Za pomocą wiertnic geotechnicznych można prowadzić wiele prac polegających na wierceniach w gruncie – także w najtwardszych skałach czy w asfalcie. Czym są wiertnice geotechniczne? W jakich celach najczęściej są one stosowane?
Spis treści
Wiertnica geotechniczna – podstawowe informacje
Wiertnicami geotechnicznymi nazywa się takie urządzenia, które mają na celu prowadzenie odwiertów w celach geotechnicznych. Za ich pomocą można prowadzić wiercenia, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące wierconych gruntów, na przykład przed planowaną inwestycją.
Obecnie w użyciu znajdują się różne rodzaje wiertnic geotechnicznych, co umożliwia dopasowanie ich parametrów pracy do konkretnego celu prowadzonych badań.
Wiertnice geotechniczne – stacjonarne i samochodowe
Wiertnice geotechniczne mogą być podzielone na dwie kategorie, a mianowicie na wiertnice stacjonarne oraz samochodowe.
Stacjonarne wiertnice geotechniczne montowane są w tych miejscach, w których planowane jest prowadzenie pomiarów systematycznie.
Do wykonania miejscowych badań częściej używane są wiertnice geotechniczne samochodowe, które umieszczane są na podwoziach samochodów 4×4. Więcej informacji o takich pojazdach można znaleźć na stronie ich producenta – firmy Staltechnika: http://staltechnika.pl/oferta/wiertnice-geotechniczne-samochodowe/.
Wiercenia geotechniczne – zastosowanie
Wiertnice geotechniczne używane są przede wszystkim w celu badania warunków gruntowo-wodnych na danym terenie. Przykładowe zastosowanie badań geotechnicznych gruntów:
- badania makroskopowe gruntu,
- pobranie gruntów i wody w celu analizy laboratoryjnej,
- kontrola miąższości warstw wodonośnych gruntu,
- wyznaczenie głębokości zwierciadła wód gruntowych.
Ważne jest dobranie właściwych świdrów, które nazywane są sznekami. Można zapoznać się z nimi pod adresem firmy Staltechnika na stronie: http://staltechnika.pl/oferta/swider-wiertniczy-slimak-sznek.
Badaniami geotechnicznymi zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, które posiadają odpowiedni sprzęt do wierceń w każdym typie gruntu.
Podobne artykuły
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…