Popularne

Artykuł

Dom

Cegła ozdobna w nietypowych odsłonach

Cegła ozdobna w nietypowych odsłonach

Cegła to obecnie materiał nie tylko budowlany, ale i dekoracyjny. Pojawia się coraz częściej w naszych salonach, kuchniach, przedpokojach, a nawet łazienkach. Jej opcje kolorystyczne nie ograniczają się tylko do typowej barwy czerwonej bądź pomarańczowej. Paleta kolorystyczna płytek ceglanych jest znacznie szersza, a przy użyciu odpowiednich farb do malowania praktycznie nieograniczona.

Cegła czerwona

Wielbicieli czerwonej cegły we wnętrzach mieszkalnych z całym przekonaniem nie brakuje. Widać to po wciąż przybywających inspiracjach wnętrzarskich w stylu industrialnym czy loftowym. W tej stylistyce cegła cięta – zaraz obok drewna, metalu i betonu – stanowi punkt obowiązkowy. Na uprzywilejowanej pozycji niewątpliwie są właściciele mieszkań, kamienic czy przestrzeni poprzemysłowych, gdzie możliwe jest odsłonięcie ceglanego muru spod warstwy tynku. Nie jest to jednak możliwe wszędzie, a już na pewno w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych czy apartamentach. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą płytki ceglane na ścianę. Produkcja materiału tego typu opiera się najpierw na pozyskaniu starych cegieł rozbiórkowych, następnie na ich starannej obróbce, a finalnie na starannym cięciu na tak zwane cegiełki. Stąd też zastępcza nazwa dla płytek ceglanych – cięta cegła.

 

Cegła biała

Jeśli nie czerwona, to może biała cegła? Trzeba przyznać, że i ten dekor ścienny cieszy się obecnie sporą popularnością. Białą cegłę na ścianie możemy dostrzec głównie w aranżacjach skandynawskich, nowoczesnych czy minimalistycznych. Jeśli chodzi o cegłę w tym wariancie kolorystycznym, to mamy przynajmniej dwie opcje: albo kupić gotowe cegiełki w kolorze białym (bardzo często są to produkty gipsowe połączone już z fugą), albo zdecydować się na zakup płytek ze starej cegły, które kolejno pomalujemy na biało. Druga opcja – choć zakładająca większy nakład pracy – pozwoli na wyeksponowanie autentycznej powierzchni cegły. Nie pozostaje nic innego, jak zadać sobie jedno proste pytanie: na jakim efekcie wizualnym nam zależy – unikalnym czy „cegłopodobnym”?

 

Cegła antracytowa

Na jego punkcie oszalało już wiele osób. Antracyt – to ultramodny kolor, który najprościej rzecz ujmując, najwięcej wspólnego ma z grafitem, ciemną szarością. Stanowi świetny wybór, jeśli chodzi o stolarkę okienną, drzwiową, pokrycie dachowe, ale i wykończenie ścian wewnętrznych. Kolor antracytowy szczególnie dobrze wypada w zestawieniu z bielą oraz drewnem. Mając wizję wnętrza mieszkalnego, komercyjnego i każdego innego z udziałem antracytu, dlaczego by nie zdecydować się na antracytowe płytki klinkierowe ręcznie formowane, które wyglądają niemal tak samo jak klasyczna cegła? Krok ten niewątpliwie wpłynie pozytywnie na estetykę wnętrza – podkreśli jego nowoczesny charakter.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *