Jeśli nie interesujemy się akwarystyką, termin aquascaping może być dla nas zupełną zagadką. Warto to zmienić, gdyż sztuka projektowania małych, podwodnych ogrodów jest niezwykle widowiskowa i docenić może ją każdy. Niektórzy poświęcają całe lata na doskonalenie swoich umiejętności, jednak chodzi tutaj przede wszystkim o wyzwolenie swojej kreatywności.
Aquascaping – skąd pochodzi termin?
Aquascaping jako termin został ukuty w Japonii, skąd też wywodzi się wiele jego stylów. Jako pierwszy dziedziną tą zajął się fotograf i akwarysta Takashi Amano, który pod koniec XX wieku swoją pasją zaczął zarażać innych. To właśnie jego uznaje się za twórcę znanej nam dzisiaj akwarystyki z naciskiem na aspekt estetyczny sceny akwarium. Projektowanie podwodnych ogrodów było źródeł inspiracji dla Amano i jego prac, a dzięki temu rezultaty tej pasji możemy podziwiać na całym świecie.
Style aquascapingu
W aquascapingu możemy wyróżnić kilka stylów, choć oczywiście akwaryści mają przy projektowaniu swoich akwariów dużą dowolność. Większość z nich nawiązuje do estetyki Japonii czy egzotyki samej w sobie, o czym świadczą używane do projektowania akwarium materiały (skały, roślinność, itp.) pochodzące często, choć nie tylko, z terenów Azji czy Afryki. Czasem akwaryści inspiracji poszukują w naturze, projektując sceny akwariów jak najbardziej zbliżone do naturalnych akwenów, z naciskiem na intencjonalność.
Możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne style w aquascapingu: Mizube, w którym korzenie wystają ponad taflę wody, Iwagumi, gdzie do aranżacji używa się kilku różnych skał oraz Ryuboku, w którym łączy się ze sobą korzenie i skały.

Wbrew pozorom aquascaping to dziedzina wymagająca nie tylko dobrego zmysłu aranżacyjnego, ale również pokładów cierpliwości, precyzji i dużej kreatywności. Niektórzy spędzają nad swoimi projektami całe miesiące, tworząc niespotykane i przepiękne kompozycje.
Różni akwaryści podchodzą różnie do metod pracy przy projektowaniu akwarium. Jedni wolą trzymać się tego, co oferuje natura i nie modyfikować w żaden sposób materiałów, których używają w aquascapingu. Jest to z pewnością trudniejsza droga, ale tym bardziej przynosi wiele satysfakcji. Inni z kolei podchodzą do tworzenia swoich kompozycji, jak do czystej kartki, którą mogą wypełnić nawet najbardziej abstrakcyjnymi elementami. Tworzą je zatem, sklejając ze sobą różne elementy, itp.
Botanika
Oczywiście bardzo dużą rolę w aquascapingu odgrywają rośliny, a to dla akwarysty oznacza wiele pracy. Najpierw trzeba bowiem posiąść wiedzę w temacie botaniki, by później móc ją sprawnie wykorzystać w projektach. Rośliny to przepiękne dekoracje, jednak wymagają wiedzy, cierpliwości i dobrej pielęgnacji. Wprawiony akwarysta wie dokładnie, jak i gdzie posadzić dany egzemplarz, by uzyskać najlepsze rezultaty.
Podsumowując, aquascaping to bardzo ciekawa dziedzina akwarystyki, którą warto zgłębiać.
Podobne artykuły
4 przybory kuchenne, które warto mieć!
Planując przeprowadzkę do nowego domu czy mieszkania, warto sporządzić listę niezbędnych gadżetów kuchennych będących gwarancją codziennych sukcesów w gotowaniu. Co…
Pompa ciepła w instalacji hybrydowej a zużycie gazu
Ostatnie bardzo duże podwyżki cen gazu wpłynęły na zwiększenie zainteresowania układami hybrydowymi, czyli wspomaganiem kotła gazowego pompami ciepła. Dodatkowo zmiany…
Kanalizacja grawitacyjna – co to jest i jak działa?
Współcześnie trudno wyobrazić sobie budowę domu bez podłączenia do niego wszelkich niezbędnych mediów. Mowa tutaj nie tylko o prądzie czy…
Jaki chodnik dywanowy wybrać do przedpokoju?
Przedpokój to wnętrze, które stwarza tzw. pierwsze wrażenie naszych mieszkań, biur czy domów. Jego aranżacja musi charakteryzować się nie tylko…
Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?
Stół to symbol jedności, wspólnoty oraz ciepła domowego ogniska. Jest on jednym z najważniejszych mebli w całym domu. Właśnie przy…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?