Popularne

Artykuł

Budownictwo

Okna dwuszybowe, czy trzyszybowe? Na które warto się zdecydować?

Okna dwuszybowe, czy trzyszybowe? Na które warto się zdecydować?

Wybór okien może być bardzo trudny, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat. Decydując się na budowę domu lub przeprowadzenie poprawy termoizolacji w swoim domu najczęściej rozważamy wiele rozwiązań, które mogą lepiej lub gorzej sprawdzić się w perspektywie długoterminowej. Które okna: dwuszybowe, czy trzyszybowe cieszą się większą popularnością?

Okna dwuszybowe i trzyszybowe to wybór, który uzależniony jest od standardu energetycznego danego domu, wielkości ścian, a także indywidualnych preferencji mieszkańców. Obecnie modne są duże przeszklenia. Dzięki nim zagwarantować można sobie w domu dużo światła oraz doskonały design pomieszczeń. Tak naprawdę nie ma współcześnie domu bez dużych drzwi tarasowych, które dodają uroku salonowi lub jadalni. Okna są bardzo ważne w bilansie energetycznym każdego domu, dlatego zwłaszcza w przypadku zdecydowania się na duże przeszklenie, warto mieć na uwadze parametry poszczególnych rozwiązań, aby dokonać właściwego wyboru. Zasadniczo wyróżnić można dwa najpopularniejsze warianty okien, czyli:

  • Okna dwuszybowe
  • okna trzyszybowe.

Parametry termoizolacyjne okien

Za parametry termoizolacyjne odpowiadają głównie pakiety szybowe. Stanowią one niemal 70% powierzchni całych okien. W przypadku drzwi tarasowych wartość ta jest jeszcze wyższa. Dobierając zarówno pakiety, jak i profile o zróżnicowanych współczynnikach przenikania ciepła, można zbudować okno lepiej lub gorzej chroniące wnętrze przed ucieczką ciepła. Pakiet szybowy składa się z dwóch lub trzech tafli szkła. Mają one grubość 4 lub 6 mm. Dzięki temu tafla utrzymuje okno w pozycji pionowej. Szerokość komory okna nie przekracza najczęściej 18 mm, jednak w przypadku nowoczesnych okien zazwyczaj jest to 16 mm. Wnętrze komory wypełnione jest argonem, czyli gazem o dobrych właściwościach izolacyjnych. Co więcej, na nowoczesnych oknach zamontowane mogą być dodatkowe powłoki ciepłochronne oraz selektywne, co przekłada się na izolacyjność okien.

Parametry techniczne okien trzyszybowych

Okna trzyszybowe to jedne z najcieplejszych wariantów okien, na jakie można się zdecydować  przypadku swojego domu. W zależności od szerokości komór okna oraz zastosowanych przy ich produkcji technik, mogą one osiągnąć współczynnik Ug = 0,5-0,9 W/(m2K). Najcieplejsze warianty (czyli te o najniższych współczynniku Ug) stworzone są z pakietów o dużej grubości. Szerokość komór mieści się w tym przypadku w przedziale 16-18 mm. Zastosowane w tym przypadku są także ramki dystansowe wykonane z tworzywa sztucznego.

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe?

Okna dwuszybowe spełniają obowiązujące przepisy, gdyż ich współczynnik przenikania ciepła Uw mieści się w dozwolonym przedziale 1-1,1. Co ciekawe, ich sprzedaż na rynku wynosi nieco ponad 5%. Nie są więc to chętnie kupowane warianty na polskim rynku. Na ten typ okien można zdecydować się w przypadku pomieszczeń gospodarczych, które nie są ogrzewane. Sprawdzą się również w przypadku garażu, gdyż nie ma tutaj określonych wymogów dotyczących termoizolacyjności tych pomieszczeń. Okna trzyszybowe cechują się doskonałymi parametrami technicznymi. Wraz z zaostrzeniem się wymogów dotyczących termoizolacyjności okien i drzwi w domach, sprzedaż okien trzyszybowych wzrosła. Stało się to za sprawą zmian w przepisach, ale także za sprawą większej świadomości konsumentów, którzy chcą zagwarantować sobie odpowiednie warunki termiczne w swoim domu. Przekłada się to oczywiście na niższe zużycie opału oraz wzrost oszczędności. Tak więc w przypadku budowy energooszczędnego domu, okna trzyszybowe mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *