Popularne

Artykuł

Dom

Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?

Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?

Wybór rodzaju pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji przy budowie domu. Dlaczego? Bo dach ma ogromne znaczenie, zarówno ze względów użytkowych jak i estetycznych. To jedna z tych inwestycji, które wykonuje się na lata. Dlatego wybór powinien być starannie przemyślany i nie opierać się wyłącznie na tym co modne i ładne. Obecnie największą popularnością wśród inwestorów cieszy się blachodachówka i dachówka. Które z nich wybrać? Postaramy się pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Warto wiedzieć, że mimo bardzo podobnej nazwy dachówka i blachodachówka np: http://fachowydekarz.pl/pokrycia-dachowe/blachodachowka/, bardzo różnią się od siebie. Są wykonane z innych materiałów, zupełnie inny jest proces ich produkcji, a to wszystko wpływa na ich właściwości i parametry techniczne.

Blachodachówka – jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest ze specjalnie profilowanej blachy. Posiada ona aluminiowy lub stalowy rdzeń. Blachodachówka ma wiele zalet, które warto poznać. Po pierwsze jest bardzo lekka. Jeden metr kwadratowy waży maksymalnie 6 kg. Dzięki temu blachodachówka może być z powodzeniem wykorzystywana przy dowolnej konstrukcji więźby dachowej. Sprawdzi się tez przy niewielkich kątach nachylenia dachu. Dodatkowo blachodachówka nie nasiąka wodą – dzięki temu nie zmienia się jej ciężar. Ma też dużą odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób zwraca natomiast uwagę, że blacha niezbyt dobrze tłumi hałas, co może być problematyczne, zwłaszcza w deszczowe dni. Producenci blachodachówki znaleźli jednak na to sposób pokrywając jej powierzchnię specjalną posypką lub powłoką, która nie tylko tłumi hałas, ale również zapobiega przed porastaniem mchem i grzybami.

Dachówka – dachówki przebijają blachodachówki wytrzymałością i trwałością. Bez wątpienia ich żywotność jest dłuższa, ale i waga sporo większa. To sprawia, że ich montaż możliwy jest tylko na dachach o określonych kątach nachylenia (zwykle ponad 20 stopni) i wymagają one solidnej więźby dachowej. Dachówki, zarówno cementowe jak i ceramiczne, mają szerszy wybór wzorów, kolorów i kształtów. Dzięki temu znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie nowoczesnym jak i tradycyjnym. Ze względu na nieco lepsze parametry techniczne są też sporo droższe niż blachodachówka.

Blachodachówka czy dachówka co wybrać?

Co będzie lepsze – dachówka czy blachodachówka? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Jeśli głównym kryterium byłyby kwestie ekonomiczne – wówczas blachodachówka wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że producenci wymyślają coraz to nowsze rozwiązania, które pozwolą zwiększyć żywotność i komfort użytkowania blachodachówki. A dla kogo dachówka? Dla inwestorów, którzy chcą kupić artykuł najwyższej jakości, trwały, na lata, z mnogością wzorów, kolorów i rozmiarów do wyboru. Dla każdego po więcej informacji w tym temacie kierujemy na serwis Fachowy Dekarz&Cieśla: http://fachowydekarz.pl.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    Krzysztof

    Dach swojego letniaka pokryłem dobrej jakości papą. Tanio, ale efekt jest zadowalający. Wykorzystałem odpowiednie gwoździe papowe, żeby wszystko było solidnie zamocowane. Mam nadzieję, że takie pokrycie wytrzyma próbę czasu.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *