Popularne

Artykuł

Dom

Blaty marmurowe do łazienki – czy warto się na nie zdecydować?

Blaty marmurowe do łazienki – czy warto się na nie zdecydować?

Marmur jest jednym z najszlachetniejszych i najbardziej luksusowych kamieni stosowanych w sztuce i współczesnym budownictwie. Jednym z jego zastosowań są blaty łazienkowe, które wspaniale komponują się z estetyką pokojów kąpielowych urządzonych m. in. w stylu glamour lub klasycznym. Marmur jest jednak na tyle wymagającym kamieniem naturalnym, że na blaty marmurowe do łazienki warto się zdecydować jedynie w sytuacji, kiedy wiemy, jak prawidłowo się z nimi obchodzić oraz jesteśmy świadomi ich specyficznego charakteru.

Marmur jako materiał na blaty łazienkowe – co należy o nim wiedzieć?

Marmur jest znany i stosowany w budownictwie i sztuce już od czasów starożytnych. Zachwyca swoim unikalnym wyglądem, na który składa się subtelny blask oraz unikalne użylenie, które trudno pomylić z jakimkolwiek innym kamieniem. Pod względem wyglądu, nieco zbliżony do niego jest konglomerat kwarcowy, który często jest stosowany jako bardziej ekonomiczny i mniej wymagający w utrzymaniu zamiennik. Marmur jest ceniony przede wszystkim za swój prestiżowy wygląd oraz luksusową, ponadczasową estetykę – kojarzy się z przepychem, bogactwem i dobrym smakiem, nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o umieszczeniu wykonanych na jego bazie blatów w swoim domu.

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań marmuru w wykończeniu domowych wnętrz są blaty łazienkowe. Blaty marmurowe do łazienki prezentują się niezwykle estetycznie oraz pozwalają w subtelny sposób podkreślić luksusowy i prestiżowy charakter pomieszczenia. Ich dość ponadczasowy i uniwersalny wygląd sprawia, że świetnie komponują się z niemal każdym stylem aranżacji łazienek, pod względem designu najlepiej pasują jednak do pomieszczeń urządzonych w stylistyce glamour lub klasycznej. Rozważając inwestycję w blaty marmurowe do łazienki, należy jednak mieć świadomość, że kamień ten jest równie piękny, jak wymagający w codziennym użytkowaniu.

Jak prawidłowo obchodzić się z marmurem w domowej łazience?

Nie wystarczy zainwestować w zakup doskonałej jakości, kosztownego marmuru, aby cieszyć się jego pięknem przez wiele kolejnych lat. Blaty marmurowe są szczególnie wymagające w użytkowaniu, gdyż sam kamień jest stosunkowo miękki i chłonny, przez co bardzo narażony na przypadkowe uszkodzenie, powstawanie nieestetycznych plam i zacieków oraz odbarwienie pod wpływem np. kosmetyków czy agresywnej chemii czyszczącej. Z blatami marmurowymi należy więc obchodzić się bardzo delikatnie, traktując ich powierzchnię jedynie produktami przeznaczonymi do pielęgnacji marmuru.

Kluczowym elementem sprzyjającym utrzymaniu blatów marmurowych w estetycznym wyglądzie jest ich regularna impregnacja. Ma ona na celu stworzenie na powierzchni roboczej niewidocznej warstwy ochronnej, która będzie zapobiegała powstawaniu rys oraz plam w trakcie ich użytkowania oraz zabezpieczy blaty przed wchłanianiem wody. Zamawiając blaty marmurowe do łazienki w profesjonalnej firmie kamieniarskiej otrzymamy je już zaimpregnowane, co pozwala na normalne korzystanie z ich funkcjonalności już od pierwszej chwili. Na tym jednak nasza przygoda z impregnacją się nie kończy – blaty z marmuru należy poddawać kolejnym impregnacjom w około 12-miesięcznym odstępie czasowym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *