Popularne

Artykuł

Dom

Aquascaping, czyli sztuka projektowania akwarium

Aquascaping, czyli sztuka projektowania akwarium

Jeśli nie interesujemy się akwarystyką, termin aquascaping może być dla nas zupełną zagadką. Warto to zmienić, gdyż sztuka projektowania małych, podwodnych ogrodów jest niezwykle widowiskowa i docenić może ją każdy. Niektórzy poświęcają całe lata na doskonalenie swoich umiejętności, jednak chodzi tutaj przede wszystkim o wyzwolenie swojej kreatywności.

Aquascaping – skąd pochodzi termin?

Aquascaping jako termin został ukuty w Japonii, skąd też wywodzi się wiele jego stylów. Jako pierwszy dziedziną tą zajął się fotograf i akwarysta Takashi Amano, który pod koniec XX wieku swoją pasją zaczął zarażać innych. To właśnie jego uznaje się za twórcę znanej nam dzisiaj akwarystyki z naciskiem na aspekt estetyczny sceny akwarium. Projektowanie podwodnych ogrodów było źródeł inspiracji dla Amano i jego prac, a dzięki temu rezultaty tej pasji możemy podziwiać na całym świecie.

Style aquascapingu

W aquascapingu możemy wyróżnić kilka stylów, choć oczywiście akwaryści mają przy projektowaniu swoich akwariów dużą dowolność. Większość z nich nawiązuje do estetyki Japonii czy egzotyki samej w sobie, o czym świadczą używane do projektowania akwarium materiały (skały, roślinność, itp.) pochodzące często, choć nie tylko, z terenów Azji czy Afryki. Czasem akwaryści inspiracji poszukują w naturze, projektując sceny akwariów jak najbardziej zbliżone do naturalnych akwenów, z naciskiem na intencjonalność.

Możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne style w aquascapingu: Mizube, w którym korzenie wystają ponad taflę wody, Iwagumi, gdzie do aranżacji używa się kilku różnych skał oraz Ryuboku, w którym łączy się ze sobą korzenie i skały.

Żel do szybkiego klejenia koralowców i szczepek. Źródło: akwarystyczny24.pl

Wbrew pozorom aquascaping to dziedzina wymagająca nie tylko dobrego zmysłu aranżacyjnego, ale również pokładów cierpliwości, precyzji i dużej kreatywności. Niektórzy spędzają nad swoimi projektami całe miesiące, tworząc niespotykane i przepiękne kompozycje.

Różni akwaryści podchodzą różnie do metod pracy przy projektowaniu akwarium. Jedni wolą trzymać się tego, co oferuje natura i nie modyfikować w żaden sposób materiałów, których używają w aquascapingu. Jest to z pewnością trudniejsza droga, ale tym bardziej przynosi wiele satysfakcji. Inni z kolei podchodzą do tworzenia swoich kompozycji, jak do czystej kartki, którą mogą wypełnić nawet najbardziej abstrakcyjnymi elementami. Tworzą je zatem, sklejając ze sobą różne elementy, itp.

Botanika

Oczywiście bardzo dużą rolę w aquascapingu odgrywają rośliny, a to dla akwarysty oznacza wiele pracy. Najpierw trzeba bowiem posiąść wiedzę w temacie botaniki, by później móc ją sprawnie wykorzystać w projektach. Rośliny to przepiękne dekoracje, jednak wymagają wiedzy, cierpliwości i dobrej pielęgnacji. Wprawiony akwarysta wie dokładnie, jak i gdzie posadzić dany egzemplarz, by uzyskać najlepsze rezultaty.

Podsumowując, aquascaping to bardzo ciekawa dziedzina akwarystyki, którą warto zgłębiać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *