Popularne

Artykuł

Budownictwo

Antresola w domu lub mieszkaniu – zalety i wady takiego rozwiązania

Antresola w domu lub mieszkaniu – zalety i wady takiego rozwiązania

Antresola (inaczej półpiętro) stanowi bardzo popularne rozwiązanie dla osób chcących powiększyć powierzchnię mieszkalną, nie zmieniając ogólnego rozkładu mieszkania lub domu. Często spotykaną opcją jest antresola w bloku, zwłaszcza w przypadku mieszkania jednopokojowego. Dzięki temu wnętrze nie tylko zyskuje na atrakcyjności, ale również na funkcjonalności. Niestety taki zabieg może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Jakimi? Dlaczego warto zdecydować się na antresolę w domu lub mieszkaniu? Podpowiadamy!

Co to jest antresola?

Antresola jest wydzieloną częścią domu lub mieszkania. Najczęściej stanowi ona inną przestrzeń mieszkalną umiejscowioną nad salonem. Nie oznacza to jednak, że jest ona piętrem, a jedynie pomieszczeniem otoczonym trzema ścianami – czwarta zostaje z reguły zastąpiona otwartą przestrzenią na strefę poniżej. Oczywiście antresolę można zamknąć, np. szklanymi drzwiami, co pozwala na uzyskanie nieco większej prywatności.

Antresola w domu lub w mieszkaniu – zalety

  • Nietypowe wnętrze

Dzięki antresoli można sprawić, iż przestrzenie dolna i górna będą zarówno osobnymi, jak i przenikającymi się pomieszczeniami. Niezależnie od designu wnętrza daje to naprawdę ciekawy efekt. Jednocześnie pozwala to na uzyskanie optycznego oddzielenia różnych stref, które tak naprawdę są jednym pomieszczeniem, przykładowo sypialnia nad salonem, czy aneks pod biblioteczką.

  • Oszczędność miejsca

Kolejną zaletą antresoli jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w mieszkaniach, gdzie nie można pozwolić sobie na dobudowanie dodatkowego pokoju. Dzięki temu zyskujemy pomieszczenie, które przy odrobinie wyobraźni warto zaaranżować w taki sposób, aby całe lokum wyróżniało się oryginalnym charakterem.

  • Integracja domowników

Antresola w domu lub w mieszkaniu sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych i przyczynia się do polepszenia interakcji między domownikami. Osoby, które przebywają na piętrze, mogą obserwować, co dzieje się na parterze i odwrotnie. Dzięki temu, że wszyscy lokatorzy słyszą się wzajemnie bez konieczności przemieszczania się do innego pokoju, czują się bezpiecznie.

Antresola w mieszkaniu lub w domu – wady

  • Ogrzewanie

Niestety dom lub mieszkanie z antresolą nie wiąże się zawsze z samymi zaletami. Głównym problemem może być ogrzewanie takiej przestrzeni. Warto pamiętać, że według zasad fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry, a więc na parterze musimy odpowiednio mocno uregulować grzejniki. W ten sposób możliwe staje się utrzymanie temperatury na optymalnym poziomie w dolnej strefie. Co więcej, ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem, przez co może to stanowić kłopot zimą, gdy korzystając z antresoli, na tym poziomie może być nie tylko za gorąco, ale i sucho. Wyjściem z tej sytuacji może być inwestycja w ogrzewanie podłogowe.

  • Oświetlenie

Antresola w domu lub w mieszkaniu może również sprawiać kłopot, jeśli zależy nam na dobrym oświetleniu parteru. Dlaczego? Należy wziąć pod uwagę fakt, iż im dłuższą drogę ma do pokonania światło, tym mniej go dociera do danego celu. Pomóc może oświetlenie dolnej strefy lampami stojącymi, a górnej przestrzeni wiszącymi modelami. Jednak zaleca się stworzenie odpowiedniego projektu oświetlenia już w fazie projektowania domu. Dzięki temu będziemy mogli przewidzieć związane z tym ewentualne problemy, a także przygotować się na koszty specjalnych opraw.

  • Rozchodzenie się dźwięków

Jedną z głównych wad antresoli w domu lub mieszkaniu jest przenikanie się odgłosów z półpiętra do parteru. By temu zapobiec, można zastosować materiały, które pochłaniają dźwięki lub zdecydować się na drzwi oddzielające dwie strefy. Oprócz tego dobrą propozycją jest zaprojektowanie przestrzeni w sposób pozwalający na generowanie mniejszej ilości generujących dźwięków – np. pod antresolą możemy umieścić bibliotekę.

Planując różne udoskonalenia i aranżacje w naszym domu lub mieszkaniu, warto skorzystać z pomocy usług, które oferuje Platforma Woodlove.to. Znajdziemy na niej odpowiednie inspiracje, sprawdzonych specjalistów oraz wiele innych pomocnych rzeczy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *