Popularne

Artykuł

Dom

Cięcie plexi w domu czy na zamówienie – co wybrać?

Cięcie plexi w domu czy na zamówienie – co wybrać?

Jedną z często podkreślanych zalet szkła akrylowego, czyli popularnej plexi jest łatwość obróbki tego materiału. Plexi można ciąć, wiercić w niej otwory, a nawet wyginać i formować pod wpływem temperatury. Mimo pozornie bezproblemowej obróbki plexi cięcie tego materiału w domowym warsztacie nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Postanowiliśmy dziś sprawdzić, kiedy można ciąć plexi w domu, a kiedy lepiej zamówić profesjonalnie obrobione i docięte elementy z plexi na wymiar.

Czym ciąć plexi w domu?

Zacznijmy może od tego, jak i czym ciąć plexi w domu? W większości przypadków do cięcia plexi możecie wykorzystać różnego rodzaju elektronarzędzia wyposażone w tarcze lub ostrza do tworzyw sztucznych. Są to więc różnego rodzaju pilarki czy wyrzynarki. Żeby jednak ciąć plexi w domu, będziecie potrzebowali urządzenie wyposażonego w regulację obrotów. Jest to związane z maksymalną temperaturą użytkowania plexi. Wynosi ona 72°C w przypadku pleksi ekstrudowanej i nieco więcej, bo 82°C w przypadku plexi wylewanej. Powstająca w trakcie cięcia plexi na wysokich obrotach temperatura może więc prowadzić do topienia się materiału i tak zwanego zaklejania linii cięcia. Zanim więc przystąpicie do cięcia plexi w domowym warsztacie, sprawdźcie, czy Wasze narzędzia mają możliwość pracy na niskich obrotach. Alternatywnie plexi możecie ciąć w domu również przy pomocy narzędzi ręcznych. Jednak w takim przypadku zachowanie idealnie równej linii cięcia będzie bardzo trudne.

Cięcie pleksi w domu – czy to dobry pomysł?

Wiemy już, jak ciąć plexi w domu, sprawdźmy teraz, czy to na pewno dobry pomysł i jakie zagrożenia wiążą się z samodzielną obróbką tego materiału. Największym problemem jest opisana już wyżej kwestia topienia się materiału. Powinniście więc zrezygnować z cięcia plexi w domu, jeśli posiadane przez Was elektronarzędzia nie mają regulacji obrotów. Sporym problemem może być również zachowanie niskiej tolerancji wymiarów oraz wycinanie bardziej skomplikowanych kształtów. Uzyskanie prostokątnej formatki powinno się udać w dobrze wyposażonym warsztacie. Jednak wycinanie z plexi złożonych i skomplikowanych kształtów wymaga wykorzystania profesjonalnego plotera laserowego.

Kolejnym mankamentem związanym z obróbką tego materiału w domu jest wygląd krawędzi plexi po cięciu. Boczna krawędź będzie matowa i nieregularna. Natomiast jeśli korzystacie z usług profesjonalnej firmy, to zwykle istnieje możliwość zamówienia dodatkowego polerowania krawędzi. Dzięki temu będą one idealnie gładkie i przezroczyste.

Nie możemy także zapomnieć o ewentualnych dodatkowych kosztach wynikających z możliwości uszkodzenia materiału. Cena plexi nie jest może bardzo wygórowana, jednak każdy element uszkodzony w czasie domowego cięcia plexi będzie powodował straty finansowe.

Cięcie plexi na wymiar – dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej firmy?

Alternatywą dla samodzielnego cięcia plexi w domu jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Jakie zalety ma cięcie plexi na wymiar?

  • Zamawiacie wyłącznie tyle materiału, ile jest Wam potrzebne do wykonania konkretnego projektu. Kupując arkusz plexi w markecie budowlanym, zwykle musicie zapłacić za większą ilość szkła akrylowego, niż będziecie w stanie wykorzystać.
  • Otrzymujecie od razu gotowe elementy przygotowane według Waszej specyfikacji i możecie od razu przystąpić do ich montażu. Plexi na zamówienie ekspresowe to więc spora oszczędność czasu.
  • Bardzo dużą zaletą zamawiania plexi na wymiar jest także niska tolerancja wymiarów. Oznacza to, że poszczególne elementy będą miały dokładnie takie wymiary jak w zamówieniu. Jest to bardzo ważne w przypadku wielu projektów DIY jak, chociażby plexi na wymiar do kuchni czy plexi na wymiar na balkon.
  • Zamawiając plexi w profesjonalnej firmie macie zwykle o wiele większy wybór rodzajów materiału niż w marketach budowalnych. Możecie wybrać klasyczną plexi bezbarwną lub plexi na wymiar ciemne. Macie również możliwość zamówienia szkła akrylowego w różnych grubościach od zaledwie 1,5 mm do aż 20 mm.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *