Popularne

Artykuł

Budownictwo

Ulga termomodernizacyjna – ile wynosi?

Ulga termomodernizacyjna – ile wynosi?

W Polsce kładzie się duży nacisk na termomodernizację. Nowoczesne źródła ciepła oraz izolacja termiczna budynków mieszkalnych przyczyniają się do oszczędności energii, jak również redukcji emisji smogu, który każdego roku w sezonie grzewczym spowija polskie miasta. Jedną z zachęt stanowi ulga termomodernizacyjna. Na czym polega, a także jaka jest jej wysokość?

Ulga termomodernizacyjna dla podatników

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od dochodów, wydatków związanych z termomodernizacją budynku. Z tego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy będący właścicielami bądź współwłaścicielami budynków jednorodzinnych. Remontując dom w zakresie jego termomodernizacji warto więc zainteresować się tym benefitem.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie istniejących budynków, a nie dopiero powstających. Przedsięwzięcie musi zostać przeprowadzone w ciągu 3 lat. W przypadku niższych dochodów odliczenie może zostać rozłożone na 6 kolejnych lat. Ulgą nie są jednak objęte wydatki, które zostały poniesione przy dofinansowaniu z Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub podlegające innym zwrotom.

Wydatki, które można odliczyć

Lista wydatków objętych ulgą jest bardzo szeroka. Obejmuje materiały budowlane przeznaczone do termomodernizacji, urządzenia grzewcze oraz związane z ciepłą wodą użytkową, a także usługi dotyczące termomodernizacji. Ulga obejmuje ponadto instalacje fotowoltaiczne. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, by upewnić się, czy ocieplenie dachu, ścian zewnętrznych bądź izolacja ścian działowych może zostać uwzględniona w uldze.

Nawet 17 000 zł zwrotu!

Wysokość usługi termomodernizacyjnej jest dość kusząca. Może ona dotyczyć wydatków sięgających maksymalnie 53 000 zł. Przy założeniu, że właśnie taka kwota zostanie odliczona od podstawy opodatkowania, zyski prezentują się następująco:

  • 9 010 zł przy podatku dochodowym 17%,
  • 10 070 zł dla podatników rozliczających się liniowo w wysokości 19%,
  • 16 960 zł przy rozliczeniu według stawki 32%.

Blisko 17 000 zł zwrotu z podatku dochodowego to poważna suma. Ulga powinna więc zachęcić do przeprowadzenia termomodernizacji budynku w najbliższym czasie!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *