Aby w trakcie budowy domu nic nie wywołało w nas zaskoczenia, powinniśmy zapoznać się gruntownie z całym procesem realizacji inwestycji. Są rzeczy, które możemy wykonać dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę, jednak są i takie, które warto zorganizować wcześniej. O czym pamiętać i czego dopilnować, by przygoda z budową domu przebiegła szybko i sprawnie?
Spis treści
Formalności poprzedzające budowę domu.
Sytuacja, jaką będziemy rozpatrywać to stan, w którym przeanalizowaliśmy już niezliczone projekty domów i wybrali ten jeden, który nam odpowiada. Odpowiada w dwu aspektach. Po pierwsze spełnia założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, lub Warunków Zabudowy i jednocześnie odpowiada naszym marzeniom, potrzebom i wyobrażeniom przyszłego domu. Aby wybrany przez nas projekt domu mógł być poddany kolejnym czynnościom musimy zaopatrzyć się w mapę do celów projektowych w lokalnym wydziale geodezji.
W poszczególnych przypadkach wymagana jest również mapa katastralna, lub mapa ewidencyjna. Gdy już zgromadzimy potrzebne dokumenty musimy zlecić wykonanie adaptacji, jakiej wymagają gotowe projekty domów. Dostosowanie typowego projektu do konkretnych warunków lokalnych parceli budowlanej jest wymagane, by dom spełniał określone normy. Dotyczą one konkretnych stref kraju różniących się od siebie jeśli chodzi o intensywność opadów śniegu, deszczu, natężenie wiatru i głębokości przemarzania gruntu.
Dopasowaniem, jakiemu poddawane są gotowe projekty domów, zajmuje się lokalny architekt z uprawnieniami projektowymi bez ograniczeń. Taka osoba sporządza również plan zagospodarowania terenu.
Praca w terenie – zorganizuj i zabezpiecz działkę budowlaną.
Kiedy mamy już w rękach uprawomocnione pozwolenie na budowę, możemy wykonać szereg czynności, które posuną naszą budowę do przodu. Jedną z nich jest ogrodzenie terenu oraz jego niwelacja, przygotowująca pod budowę. Zabezpieczenie działki ogrodzeniem musi być wykonane wg norm zawartych w przepisach prawa budowlanego. Płot musi mieć min. 1.5 m wysokości i być oddalony co najmniej metr od granicy wykopów fundamentowych. Gdy już mamy ogrodzony teren można robić kolejne kroki w realizacji inwestycji. Na tym etapie możemy postawić tymczasowe obiekty niezbędne na budowie, takie jak toaleta, budka narzędziowa, czy inny czasowy magazyn na potrzebne sprzęty. Następne kroki mogą być wykonane przez geodetę, który wytyczy niezbędne do budowy punkty na działce. Taki zabieg można wykonać wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Przed wjazdem na plac budowy ekipy wykonawczej powinniśmy również zadbać o podłączenie mediów technicznych, a przede wszystkim prądu i wody. Kiedy przygotowujemy teren pod budowę i zgarniamy humus, warto zmagazynować go w osobnym miejscu, nie wywożąc z działki. Będzie on pomocny na późniejszym etapie, w trakcie niwelacji terenu. Podobnie wykorzystać możemy ziemię uzyskaną z wykopu fundamentów. Na budowie nie możemy zapominać o wodzie. Każda dodatkowa jej porcja może okazać się niezwykle cenna. Dlatego warto zaopatrzyć się w zbiorniki wody opadowej. Deszczówka na budowie to darmowy materiał, którego marnowanie byłoby nieracjonalne.
Kolejną rzeczą, którą warto wykonać przed wjazdem ciężkiego sprzętu jest zabezpieczenie istniejącej na działce roślinności. Jeśli mamy na działce drzewa i chcemy je zachować w nienaruszonym stanie warto zabezpieczyć je szarym papierem do wysokości pracy koparki i innych ciężkich maszyn. Owocowe drzewa z pewnością urozmaicą nasz ogród i pozwolą się cieszyć darami natury, gdy już będziemy spokojnie zamieszkiwać nowo wybudowany dom.
Pełna świadomość procesu budowy podstawą spokojnej inwestycji.
Aby osiągnąć spokój w trakcie budowy warto poznać wcześniej wszystkie etapy i procedury, które należy spełnić w całym procesie inwestycyjnym. Taka wiedza pozwoli nam zarówno logicznie opracować budżet, jak i zaplanować poszczególne etapy, umiejscawiając je w czasie. Opracowany harmonogram pozwoli nam spokojnie stawiać kolejne kroki w drodze do własnego domu. Przygoda z budową zaczyna się w momencie, gdy przeglądamy projekty domów snując marzenia, a kończy po przekroczeniu progu nowego budynku. Nie możemy pominąć ani jednego szczebla tej drabiny, szczególnie gdy stawiamy na realizację inwestycji metoda gospodarczą, lub częściowo gospodarczą. Sami odpowiadamy wtedy na sprawny i pozbawiony nerwowości proces budowy.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…