Popularne

Artykuł

Dom

Balkon z widokiem na barok

Balkon z widokiem na barok

Balkon francuski zwany także balustradą francuską, portefenetrem, to specyficzny rodzaj balkonu, na który nie możemy wyjść. Sprawdza się on za to doskonale w doświetleniu naszych pomieszczeń oraz jako element dekoracyjny. Mimo że balkon francuski składa się jedynie okna i balustrady, nic nie stoi na przeszkodzie, by dawał nam dużo przyjemności w codziennym wypoczynku.

Francuski rodowód

Tak zwana balustrada francuska jest rozwiązaniem często wykorzystywanym we współczesnym budownictwie, ale jej początki sięgają, aż czasów baroku. Specyficzny styl, jaki wtedy był modny, determinował obfite i pełne przepychu dekoracje. Nic więc dziwnego, że balkony francuskie były używane jako element dekoracyjny elewacji, do których mocowano donice z kwiatami. Takie romantyczne przyozdobienie balkonu nie tylko dodaje francuskiego charakteru, ale także wprowadza wspaniały element rekreacyjny, który niczym nie ustępuje klasycznym balkonom o większych wymiarach. Co prawda nie postawimy na naszym balkonie mebli ogrodowych, ale kompozycja roślinna, którą na nim zaaranżujemy, będzie równie spektakularna dla oglądających budynek przechodniów. Wewnątrz natomiast, wystarczy, że otworzymy szeroko balkonowe okno, by podziwiać widoki zza naszego miniogrodu.

Wady i zalety balkonów francuskich

Nic nie jest idealne, tak samo balustrada francuska, na pewno ma tyle samo swoich przeciwników co zwolenników. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad tego typu balkonem, warto przyjrzeć się jego wadom i zaletom. Wady to zdecydowanie wspomniany już wcześniej brak przestrzeni. Nie jesteśmy w stanie korzystać z balkonu, w sposób jakby mogła sugerować nazwa. Balkon francuski jest balkonem jedynie z nazwy i nie pozwala nam na aktywną rekreację na nim. Nie stanowi on dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, którą możemy zaaranżować np. przy pomocy mebli ogrodowych czy dużych donic z krzewami. Zaletą na pewno jest oryginalny i stylowy wygląd oraz umożliwienie bezpiecznego podziwiania okolicy przy zabezpieczającej balustradzie umocowanej na odpowiedniej wysokości.

Balkon francuski jest także łatwy do zrobienia w domach, mieszkaniach, w których architekt nie przewidział balkonu, a chcemy mieć możliwość korzystania z nielicznych ich zalet np. dużego doświetlenia pomieszczeń, możliwości dekoracji kwiatami. Jeśli chodzi o tę drugą zaletę, to warto zaznaczyć, że brak miejsca na balkonie francuskim nie oznacza brak możliwości kreatywnego dekorowania go kwiatami. Wszystko zależy od naszej fantazji i usytuowania naszej balustrady, barierki mogą bowiem mniej lub bardziej przylegać do okna. W niektórych balkonach typu francuskiego mamy do dyspozycji niewielką niszę, w której można umieścić większe doniczki ogrodowe. Gdy tak nie jest, pozostają nam równie piękne wieszane kosze i lżejsze doniczki np. do pelargonii.

Balkon francuski jest wspaniałą i niezobowiązującą alternatywą dla klasycznych balkonów bez znaczenia czy tęsknimy za częścią jego funkcjonalności, czy po prostu szukamy ładnej dekoracji dla naszego domu, która nada mu barokowego charakteru.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *