Popularne

Artykuł

Budownictwo

Otuliny na rury- skuteczny sposób na ograniczenie strat ciepła

Otuliny na rury- skuteczny sposób na ograniczenie strat ciepła

Aby instalacja grzewcza cechowała się wysoką sprawnością, należy zainwestować w dobrą izolację. Jak prawidłowo dopasować otulinę do rur? Co zrobić, aby maksymalnie ograniczyć straty energii? Na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Czym kierować się przy wyborze izolacji termicznej?

Właściwie zaprojektowana izolacja termiczna ma wiele zalet. Pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego. Chroni przed skraplaniem pary wodnej i korozją instalacji. Zabezpiecza również przed uszkodzeniem infrastruktury technicznej. Żeby otulina na rurę spełniała swoją rolę, należy ją odpowiednio dobrać. Czym kierować się przy zakupie? Do istotnych elementów zaliczają się:

  • Współczynnik przewodzenia ciepła (określany symbolem λ) – im niższa wartość, tym skuteczniejsza izolacja. Otuliny z serii Tubolit pozwalają na ograniczenie strat energii nawet o 90%.
  • Sposób wykonania – dobrze sprawdzają się otuliny z polietylenu. Materiał charakteryzuje się wytrzymałością i elastycznością. Niektóre produkty pokrywa się dodatkowo polimerową folią chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Maksymalna temperatura czynnika grzewczego – wartość powinna być dostosowana do rodzaju instalacji.
  • Odporność ogniowa – zasady klasyfikacji ogniowej wyrobów budowlanych określa norma PN-EN 13501-1.
  • Wymiary – grubość i długość materiałów należy dostosować do średnicy wewnętrznej rur oraz projektu instalacji.
  • Bezpieczeństwo stosowania – warto wybierać materiały izolacyjne posiadające znak CE. Należy też zwrócić uwagę na atesty higieniczne i certyfikaty potwierdzające jakość wyrobów.

Wysokiej jakości materiały izolacyjne na rury znaleźć można na stronie https://www.caldo-izolacja.pl/produkt/otulina-tubolit

Jak wybrać grubość izolacji?

Izolacje cieplne muszą być zgodne z przepisami. Kwestie te reguluje Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2017 poz. 2285). Jak to wygląda w praktyce? Szczegóły przedstawia poniższe zestawienie:

Średnica wewnętrzna rur                                                    Grubość izolacji

Mniejsze niż 22 mm                                                                       20 mm

22 – 35 mm                                                                                  30 mm

35 – 100 mm                                             Grubość powinna być taka sama, jak średnica wewnętrzna.

Powyżej 100 mm                                                                          100 mm

Na co zwrócić uwagę przy montażu otuliny na rurę?

Otuliny zakłada się na całej długości rur. Trzeba zabezpieczyć wszystkie rozgałęzienia oraz łączenia. Instalacja musi być szczelna. W przeciwnym razie nie będzie działać wydajnie i dojdzie do strat ciepła. Dodatkowo warto zadbać, by grubość materiału izolacyjnego była jednakowa na całym przewodzie. Zaleca się zwrócić uwagę, by końce tub ściśle do siebie przylegały (izolacje PEF często ulegają skurczeniu pod wpływem wysokich temperatur). Punkty styczne warto zabezpieczyć taśmą izolacyjną.

Jak zamontować otuliny na rury? Instrukcja krok po kroku

Montaż otulin jest czysty i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy dysponować nożem do rozcinania. Do łączenie elementów najczęściej używa się specjalnego kleju lub spinek. Jak wykonać izolację?

Krok 1: Pomiary

W pierwszej kolejności mierzy się długość rur. Trzeba uwzględnić przeszkody w postaci zaworów lub pomp.

Krok 2: Przygotuj instalację

Izolując nową instalację, musisz przeprowadzić próby ciśnieniowe. W przypadku modernizacji działających systemów należy wyłączyć ogrzewanie. Trzeba też upewnić się, że rury są zimne.

Krok 3: Załóż otuliny

Przytnij otuliny na pożądaną długość. Następnie połącz je za pomocą kleju lub klipsów.

Krok 4: Zabezpiecz łączenia i zawory

Do ostatnich elementów należy zabezpieczenie przeszkód w postaci zaworów i zakrzywień. Żeby łączenia dobrze się trzymały, można zastosować taśmę izolacyjną.

Korzyści wynikające z izolacji

Właściwe zaizolowanie instalacji grzewczej przekłada się na szereg korzyści. Przede wszystkim ogranicza starty przesyłowe. Pozwala na zachowanie komfortu grzewczego. Dodatkowo chroni system c.o. przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto wybierać produkty renomowanych marek cechujące się wysoką trwałością. Przed zakupem należy sprawdzić, czy wyroby posiadają oznaczenie CE oraz atesty potwierdzające ich jakość.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *