodny dostęp do dachu. Sprawia to, że mogą posłużyć jako wyjście ewakuacyjne.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe?

Okna to inwestycja na lata, dlatego podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich są parametry termoizolacyjne, które określają uszczelnienie okien, wpływające na zachowanie ciepła w budynku. Warto również zwrócić uwagę na to, jaki stopień wentylacji umożliwia dany rodzaj okien. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia, w których często panuje wilgoć. Ostatnią rzeczą jest funkcjonalność – zamykanie i otwieranie okien nie powinno stanowić problemu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *