Popularne

Artykuł

Budownictwo

Tanie i nowoczesne technologie przy budowie domu – na co postawić?

Tanie i nowoczesne technologie przy budowie domu – na co postawić?

Budowa domu nieuchronnie wiąże się z koniecznością wyboru projektu, który spełni wszystkie potrzeby i wymagania inwestorów. W obiektach budowlanych zastosować można wiele innowacyjnych rozwiązań. Ich głównym zadaniem jest podniesienie komfortu użytkowania domu. Nie bez znaczenia pozostaje zwiększenie ekonomiczności i ekologiczności jego eksploatacji. Technologie te są nie tylko nowoczesne, ale też stosunkowo tanie w realizacji.

Dom inteligentny

Technologie wykorzystywane w nowoczesnych budynkach nieodłącznie kojarzą się z pojęciem domu inteligentnego. W praktyce dotyczy ono budynków wyposażonych w szereg funkcjonalnych rozwiązań, połączonych z innowacyjnym systemem zarządzania. Jego obsługa najczęściej odbywa się za pomocą smartfona, z poziomu odpowiednio zaprojektowanej aplikacji. Kompleksowy system inteligentnego domu podnosi bezpieczeństwo jego użytkowania, a także sprzyja oszczędnościom. Jego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość bezpośredniego monitorowania tego, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz domu podczas nieobecności domowników. Odległość nie ma w tym przypadku znaczenia, ponieważ system da się obsługiwać z dowolnego miejsca na świecie. Za pośrednictwem smartfona można m.in. aktywować alarm, włączać i wyłączać świata czy regulować temperaturę pomieszczeń.

Innowacyjny system wentylacji

Budując dom, warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Jednym z najciekawszych rozwiązań stosowanych we współczesnym budownictwie jest nowoczesny system wentylacji, zwany rekuperacją. Zapewnia ona dostęp do świeżego powietrza w domu przez całą dobę. Rekuperacja gwarantuje prawidłową wentylację budynku, obniżając przy tym koszty ogrzewania. Wynika to z faktu, że z wyrzucanego na zewnątrz powietrza odzyskiwane jest ciepło. Dociera ono do pomieszczeń budynku przez specjalne kanały, dzięki czemu wnętrza nie muszą być dodatkowo ogrzewane. Prawidłowa wentylacja domu ma kluczowe znaczenie. Jej brak negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców, a także niekorzystnie oddziałuje na stan techniczny obiektu. Niewłaściwa cyrkulacja wywołuje alergie, a także sprzyja bólom głowy i wzmaga uczucie zmęczenia.

Ekologiczna energia

W nowoczesnym budownictwie szczególnie cenione są odnawialne źródła energii. Ich wdrożenie ma znaczenie ze względów ekologicznych. Najpopularniejszą metodą pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, z reguły umieszczanej na dachu domu. Zaletą tego systemu jest jego duża bezawaryjność, a także ograniczona do minimum obsługa. Wyprodukowany w ten sposób prąd wykorzystać można na użytek własny, a ewentualne nadwyżki sprzedać sieci energetycznej. Energia cieplna pozyskiwana jest nie tylko ze słońca. W nowoczesnych budynkach stosuje się także pompy ciepła, które z powodzeniem ogrzewają dom i wodę. System ten może wykorzystać energię geotermalną lub powietrzną, a koszt inwestycji zwraca się już w ciągu kilku lat. Pompę ciepła da się połączyć także z innymi instalacjami, np. kolektorami słonecznymi.

Nowoczesne projekty domów

Innowacyjne technologie ułatwiają codzienną eksploatację budynku, podnosząc komfort życia mieszkańców. Ich zastosowanie jest także ekologiczne, dzięki czemu korzystnie wpływa na środowisko naturalne. Do zalet tych rozwiązań należy ich atrakcyjna cena. Na początkowym etapie może wydawać się wysoka, jednak maleje po oszacowaniu kosztów eksploatacyjnych. Planując budowę nowoczesnego domu, warto określić czas zwrotu inwestycji. Dobrym rozwiązaniem jest rozeznanie się w możliwościach uzyskania dotacji. Działania proekologiczne wspierane są w bardzo wielu polskich regionach. Sposobem na oszczędność może być także budowa domu pod klucz. Budynek wzniesiony w takim systemie jest już całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego projektu. Kompleksowe usługi w tym zakresie świadczy firma New-House. Na stronie: https://new-house.com.pl/ zapoznać można się z aktualną ofertą, a także obejrzeć wiele przykładowych projektów nowoczesnych domów pod klucz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *