Popularne

Artykuł

Budownictwo

Wyroby betonowe i ich zastosowanie

Wyroby betonowe i ich zastosowanie

Beton, dzięki swojej wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne, zalicza się do podstawowych materiałów budowlanych. Większość infrastruktury, jaka nas otacza, zawiera betonowe elementy. Gdzie najczęściej ten materiał znajduje zastosowanie?

Branża budowlana

Beton jest powszechnie stosowanym materiałem przy tworzeniu elementów konstrukcyjnych. Z betonu albo gotowych bloczków betonowych powstają fundamenty budynku, materiał ten wykorzystuje się także przy budowie posadzek oraz ścian. Duże bloki mieszkalne już dość rzadko powstają w technologii wielkopłytowej, ale wielkogabarytowe prefabrykaty z betonu wciąż stosuje się przy budowie mostów albo hal.

Do budowy domów wykorzystuje się dzisiaj nowoczesne moduły betonowe, o dużo lepszych parametrach – są one odlewane w fabryce, na podstawie indywidualnego projektu, i następnie przewożone na plac budowy, gdzie wystarczy je ze sobą połączyć. Taka metoda jest znacznie wygodniejsza dla inwestora, ponieważ skraca czas potrzebny na postawienie domu, a warunki atmosferyczne nie odgrywają już tak wielkiej roli jak przy budowie tradycyjnymi metodami.

Infrastruktura drogowa

Drogi najczęściej są asfaltowe, ale spotyka się także trasy wykończone płytami z betonu – to rozwiązanie sprawdza się na przykład na drodze dojazdowej do domu albo na mało uczęszczanej, lokalnej ścieżce wymagającej utwardzenia. Jest też cała infrastruktura, dzięki której asfaltowe drogi nadają się do użytku i nie ulegają przedwczesnemu zniszczeniu – z prefabrykatów betonowych, dostępnych na Sienkiewicz.com.pl, powstają studzienki ściekowe, dreny, umocnienia skarp, przepusty ściekowe.

Zbiorniki

Beton w dalszym ciągu jest głównym materiałem przy budowie różnego rodzaju zbiorników. Betonowe są studnie kanalizacyjne oraz zbiorniki na nieczystości, zbiorniki retencyjne, komory na wodę – wykonywane są one ze specjalnie przygotowanych prefabrykatów i mogą mieć zbrojenie, jeśli konstrukcja tego wymaga.

Beton do wykańczania wnętrz

Beton architektoniczny jest popularnym materiałem wykończeniowym. Ma podobne właściwości co zwykły beton, tyle że wygląda znacznie atrakcyjniej – może mieć wytłaczaną powierzchnię, ciekawy kolor, dekoracyjne nadruki. Płytami z betonu można ozdobić każde pomieszczenie w domu lub budynku użyteczności publicznej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *