Orzeźwiający prysznic na dobry poranek bądź relaksacyjne odprężenie w łazience po całym dniu pracy – to codzienna rutyna wielu osób, która pomaga poprawić samopoczucie oraz odprężyć się. Duży wpływ na poczucie komfortu podczas korzystania z prysznica ma dobór odpowiedniego natrysku. Przede wszystkim należy postawić na armaturę od godnego zaufania producenta, który zapewnia wieloletnią gwarancję. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia awarii. W naszym artykule zwracamy uwagę na 7 ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed wyborem natrysku.
Spis treści
Kompleksowy zestaw na drążku
Jednym z najlepszych uniwersalnych rozwiązań, jeżeli chodzi o wybór natrysku, są zestawy na drążku. Pozwalają one na swobodę regulowania wysokości oraz kąta słuchawki. Sprawdzi się to w łazienkach, z których korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Ponadto natryski na drążku są stosunkowo tanie, a jednocześnie funkcjonalne. Jeszcze większe możliwości zapewniają modele dodatkowo wyposażone w mydelniczkę, jak czarny zestaw natryskowy na drążku ARES od marki Kuchinox.
Tryby strumieni w słuchawce prysznicowej
Chcąc wybrać kompleksowy zestaw natryskowy, trzeba zwrócić również uwagę na funkcjonalność słuchawki prysznicowej – warto, by posiadała ona kilka trybów strumieniowych. Jednak, nie mając w planach wymiany całego prysznica, można po prostu łatwo, szybko i tanio wymienić samą słuchawkę. Słuchawka natryskowa FOCA ładnie się prezentuje i wyposażona jest ergonomiczny uchwyt, a ponadto posiada trzy tryby strumieniowe – deszczowy, mieszany i hydromasaż.
Stwórz domowe SPA z kolumną prysznicową
Innym, bardziej rozbudowanym rodzajem natrysku, jest kolumna prysznicowa. To armatura, dzięki której w łazience można stworzyć małe, domowe SPA. Poza słuchawką konstrukcja wyposażona jest również w deszczownicę. Imitacja kropli deszczu zapewni poczucie odprężenia.
Wymiary deszczownicy mają znaczenie
Decydując się na kolumnę prysznicową z deszczownicą, warto zwrócić uwagę na jej wymiary. Elementy zazwyczaj mają kształt kwadratu, okręgu lub prostokąta – wybór zależy od gustu użytkownika. Okrągłe deszczownice prezentują się łagodnie i subtelnie. Kwadratowe z kolei dobrze wypadną w odważnie stylizowanych łazienkach. Bez względu na kształt warto zwrócić uwagę na wymiary deszczownicy.
Okrągłe modele, o mniejszej średnicy, wynoszącej 200 mm, jak w przypadku kolumny natryskowej CENTO, sprawdzą się w niewielkich łazienkach. Z kolei w większych przestrzeniach warto zastosować większą deszczownicę, np. kolumnę natryskową BORO z deszczownicą o średnicy 300 mm.
Ponadprzeciętne bezpieczeństwo z baterią z termostatem
Bateria natryskowa termostatyczna to niezbędne rozwiązanie dla tych, którzy cenią komfort oraz bezpieczeństwo. Decydując się na natrysk z deszczownicą, lepiej wybrać go w zestawie z termostatem. Dzięki specjalnej głowicy nie trzeba czekać, aż temperatura strumienia stanie się odpowiednia, by można było wejść pod prysznic. To wyjątkowy komfort, móc odkręcić wodę i od razu poczuć na ciele ciepłe krople. Ponadto bateria z termostatem to bezpieczna opcja, która niweluje ryzyko poparzenia się gorącą wodą, gdyż posiada specjalny przycisk ograniczający jej temperaturę – zwykle do 38°C. Dlatego rozwiązanie to polecane jest szczególnie rodzinom z dziećmi oraz osobom starszym.
Panel natryskowy ze specjalnymi dyszami
Na rynku oferowane są natryski punktowe i drążkowe, kolumny, a także panele natryskowe. Te ostatnie zdecydowanie najbardziej rzucają się w oczy, jednak zapewniają najwięcej możliwości podczas kąpieli. Panel Attila wyposażony jest w 3 specjalne dysze masujące, które pozwalają poczuć się w łazience jak w prawdziwym SPA. Ponadto do kompletu dołączone są słuchawka prysznicowa i deszczownica.
Klasa przepływu natrysku
Bez względu na to, na jaki rodzaj natrysku się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę na klasę przepływu. To od tego parametru zależy, w jakim stopniu możliwe będzie zoptymalizowanie zużycia wody i energii. Najbardziej ekologiczne są klasa Z oraz A. Większość urządzeń marki Kuchinox w specyfikacji ma zapisaną właśnie jedną z najbardziej pożądanych na rynku klas przepływu, które określają poziom zużycia wody. Poszczególne klasy to:
- klasa Z – ≤ 15 l/s
- klasa A – ≤ 25 l/s
- klasa S – ≤ 33 l/s
- klasa B – ≤ 42 l/s
- klasa C – ≤ 50 l/s
- klasa D – ≤ 63 l/s.
Wybór konkretnego rodzaju natrysku do łazienki zależy od wielkości pomieszczenia, ale również od indywidualnych oczekiwań użytkownika. Niemniej armatura łazienkowa to wyposażenie, na którym nie warto oszczędzać, gdyż awaria prysznica to usterka utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Warto więc stawiać na rozwiązania od cenionych na rynku producentów, ale też zwrócić uwagę, czy konkretne rodzaje natrysków posiadają dodatkowe systemy przedłużające ich żywotność (np. system antykamień bądź system antyskręt). Nie bez znaczenia jest również materiał wykonania – bardzo dobrze sprawdzają się mosiądz oraz stal. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Rodzaje i sposoby doboru natrysków prysznicowych.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?