Jeśli nie interesujemy się akwarystyką, termin aquascaping może być dla nas zupełną zagadką. Warto to zmienić, gdyż sztuka projektowania małych, podwodnych ogrodów jest niezwykle widowiskowa i docenić może ją każdy. Niektórzy poświęcają całe lata na doskonalenie swoich umiejętności, jednak chodzi tutaj przede wszystkim o wyzwolenie swojej kreatywności.
Aquascaping – skąd pochodzi termin?
Aquascaping jako termin został ukuty w Japonii, skąd też wywodzi się wiele jego stylów. Jako pierwszy dziedziną tą zajął się fotograf i akwarysta Takashi Amano, który pod koniec XX wieku swoją pasją zaczął zarażać innych. To właśnie jego uznaje się za twórcę znanej nam dzisiaj akwarystyki z naciskiem na aspekt estetyczny sceny akwarium. Projektowanie podwodnych ogrodów było źródeł inspiracji dla Amano i jego prac, a dzięki temu rezultaty tej pasji możemy podziwiać na całym świecie.
Style aquascapingu
W aquascapingu możemy wyróżnić kilka stylów, choć oczywiście akwaryści mają przy projektowaniu swoich akwariów dużą dowolność. Większość z nich nawiązuje do estetyki Japonii czy egzotyki samej w sobie, o czym świadczą używane do projektowania akwarium materiały (skały, roślinność, itp.) pochodzące często, choć nie tylko, z terenów Azji czy Afryki. Czasem akwaryści inspiracji poszukują w naturze, projektując sceny akwariów jak najbardziej zbliżone do naturalnych akwenów, z naciskiem na intencjonalność.
Możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne style w aquascapingu: Mizube, w którym korzenie wystają ponad taflę wody, Iwagumi, gdzie do aranżacji używa się kilku różnych skał oraz Ryuboku, w którym łączy się ze sobą korzenie i skały.

Wbrew pozorom aquascaping to dziedzina wymagająca nie tylko dobrego zmysłu aranżacyjnego, ale również pokładów cierpliwości, precyzji i dużej kreatywności. Niektórzy spędzają nad swoimi projektami całe miesiące, tworząc niespotykane i przepiękne kompozycje.
Różni akwaryści podchodzą różnie do metod pracy przy projektowaniu akwarium. Jedni wolą trzymać się tego, co oferuje natura i nie modyfikować w żaden sposób materiałów, których używają w aquascapingu. Jest to z pewnością trudniejsza droga, ale tym bardziej przynosi wiele satysfakcji. Inni z kolei podchodzą do tworzenia swoich kompozycji, jak do czystej kartki, którą mogą wypełnić nawet najbardziej abstrakcyjnymi elementami. Tworzą je zatem, sklejając ze sobą różne elementy, itp.
Botanika
Oczywiście bardzo dużą rolę w aquascapingu odgrywają rośliny, a to dla akwarysty oznacza wiele pracy. Najpierw trzeba bowiem posiąść wiedzę w temacie botaniki, by później móc ją sprawnie wykorzystać w projektach. Rośliny to przepiękne dekoracje, jednak wymagają wiedzy, cierpliwości i dobrej pielęgnacji. Wprawiony akwarysta wie dokładnie, jak i gdzie posadzić dany egzemplarz, by uzyskać najlepsze rezultaty.
Podsumowując, aquascaping to bardzo ciekawa dziedzina akwarystyki, którą warto zgłębiać.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…