Popularne

Artykuł

Budownictwo

Otwory i przewierty w betonie. Jakie narzędzia warto wybrać?

Otwory i przewierty w betonie. Jakie narzędzia warto wybrać?

Beton to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych. W zależności od mieszanki, której skład obejmuje najczęściej cement, żwir, piach i wodę, wyróżniamy kilka rodzajów betonu o różnych właściwościach. Praca z tym materiałem może być jednak bardzo trudna, jeśli nie ma się odpowiednich narzędzi. Aby wykonać dokładne przewierty i otwory w betonie, a nawet żelbecie, warto wyposażyć się w dobrą wiertnicę!

Jakie urządzenie należy wybrać do wykonywania otworów i przepustów w betonie?

Za sprawą techniki diamentowej możliwe jest kucie, cięcie i wiercenie w niezwykle trudnych materiałach budowlanych. Firmy remontowe i budowlane, które przystępują do wykonywania otworów w takich tworzywach, powinny wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Najlepszym wyborem będą wiertnice koronowe do betonu, czyli specjalistyczne narzędzia otworowe wyposażone w wiertła koronowe: https://www.husqvarnaconstruction.com/pl/wiertnice-koronowe-do-betonu/. Wizualnie mogą przypominać rurę zakończoną ostrym segmentem diamentowym. Powłokę tworzy się z mieszanki metali i diamentów przemysłowych, co nadaje ostrzom najwyższej możliwej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Narzędzia te idealnie sprawdzają się do tworzenia przewiertów, przelotów, przepustów pod instalacje oraz wielu innych prac remontowo-budowlanych.

Główne rodzaje wiertnic – różnice i zastosowanie

Wyróżniamy kilka różnych wariantów wiertnic koronowych do betonu. Ze względu na typ napędu można wybrać wiertnicę elektryczną, pneumatyczną lub hydrauliczną. Elektronarzędzia są zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze, ponieważ nie wymagają dodatkowego źródła zasilania w postaci agregatu wysokoprądowego. Wystarczy podpiąć je do standardowego gniazdka zasilania i rozpocząć pracę. W konsekwencji narzędzia te charakteryzować się będą jednak widocznie mniejszą mocą, dlatego zalecane są tylko do wykonywania mniejszych prac remontowych.

Do najbardziej wymagających projektów wykorzystuje się zazwyczaj wiertnice z napędem hydraulicznym. Dobre narzędzie poznamy między innymi po wielostopniowej regulacji prędkości obrotowej, co jest bardzo ważne przy pracy z różnymi materiałami budowlanymi. Mogą być używane do tworzenia otworów w ścianach betonowych i żelbetowych, np. w celu późniejszego wykonania przepustów pod instalację wodno-kanalizacyjną.

Poniekąd pośrednim wariantem są wiertnice z napędem pneumatycznym. Cechują się bowiem wystarczająco dużą mocą do wykonywania specjalistycznych zadań, ale jednocześnie są bardziej poręczne względem alternatyw hydraulicznych. Świetnie sprawdzą się w pracach w trudno dostępnych miejscach. Decydując się na zakup tego typu urządzeń, na początku warto dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj prac będzie wykonywany z ich pomocą najczęściej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *