Popularne

Artykuł

Budownictwo

Projekty domów drewnianych – poczuj sielski klimat wakacji

Projekty domów drewnianych – poczuj sielski klimat wakacji

Domy drewniane przede wszystkim kojarzą się z wakacjami. Kto z nas nie widział w górach lub nad morzem imponujących budynków, które przywodzą na myśl sielski klimat? Jeszcze do niedawna tego typu budowle były domeną miejscowości turystycznych, ale obecnie coraz więcej osób decyduje się na realizację projektu domu drewnianego na swojej parceli. To ciekawa alternatywa dla popularnych konstrukcji murowanych, których w Polsce nie brakuje. Czy Ty także powinieneś postawić na budowę domu drewnianego? Jeśli wciąż się nad tym zastanawiasz, przeczytaj ten artykuł! Znajdziesz w nim zalety i wady inwestycji w to przedsięwzięcie.

​Domy drewniane – tak czy nie?

Jednym z największych atutów domów drewnianych jest czas budowy. Zazwyczaj wznoszenie takiej konstrukcji przebiega o 80% szybciej niż miałoby to miejsce w przypadku domu betonowego. Realizacja projektu domu parterowego z reguły zajmuje 2-3 miesiące, co jest stosunkowo krótkim czasem w porównaniu z innymi budowlami. Kolejną kwestią, która przemawia na korzyść domów drewnianych są niższe koszty budowy. Wynika to z faktu, że same materiały są tańsze, a także okres prac ekipy budowlanej jest ograniczony do minimum. Do zalet projektów domów drewnianych należy też szczelność konstrukcji. Drewno jest dobrym izolatorem, więc niskie temperatury nie powinny być straszne domownikom nawet zimą. W domach drewnianych rzadko kiedy pojawia się też grzyb.

Niestety projekty domów drewnianych oferują nie tylko liczne zalety. Tak jak wszystko inne, również one posiadają kilka wad, które dla niektórych okażą się nie do przejścia. Pierwszą z nich jest trwałość. Domy betonowe mogą służyć nawet kilku pokoleniom, jednak konstrukcje drewniane wystarczają na około 50 lat, jeśli nie są regularnie konserwowane. Konieczne są częste renowacje, zwłaszcza w miejscach, które najbardziej narażone są na negatywne działanie czynników atmosferycznych.

​Projekty domów drewnianych – o czym warto pamiętać?

Projekty domów drewnianych pozwalają na uwzględnienie elementów, takich jak taras, ganek czy weranda. Takie dodatkowe udogodnienia sprawiają, że domownikom lepiej i przyjemniej się żyje. Kto nie chciałby wypić gorącej kawy, obserwując przy tym piękną okolicę? Warto tylko pamiętać, by wszelkie tego typu dodatki zostały wliczone w kosztorys. Choć wydaje się, że to tylko drobne kwestie, tak naprawdę mogą pochłonąć lwią część budżetu. Na szczęście w razie potrzeby drewniane domy można bardzo łatwo przebudowywać i modernizować. To świetna opcja szczególnie dla osób niezdecydowanych. Poza tym zawsze warto być przygotowanym na wszystko, ponieważ nigdy nie wiemy, czy do domowników nie dołączy nowy członek rodziny.

​Projekty domów drewnianych – jak zaaranżować wnętrze?

Unikatowy styl drewnianych domów sprawia, że nie potrzeba wiele, by uczynić je najatrakcyjniejszymi budynkami w okolicy. Aby jednak zachować spójność, trzeba też zadbać o wygląd wnętrza. Doskonałym wyborem wydaje się zastosowanie konwencji rustykalnej. To styl, który wykorzystuje naturalne materiały i oferuje sielską, przytulną atmosferę, co będzie świetnie współgrać z konstrukcją drewnianą. Projekty domów drewnianych są jednak różne, o czym możesz przekonać się, wchodząc na stronę https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html. Dzięki dużej różnorodności możemy zaaranżować ich wnętrza w interesujący sposób – niekoniecznie zgodny z konwencją rustykalną. Niektórzy postanawiają postawić na boho, zaś inni łączą sielską stylistykę domu drewnianego z minimalistycznym i stosunkowo nowoczesnym wnętrzem. Możliwości jest wiele – wystarczy tylko użyć wyobraźni!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *