Popularne

Artykuł

Budownictwo

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak się za nią zabrać i jakie koszty za sobą niesie?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak się za nią zabrać i jakie koszty za sobą niesie?
przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dla wielu osób zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie od dobrze znanego szamba. Musimy mieć jednak na uwadze to, że koszty inwestycyjne będą w tym przypadku nieco większe. Dzięki takiemu rozwiązaniu gwarantujemy sobie pełną wygodę użytkowania, ponieważ nie jesteśmy uzależnieni od firm, które opróżniają i wywożą pozostałości ze zbiornika. Wszystko dopasujemy do swoich potrzeb i będziemy żyć w zgodzie ze sobą oraz swoim wolnym czasem. Istnieje wiele różnych projektów przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego postawmy na współpracę z profesjonalistami. Tak wykonywane projekty spełnią nasze oczekiwania i nie napotkamy na żadne problemy podczas wdrażania ich w życie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czym się kierować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków niesie za sobą szereg korzyści. Oczywiście najtrudniejszy będzie dla niezdecydowanych osób pierwszy krok. Jego postawienie gwarantuje nam to, iż dalsze decyzje przyjdą nam z pożądaną łatwością. Poszukajmy na wstępie dobrego fachowca, który będzie w stanie poinformować nas, na jakich parametrach powinniśmy skupić uwagę. Samodzielne wybory nie zawsze kończą się pomyślnie, ponieważ mało która osoba zna się na przydomowych oczyszczalniach ścieków.

oczyszczalnia ścieków
fot. znam.szczecin.pl

Na rynku istnieje wiele rozwiązań technologicznych, dlatego dokładne zapoznanie się z przygotowanymi ofertami doprowadzi do tego, że nasza inwestycja zwróci się nam z nawiązką. Istotna jest wielkość takiej oczyszczalni. Zazwyczaj klienci decydują się na oczyszczalnie o pojemności około 1800 litrów. To z pewnością usatysfakcjonuje nawet czteroosobowe rodziny. Duże znaczenie ma przede wszystkim to, ile konkretnie osób przebywa w danym gospodarstwie domowym. Nie pozostawiajmy tak istotnych decyzji przypadkowi. Liczy się też to, ile konkretnie wody będą zużywać domownicy. Przeciętna wartość oscyluje w granicach 140-160 litrów na dobę w przypadku jednego domownika, który będzie jednocześnie odprowadzał ścieki. Nie zapominajmy o tym, że w grę wchodzi nie tylko zużywanie wody w trakcie kąpieli, ale też podczas:

  • zmywania,
  • przygotowywania posiłków,
  • mycia rąk.

Wartość ta obejmuje różnorodne czynniki, więc musimy to sobie dokładnie przemyśleć, najlepiej w porozumieniu z uznanymi specjalistami branżowymi. Dzięki temu ostateczna decyzja będzie rozważna i nie pociągnie za sobą negatywnych następstw. Inwestorzy najchętniej decydują się na osadniki gnilne, lecz trzeba przyjąć, iż ścieki będą się w nich znajdować przez około 3 dni, zanim dojdzie do prawidłowego procesu oczyszczania. Warto inwestować w nieco większe zbiorniki, niż podana wyżej wartość 1800 litrów. Zawsze będziemy mieli do dyspozycji granicę „błędu”. Finalna decyzja musi być poprzedzona rozmaitymi analizami, m.in. dostępną powierzchnią użytkową i wymaganymi dokumentami, dlatego osoby nie mające w tej kategorii zielonego pojęcia mogą temu nie podołać w pojedynkę. Warto znaleźć fachowe wsparcie i kierować się wskazówkami ze strony prawdziwych profesjonalistów.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jakie dokumenty trzeba przygotować i jak wyglądają formalności?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wiążą się oczywiście z przygotowaniem istotnych dokumentów oraz załatwieniem różnorodnych formalności. Zainteresowani powinni zaznajomić się z obowiązującymi przepisami, więc niekiedy konieczne może okazać się wsparcie ze strony prawnika. Z pewnością tego nie pożałujemy, a pomoże nam to uniknąć wielu trudności i problemów. Do sprawy podejdźmy na poważnie, a dzięki temu przydomowa oczyszczalnia ścieków spełni nasze oczekiwania pod każdym kątem.

oczyszczalnia ścieków dokumenty

Najłatwiejsze zadanie czeka na te osoby, które zamierzają zainwestować w niewielką przydomową oczyszczalnię ścieków. Jeśli przepustowość nie będzie przekraczać granicy 7,5 metra sześciennego na dobę, nie musimy występować o specjalne pozwolenie na budowę wspomnianej oczyszczalni. To bardzo duże ułatwienie, ale również znaczna oszczędność czasu. Kolejnym udogodnieniem jest fakt, iż jeśli oczyszczalnia nie będzie odprowadzać 5 metrów sześciennych na dobę, nie musimy starać się o uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Oczywiście wszelkie te kwestie przeanalizujmy dokładnie z naszymi prawnikami, którzy w dowolnym momencie służą nam swoją fachową pomocą i nie wprowadzą nas w błąd.

Jeśli jednak wartości te są nieco większe, musimy przygotować się na to, że będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę oraz pozwolenie wodno-prawne. Nie ma innej drogi do spełnienia swoich marzeń. Oprócz tego nie powinniśmy zapominać o:

  • zgłoszeniu związanym z eksploatacją przydomowej oczyszczalni ścieków (najpóźniej na 30 dni przed planowaną eksploatacją),
  • mapce terenu,
  • certyfikacie, który będzie poświadczał o spełnianiu wszelkich norm jakościowych.

Komplet dokumentów będziemy składać we właściwym dla nas Wydziale Ochrony Środowiska. Poza tym będziemy musieli udać się także do Wydziału Architektury i Budownictwa, wchodzącego w skład konkretnego Starostwa Powiatowego. Przed takim spotkaniem należy przygotować dwa podstawowe dokumenty: oświadczenie o własności działki, na której ma powstać oczyszczalnia oraz dokumentację techniczną. Istnieją również takie sytuacje, w których ścieki trafiają poza naszą działkę. Nie obejdzie się wtedy bez odpowiedniego operatu wodno-prawnego.

W jakim miejscu można umieścić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak widać nie zawsze będziemy mogli postępować ściśle według określonego planu. Niektóre nasze działania muszą być kilka razy przemyślane, ponieważ przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może być postawiona w dowolnie wybranym miejscu. W tej sytuacji po raz kolejny należy zapoznać się z obowiązującymi na terenie Polski przepisami. Dzięki temu mamy pewność, że nie popełniamy jakichś zaniedbań. Skierujmy swoje kroki do doświadczonego prawnika, który zajmuje się prawem budowlanym i skonsultujmy z nim swoje plany. Pomoże nam to rozwiać wszelkie wątpliwości.

lokalizacja oczyszczalni

Kluczową informacją dla zainteresowanych osób jest to, że żadne elementy przydomowej oczyszczalni ścieków nie mogą znajdować się w odległości 2 metrów od granicy działki lub najbliższej drogi. Trzeba tego bezwzględnie przestrzegać, bo w przeciwnym wypadku grożą nam bardzo surowe konsekwencje prawne. Tyczy się to nawet tych sytuacji, w których droga będzie przebiegać przez naszą działkę. Jak widać niekiedy sytuacja jest znacznie utrudniona, więc konsultacje prawne są w tym zakresie jak najbardziej wskazane. Zlekceważenie obowiązujących przepisów nigdy nie wyjdzie nam na dobre.

Istnieją również inne przepisy, których należy przestrzegać:

  • odległość od drzew i krzewów musi wynosić minimum 3 metry,
  • odległość od ujęć wody pitnej musi wynosić przynajmniej 15 metrów,
  • zbiornik z osadem czynnym musi być zainstalowany maksymalnie 6 metrów od wskazanego budynku.

Jest tego naprawdę sporo, a więc brak odpowiedniej wiedzy może grozić tutaj niemałymi problemami. Przyłóżmy się do wszelkich kwestii bezpieczeństwa oraz nie działajmy na szkodę własną i innych osób, bo możemy za to „słono” zapłacić.

Projekty przydomowej oczyszczalni ścieków – jak mogą wyglądać w praktyce?

Jak już zostało wspomniane projekty przydomowej oczyszczalni ścieków mogą się od siebie znacznie różnić. Wiele będzie zależało od tego, z kim konkretnie w danym momencie współpracujemy. Najważniejsze jest to, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi poczynaniami oraz bazować na wiedzy uznanych fachowców. Trudno wtedy o popełnienie jakiegokolwiek błędu.

Tradycyjna przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z następujących elementów:

  • osadnik gnilny,
  • system odpowiadający za skuteczne i sprawne doprowadzenie ścieków do osadnika gnilnego.

Oczywiście oczyszczalnie mogą być wyposażone w rozmaite nowinki technologiczne. Przyda się tym odrobinę zainteresować, jeśli chcemy mieć pewność, że użytkowane systemy okażą się niezawodne i oczyszczalnia ma pracować na pełnych obrotach, bez jakichkolwiek przykrych niespodzianek. Osoby mające jakiś bagaż doświadczeń nie mają problemu z wyborem ostatecznego projektu, a inni powinni zdecydować się na profesjonalną pomoc z zewnątrz.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być wyposażona w drenaż rozsączający, który jeśli zostanie wykorzystany musi znajdować się w odległości minimum 30 metrów od ujęć wody pitnej. Taki drenaż to jedna z najchętniej wykorzystywanych metod, dlatego ostatnimi czasy cieszy się naprawdę sporą popularnością. Składają się na niego takie elementy, jak:

  • system rur z otworami i warstwą obsypki żwirowej,
  • pokrycie gruntowe,
  • geowłóknina.

Kluczowe jest też to, aby wykorzystywany drenaż był prawidłowo napowietrzony. Pieczę muszą nad tym sprawować osoby z odpowiednią wiedzą praktyczną. Dzięki temu ścieki znajdujące się osadniku gnilnym będą rozprowadzone na bardzo dużej przestrzeni.

Innym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać w dowolnym momencie jest tzw. fermentator. Odpowiada za dostarczenie ścieków do osadnika wstępnego, gdzie są następnie precyzyjnie przepompowywane do bioreaktora. Bioreaktor to w tym przypadku wspomniany wyżej fermentator. Metoda ma coraz większą grupę zwolenników z uwagi na to, iż jest najbardziej ekologiczna i pozwala żyć w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem naturalnym.

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą być szczelne

Jednym z najistotniejszych parametrów, na który musimy zwrócić szczególną uwagę jest szczelność przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli to zaniedbamy możemy być pewni, że bardzo szybko tego pożałujemy i będzie to za sobą niosło kolejne koszty finansowe. W sytuacji, gdy oczyszczalnia jest szczelna mamy pewność, że nie zagraża środowisku oraz jest bezpieczna dla innych ludzi. W tej kategorii musimy zainteresować się klasami szczelności. Są one określane przez specjalne normy. Co najważniejsze musimy ich przestrzegać na każdym kroku, ponieważ nieszczelne przydomowe oczyszczalnie ścieków szybko są wyłączane z użytku, a ich właściciele ponoszą z tego tytułu bardzo duże kary. Raczej nikt nie chciałby doprowadzić do tak przykrego doświadczenia, więc tak ważne jest nawiązanie współpracy z prawdziwymi profesjonalistami i słuchanie się ich w każdym możliwym momencie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ile pieniędzy trzeba przygotować na jej postawienie?

Istotną wiadomością dla inwestorów jest niewątpliwie to, jak dużo pieniędzy należy przygotować na postawienie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jak widać istnieją różne rodzaje takich oczyszczalni, więc oszacowanie ostatecznych wydatków jest bardzo skomplikowane. Jeśli przedyskutujemy tę sprawę z fachowcami i będziemy mieli pełen wgląd do projektu, z pewnością uda nam się otrzymać informację na temat tego, jak duże środki finansowe będzie to generować.

naprawa rur oczyszczalni

Za najtańsze rozwiązania z drenażem rozsączającym przyjdzie nam zapłacić około 3 tysiące złotych. Oczywiście nie wliczajmy w to kosztów montażu oraz użycia żwiru. Są to dość spore wydatki i nie każdego będzie stać na taką inwestycję mimo tego, że niesie za sobą wiele pozytywów. Montaż generuje dodatkowe koszty, na poziomie około 2-3 tysięcy złotych. Nie zapomnijmy o żwirze, który może nas kosztować 900-1100 złotych.

montaż przydomowej oczyszczalni
fot. Inter Progress

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma bardzo duży sens, lecz musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to żadne przelewki i trzeba mieć pewność, że nasze aktualne możliwości finansowe są wystarczające. Niestety nie każdy decyduje się na ich solidne przeanalizowanie, przez co później wpadamy w niemałe tarapaty finansowe i musimy się zapożyczać, aby wyjść na prostą. Oczyszczalnie z bioreaktorami mogą nas kosztować znacznie więcej pieniędzy, a konkretnie od 6 do nawet 20 tysięcy złotych. Kluczowe będzie jednak dobranie odpowiednich zbiorników, więc bazujmy na doświadczeniu fachowców, z którymi decydujemy się współpracować. Nigdy nie podejmujmy tak ważnych decyzji samodzielnie, szczególnie wtedy, gdy nie mamy na ten temat szerokiej wiedzy. Odbije nam się to czkawką.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – opinie oraz kwestie konserwacyjne

W opinii wielu inwestorów dużo lepszym rozwiązaniem niż szambo są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Co prawda pierwsza opcja generuje mniejsze koszty, ale jeśli pod uwagę weźmiemy kwestie formalnościowe stoją one na podobnym poziomie. Oczyszczalnie charakteryzują się jednak:

  • wygodą eksploatacji,
  • brakiem przymuszenia do podłączenia się do sieci kanalizacyjnej,
  • szybkim zwrotem poniesionych kosztów.

Jeśli jednak nie występują pewne możliwości lokalizacyjne, nie będziemy mieli innego wyjścia, niż postawić na szambo. Pozostaje jeszcze kwestia konserwacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Całkowite czyszczenie zbiornika powinno być przeprowadzone minimum raz na 3 lata, chociaż zaleca się to robić zdecydowanie częściej (nawet raz na rok).

Wiele zależy w tym zakresie przede wszystkim od wybranego typu konstrukcji, wielkości zbiornika oraz rodzaju oczyszczalni. O wszystkim poinformują nas jednak specjaliści, więc nie musimy się tego obawiać, ponieważ wszelkie prace wykonamy właściwie i przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie pracować na pełnych obrotach. Wykaże się niezawodnością i funkcjonalnością. Utylizacja powstałego osadu musi zostać wykonana przez profesjonalistów, powinno się to robić 3 razy w ciągu jednego roku.

projekt

Podsumowanie

Inwestycje w przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz bardziej rozpowszechnione. Dzieje się tak z tego względu, iż w niektórych przypadkach są dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne szamba. Dają szansę na inwestowanie w ekologiczne i w stu procentach skuteczne metody, z zastosowaniem rozmaitych nowinek technologicznych.

Ważnym etapem prac jest jednak wybór odpowiedniej przydomowej oczyszczalni ścieków. W tej sytuacji może postawić na oczyszczalnie z drenażem rozsączającym oraz bioreaktorem. Obie propozycje mają swoje zalety, a szczególnie polecana jest ta z użyciem bioreaktora (fermentatora), chociaż musimy mieć na uwadze to, że jest to dużo droższa inwestycja niż inne dostępne na rynku. Na każdym kroku powinniśmy przestrzegać obowiązujących przepisów i przygotować szereg ważnych dokumentów, tak aby spełnić wymogi formalnościowe (np. dokumentacja techniczna, oświadczenie o własności działki, mapka terenu, certyfikat). Zachowajmy odpowiednie odległości od drzew i krzewów, dróg, ujęć wody pitnej, itd. Dzięki temu nie będą nam grozić żadne kary.

Szczególną uwagę poświęćmy wielkości wybranego zbiornika, który w przypadku czteroosobowej rodziny nie powinien być mniejszy niż 1800 litrów. Do wyboru mamy wiele ciekawych projektów, dlatego profesjonaliści przedstawią nam ich najmocniejsze strony, a swoją ostateczną decyzję uzależnimy od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być dla nas dość kosztowną inwestycją, bo w przypadku bioreaktora może ona sięgać nawet 20 tysięcy złotych, ale w szybkim czasie powinna się nam zwrócić. Oprócz tego pamiętajmy o przeprowadzaniu prac konserwacyjnych, np. utylizacji osadu i całkowitym czyszczeniu zbiornika. Takie prace trzeba wykonywać regularnie i w niektórych przypadkach mogą się ich podejmować wyłącznie fachowcy. W ten sposób dbamy o naszą oczyszczalnię i znacznie wydłużamy jej żywotność.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *