Popularne

Artykuł

Dom

Co każda złota rączka może wykonać samodzielnie w domu? Porady dla (nie)zaradnych Panów

Co każda złota rączka może wykonać samodzielnie w domu? Porady dla (nie)zaradnych Panów

Choć wiele prac w nowym czy też starym domu zlecamy fachowcom, to jednak w przypadku wykończenia bądź też remontu wiele rzeczy możemy zrobić samodzielnie, zaoszczędzić, a przy okazji zaimponować swojej rodzinie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy rady dla początkujących złotych rączek. Jeśli chcesz stać się bardziej zaradny, to warto z nich skorzystać.

Montaż gniazdek to nic trudnego

Są takie prace przy instalacji elektrycznej, nazywane końcowym szlifem, które można wykonać samodzielnie. Oczywiście dotyczy to montażu gniazdek i łączników do schodów, a także łączników w pokojach. Zaczniemy od tych pierwszych. Warto wiedzieć, co będzie Ci potrzebne do sprawnej instalacji. Zatem musisz zaopatrzyć się w wiertarkę, pacę, młotek, kombinerki, śrubokręt, miernik, nóż, poziomicę i ołówek. Tak „uzbrojony” możesz przystąpić do pracy, pamiętając o BHP. Nie zapomnij również o odpowiednim kablu, podkładzie do gruntowania, gipsie, bandażu zbrojącym i uchwytach paskowych. Przy pomocy wiertarki należy wykuć dziurę pod puszkę elektryczną. Następnie na ścianie pionowo lub poziomo zaznacza się linię przebiegu kabli. Nigdy nie mogą biec skośnie. Wzdłuż linii wykuwa się bruzdę, w której umieszcza się kable. Odwiert należy zakończyć kilkanaście centymetrów przed gniazdkiem. Należy wykręcić bezpieczniki lub odłączyć nadmiarowoprądowe zabezpieczenie. W bruździe wywiercasz otwory na uchwyty montażowe w odległości 50 cm, a następnie gruntujesz ją za pomocą podkładu. Następnie należy odmierzyć długość kabla pozostawiając zapas kilku centymetrów z jednej i drugiej strony. Nożem odcinasz koniec kabla, a z żył ściągasz izolację na długości 2-3 cm przy pomocy kombinerek. Kabel musi być przytwierdzony do uchwytów montażowych, które zostają wbite młotkiem w nawiercone otwory. Drugi koniec kabla montowany jest do gniazdka, z którego poprowadzony jest przepływ prądu. Jeśli usuwa się stare gniazdko można zastosować kostki łączeniowe. Nowe przewody umieszczone zostają w kostce, tym samym kolorem naprzeciw siebie, a następnie kostkę umieszcza się w puszce. Teraz należy zasłonić bruzdę gipsem, a następnie zamontować puszkę w nowym miejscu na gniazdko. Szczeliny muszą zostać zamaskowane poprzez szpachlowanie. Potem wystarczy podpiąć gniazdko, kabel żółty podłączony jest do bolca uziemiającego, a dwa pozostałe – do wtyków. Na koniec śrubokrętem przytwierdzasz osłonę i voila!

Zamontuj łączniki do schodów

Do wyłączników schodowych musisz podłączyć przewody zasilające. Jeśli obok siebie znajdują się dwa łączniki do schodów, to należy połączyć je dwoma przewodami łączącymi. Dzięki temu za pomocą jednego łącznika ustawianego w pozycji w dół włączamy światło, a gdy drugi włącznik ustawimy w tej pozycji światło zostaje wyłączone. Łącznik schodowy może być pojedynczy lub podwójny. Kiedy ma się więcej niż jedno źródło światła przy schodach polecany jest ten drugi. Za pomocą jednego przycisku można włączyć lampki nad schodami w jednej części schodów, a za pomocą drugiego w drugiej. Odpowiednie połączenie zagwarantuje sprawność działania całej instalacji i komfort użytkowania.

Złóż meble samodzielnie albo odnów je w prosty sposób

Kolejnym zadaniem dla pana „złotej rączki” jest samodzielne złożenie mebli. Możesz wymawiać się tym, że słaby z Ciebie konstruktor, jednak jeśli nie poradzisz sobie z pomocą obrazkowej instrukcji, to będzie świadczyło, że twoje zdolności techniczne są na miernym lub jeszcze niższym poziomie. Obecnie wszystkie meble przyjeżdżają w paczkach i nikt nie pyta Cię czy potrafisz, masz umieć je złożyć. Musisz jedynie zaopatrzyć się we wkrętarkę, młotek, a czasem również klej na gorąco. Przydadzą się również zapasowe śruby, w razie, gdy coś pójdzie nie tak. Choć początkowo może Ci iść opornie, to z czasem nabierzesz wprawy i składanie mebli będzie dla Ciebie banalne. Starym meblom możesz dać nowe życie, wystarczy, że kupisz okleinę, a także papier ścierny do zmatowienia i wyrównania powierzchni. Dzięki takiemu zabiegowi okleina nie będzie się odklejać w newralgicznych miejscach, zwłaszcza przy uchwytach, a także na krawędziach. Również same uchwyty możesz wymienić na nowe. Oczywiście wcześniej musisz sprawdzić jaki rozstaw miały te stare, by nie spotkała Cię przykra niespodzianka podczas montażu.

Zapchana rura odpływowa – nie musisz wzywać fachowca

Wiele osób wzywa fachowców do zatkanych rur. Tymczasem z taką awarią można poradzić sobie bez problemu samodzielnie. Można zastosować mikstury chemiczne lub mechaniczne oczyszczanie. Panie domu zwykle same radzą sobie z tego typu problemami. Jednak, gdy zanieczyszczeń jest więcej może się okazać, że jednorazowe przeczyszczenie nie wystarczy i czynność należy powtórzyć. To brudna robota, szczególnie jeżeli decydujemy się na mechaniczne oczyszczanie. Dlatego, gdy w grę wchodzi odłączanie syfonu oraz używanie specjalnej spirali do udrażniania, to na odsiecz wzywani są mężczyźni. Nie należy się „migać” od takich prac, zwłaszcza że wreszcie możesz poczuć się potrzebny. Wystarczy, że zaopatrzysz się w rękawiczki, a także wiadro na spływającą z syfonu, często zanieczyszczoną wodę, a także wiadro z wodą do oczyszczania spirali z resztek.

Drobne awarie, czy instalacje nie mogą Cię przerastać. Warto pewne rzeczy robić samodzielnie. Dzięki temu można mieć satysfakcję, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    uarchitekta

    Wreszcie czuje się przydatny, może jednak nie jestem aż tak niezaradny.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *