Popularne

Artykuł

Budownictwo

Wentylacja przemysłowa – poradnik dla przedsiębiorców

Wentylacja przemysłowa – poradnik dla przedsiębiorców

Wielkopowierzchniowe budynki produkcyjne muszą posiadać wydajny system wentylacji przemysłowej. Warto również zwrócić uwagę na niektóre procesy szkodliwe, które wymagają specjalnych rozwiązań. Choć wydaje się, że w zwykłym magazynie nie dzieje się nic takiego – nie zawsze jest to prawdą. Procesem generującym szkodliwe gazy jest również ładowanie akumulatorów do wózków widłowych. Dlatego sprawdź, jakie rozwiązania warto stosować w firmie.

Rodzaje systemów wentylacji przemysłowej

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wentylacja jest dość prostym systemem. Jest to jednak mylne wrażenie, o czym świadczyć może już sama ilość rozwiązań wykorzystywanych w tym zakresie:

  • Systemy wentylacji przemysłowej push-pull. Stosowany jest w obiektach przemysłowych, w których nie da się zamontować punktowego odciągu pyłów. Główną zaletą tego systemu jest możliwość filtracji powietrza ze szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń.
  • Wentylacja przemysłowa wyporowa, w której wytwarza się dwie strefy powietrza. Dolna (do 1,1 m przy stanowiskach siedzących i 1,8 m dla pracowników stojących) charakteryzuje się czystością i dużą dostępnością tlenu, natomiast zanieczyszczenia i dwutlenek węgla gromadzi się w strefie górnej.
  • Wentylacja mieszająca polega na szybkim nawiewaniu czystego powietrza i mieszaniu się z zanieczyszczonym (rozcieńczanie), co pozwala uzyskać równomierne warunki temperaturowe w całej hali.
  • System wentylacji specjalnej, stosowanej przy ładowaniu wózków lub innych, szkodliwych procesach.
  • Wentylacja serwerowni rządzi się jeszcze innymi parametrami ze względu na występowanie tam urządzeń elektrycznych.
  • Wentylacja hybrydowa hal przemysłowych łączy w sobie zalety wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej.
  • Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z systemem odzysku ciepła.

Poszczególne rodzaje wentylacji przemysłowej pozwalają na zachowanie odpowiednich warunków dla pracowników na różnych stanowiskach pracy przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Projektowanie i budowa profesjonalnej wentylacji przemysłowej

Jak widać, wentylacja przemysłowa musi spełniać ważne wymagania prawne, a jednocześnie zapewniać dostęp do świeżego powietrza. Istotne jest również sprawne usuwanie pyłów i niebezpiecznych gazów. Dlatego projekt takiego systemu powinien być wykonany przez doświadczony zespół specjalistów. Odpowiednie rodzaje wentylacji zastosowane w konkretnych miejscach pozwolą nie tylko zapewnić doskonałe warunki, ale również zminimalizować wydatki na utrzymanie urządzeń w ruchu.

Wentylacja przemysłowa to specjalność firmy Top Projekt, zajmującej się tym zagadnieniem od lat. To właśnie jej pracownicy twierdzą, że dobrze wykonany projekt może być bardzo opłacalny.

Czy wentylacja przemysłowa może być energooszczędna?

Nie tylko może, ale i powinna być! Instalacje wentylacji przemysłowej coraz częściej wyposażone są w rekuperatory, pozwalające na odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza i ogrzania świeżego strumienia. W ten sposób ogrzewanie hali jest znacznie tańsze. W innych przypadkach lepszą inwestycją będzie wentylacja hybrydowa, nieprzynosząca w prawdzie tak dużych oszczędności, ale znacznie tańsza i szybsza w implementacji. Jaki wybór będzie odpowiedni? Zależy od konstrukcji Twojej hali, potrzeb oraz możliwości, jakie posiadasz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *